Środa, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 12190
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Są gotowi zablokować drogę krajową

Piątek, 5 marca 2021, 13:37
Aktualizacja: 13:41
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Są gotowi zablokować drogę krajową
Fot. Przemek Kaczałko
Prezydent Jeleniej Góry wraz z sołtysami Kaczorowa, Mysłowa oraz przedstawicielem gminy Bolków - mówili na konferencji prasowej w jeleniogórskim Ratuszu o wariantach przebiegu nowej drogi od Bolkowa do stolicy Karkonoszy. Ich zdaniem najkorzystniejszy jest wariant drugi, a jeśli nie zostanie on wybrany przez GDDKiA, są gotowi w ramach protestu blokować drogę krajową.
Kilka tygodni temu ośmiu dolnośląskich prezydentów wraz z marszałkiem województwa, podpisaliśmy wspólną petycję o lepsze skomunikowanie z autostradą A4. Zasygnalizowaliśmy też w tym apelu, aby wytyczyć korytarz transportowy dla docelowej S5, która od Bolkowa miałaby dojść do Kotliny Jeleniogórskiej i dalej do granicy państwa, w kierunku Liberca i Pragi - mówił na wstępie Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry, który wraz z pozostałymi uczestnikami konferencji optuje za wariantem przebiegu trasy, który omija Kaczorów i Mysłów. - Wariant nr 2 to jedyny wariant przyszłościowy. Wariant nr 6 i 7 cofają nas wstecz i wywołają konflikty społeczne - dodał J. Łużniak.

Sołtys Kaczorowa mówił o determinacji, aby pokazać, że wyłącznie jeden z trzech wariantów branych pod uwagę podczas projektowania, spełnia oczekiwania mieszkańców.

Jesteśmy zdeterminowani i jeżeli wariant nr 2 nie przejdzie - jesteśmy w stanie zablokować drogę, bo chcemy mieć spokój i ciszę - mówił Adam Próchnicki, sołtys Kaczorowa.

W Mysłowie zdania są podobne.

Jeżeli ta droga zostanie jedynie poszerzona i ruch się zwiększy, to nasza miejscowość utonie w spalinach i hałasie. Śmiejemy się, że już nawet nie słychać jak psy szczekają - dodał Mariusz Kozak, sołtys Mysłowa, który również zapewnia, że mieszkańcy są gotowi, aby wyjść na drogę w ramach protestu.
Nie ma decyzji ile pasów będzie miała ta droga. Jest zagrożenie, że będzie miała jeden plus jeden i okazjonalny pas do wyprzedzania. Wariant nr 2 ile zupełnie nowym śladem i analiza oddziaływania na środowisko wykazała, że to najlepszy wariant - dodał Witold Grzybowski z Urzędu Miasta Bolkowa, który odczytał list od burmistrza Bolkowa - również popierający wspominany wariant. - Poszerzenie drogi o jeden pas ruchu to rozwiązanie prowizoryczne - podkreślano.

Samorządowcy wierzą jednocześnie, że gdy zostanie wybudowana obwodnica, wartość gruntów w ich miejscowościach wzrośnie i zyskają na atrakcyjności. Szacuje się, że obwodnica może powstać w ciągu 7-10 lat.

Twoja reakcja na artykuł?

23
26%
Cieszy
17
19%
Hahaha
6
7%
Nudzi
3
3%
Smuci
3
3%
Złości
37
42%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (61)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
870
Tak
10%
Nie
62%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
26%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
14 lat do mistrzyni
 
Aktualności
Lodowisko lada dzień
 
112
Gigantyczny korek
 
112
TIR w rowie
 
112
Autobus w rowie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group