Środa, 12 maja
Imieniny: Dominika, Pankracego
Czytających: 6577
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Ryszard Zając: benefis i wystawa!

Piątek, 4 lutego 2011, 8:54
Aktualizacja: Sobota, 5 lutego 2011, 8:50
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Ryszard Zając: benefis i wystawa!
Fot. TEJO
Wielkie święto rzeźby i jej twórcy, jednego z najbardziej rozpoznawalnych artystów regionu jeleniogórskiego Ryszarda Zająca szykuje się w sobotę, piątego lutego o godz. 17 w Galerii Biura Wystaw Artystycznych.

Związany z Karpaczem (obecnie), a z Jelenią Górą w przeszłości Ryszard Zając jest postacią nietuzinkową. W młodości był „enfant terrible” środowiska artystycznego. Ten rzeźbiarz, poeta, muzyk i kompozytor w latach 1965-1968 w cieplickiej Szkole Rzemiosł Artystycznych uczył się rzeźby u prof. Mariana Szymanika. Kształcił się w Państwowej Szkole Muzycznej w Jeleniej Górze, której nie ukończył z powodu konfliktu z dyrekcją.

Jako wolny hippie był aktywnym muzykiem rockowym w grupach (Czwarty Wymiar, Stado Yeti, Vega). Pisał wywrotowe teksty w duchu Flower Power. W 1975 r. założył grupę twórczą „Synteza” (działająca do roku 1980), w ramach której tworzył monumentalne rzeźby drewniane ustawiane na placach i ulicach Jeleniej Góry. W pamięci zbiorowej jeleniogórzan zapisał się właśnie takimi dziełami, które jeszcze do początku lat 90. XX wieku zdobiły Rynek. Ich fragmenty – niszczone w sposób naturalny lub rękoma wandali – udało się zachować do dziś w magazynach Muzeum Karkonoskiego.

Ryszard Zając ośmieszał system polityczny dadaistycznymi instalacjami i happeningami. W roku 1980 otrzymał propozycję konserwacji i renowacji świątyni Wang w Karpaczu. To był dla artysty zwrot i impuls do sięgnięcia w stronę sacrum. Pisze teksty inspirowane Biblią, jest aktywnym członkiem wspólnoty Parafii Ewangelickiej Wang. W roku 1984 założył grupę instrumentalno - wokalną "Wang", która wykonuje pieśni o tematyce religijnej pisane i komponowane przez R. Zająca właśnie.

Od 1985 r. swoje prace rzeźbiarskie wystawia w wielu galeriach na indywidualnych wystawach w Niemczech, Norwegii, w Holandii, Szwecji, Belgii, Czechach (Praga, Jablonec), a także w wielu miastach w Polsce. W roku 1991 został przyjęty do międzynarodowej grupy artystycznej "Oie Arche". W roku 1997 otrzymał złoty medal na Ogólnopolskiej Ekumenicznej Wystawie Sztuki Sakralnej Ars Pro Fide we Wrocławiu. W roku 1998 otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki na Międzynarodowej Wystawie Zabawkarskiej w Kielcach. Od 1999 r. należy do Związku Polskich Artystów Plastyków.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group