Środa, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 6512
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Rycerze szturmowali ruiny zamczyska

Niedziela, 24 sierpnia 2008, 0:18
Aktualizacja: Poniedziałek, 25 sierpnia 2008, 10:54
Autor: JSL
JELENIA GÓRA: Rycerze szturmowali ruiny zamczyska
Fot. JSL
Strzelanie z łuku do tarczy czy z kuszy do jabłka to tylko niektóre sprawności, jakimi musieli wykazać się biorący udział w turnieju, którego areną jest od soboty zamek Chojnik w Sobieszowie . Jednak widowiskowe pokazy rycerskich umiejętności to nie wszystko, co zobaczyli goście przybyli do ruin fortecy, która – jak w wehikule czasu – przez dwa dni wróciła w średniowiecze.

Synoptycy, którzy na sobotę zapowiadali ulewne deszcze i burze, tym razem nie trafili. W ramach XVIII Rycerskiego Turnieju Kuszniczego O Złoty Bełt Chojnika w sobotę w promieniach słońca rozpoczęły się tam dwudniowe zmagania rycerzy z całej Polski.

Średniowieczne konkurencje przerywano widowiskami teatralnymi, pokazami tańca, walką na mieczy i musztrą dla mężczyzn zgromadzonych w zamku. Opowieść „O rybaku i złotej rybce” zaprezentował teatr Maska z Honoratą Magdeczko-Capote i Ryszardem Wojnarowskim, tańcem czas umilały białogłowe i rycerze z Bolkowa, Chojnika i Książa a na miecze walczyli dzielni mężowie z zamku Bolków.

Do gustu publiczności wyjątkowo przypadła grupa z Kopańca, która wystąpiła z kabaretowym programem nawiązującym do wieków średnich. Komicy wciągali do zabawy publiczność a ich występ został nagrodzony nie tylko salwami śmiechu podczas widowiska ale również gromkimi brawami na koniec.

Z musztrą dobrze poradzili sobie mężczyźni przybyli na Zamek. Ci co byli w wojsku – nie zapomnieli, Ci którzy nie byli – też dali radę – komplementował grupę ochotników kapral. Wszyscy uczestnicy dostali pamiątkowe dyplomy i nałożono na nich obowiązek stawienia się w celu obrony zamku podczas wojny.

Oj słabo strzelacie – zaraz jakąś chałupę w Sobieszowie rozwalicie – krzyczał drwiąco do broniących zamku rycerzy jeden z najeźdźców. Rycerze z Chojnika podnieśli rękawicę i walka u bram twierdzy rozgorzała na dobre. Wielu mężów poległo a huk armat ogłuszył i przestraszył nie jednego widza. Trup słał się gęsto. W niedzielę dalszy ciąg zmagań dzielnych rycerzy. Być może na zamek przybędzie większa ilość gości.

Szkoda, że Chojnik tylko raz do roku odżywa w średniowiecznej atmosferze. Takie pokazy przydałyby się tu znacznie częściej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group