• Sobota, 7 grudnia 2019
  • Godz. 23:18
  • Imieniny: Ambrożego, Marcina, Teodora
  • Czytających: 6859
  • Zalogowanych: 9
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Rycerze szturmowali ruiny zamczyska

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 24 sierpnia 2008, 0:18
Aktualizacja: Poniedziałek, 25 sierpnia 2008, 10:54
Autor: JSL
Fot. JSL
Strzelanie z łuku do tarczy czy z kuszy do jabłka to tylko niektóre sprawności, jakimi musieli wykazać się biorący udział w turnieju, którego areną jest od soboty zamek Chojnik w Sobieszowie . Jednak widowiskowe pokazy rycerskich umiejętności to nie wszystko, co zobaczyli goście przybyli do ruin fortecy, która – jak w wehikule czasu – przez dwa dni wróciła w średniowiecze.

Synoptycy, którzy na sobotę zapowiadali ulewne deszcze i burze, tym razem nie trafili. W ramach XVIII Rycerskiego Turnieju Kuszniczego O Złoty Bełt Chojnika w sobotę w promieniach słońca rozpoczęły się tam dwudniowe zmagania rycerzy z całej Polski.

Średniowieczne konkurencje przerywano widowiskami teatralnymi, pokazami tańca, walką na mieczy i musztrą dla mężczyzn zgromadzonych w zamku. Opowieść „O rybaku i złotej rybce” zaprezentował teatr Maska z Honoratą Magdeczko-Capote i Ryszardem Wojnarowskim, tańcem czas umilały białogłowe i rycerze z Bolkowa, Chojnika i Książa a na miecze walczyli dzielni mężowie z zamku Bolków.

Do gustu publiczności wyjątkowo przypadła grupa z Kopańca, która wystąpiła z kabaretowym programem nawiązującym do wieków średnich. Komicy wciągali do zabawy publiczność a ich występ został nagrodzony nie tylko salwami śmiechu podczas widowiska ale również gromkimi brawami na koniec.

Z musztrą dobrze poradzili sobie mężczyźni przybyli na Zamek. Ci co byli w wojsku – nie zapomnieli, Ci którzy nie byli – też dali radę – komplementował grupę ochotników kapral. Wszyscy uczestnicy dostali pamiątkowe dyplomy i nałożono na nich obowiązek stawienia się w celu obrony zamku podczas wojny.

Oj słabo strzelacie – zaraz jakąś chałupę w Sobieszowie rozwalicie – krzyczał drwiąco do broniących zamku rycerzy jeden z najeźdźców. Rycerze z Chojnika podnieśli rękawicę i walka u bram twierdzy rozgorzała na dobre. Wielu mężów poległo a huk armat ogłuszył i przestraszył nie jednego widza. Trup słał się gęsto. W niedzielę dalszy ciąg zmagań dzielnych rycerzy. Być może na zamek przybędzie większa ilość gości.

Szkoda, że Chojnik tylko raz do roku odżywa w średniowiecznej atmosferze. Takie pokazy przydałyby się tu znacznie częściej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~Jojo 24-08-2008 6:37
Z chęcią sięgnąłem po materiał dotyczący turnieju na Chojniku bo to zawsze coś innego niż tradycyjna kronika nieszczęść w regionie,no i nie mogłem być tam osobiście. O ile tekst jest dobry,przynoszący dużo ciekawej informacji podanej w bardzo sympatyczny sposób o tyle zdjęcia jako fotoreportaż są jak zwykle dla mnie nie do przyjęcia. Ludzie czy to tak ciężko ustawić zdjęcia w porządku czasowym (piszę tak bo może nie każdy wie co to znaczy chronologicznym)? No i jak zwykle do przesady nawalone zdjęć "zoomowanych", wycinających postać z tła. To, że Bozia dała takie możliwości i jest to dobra metoda aby zwrócić na główny motyw uwagę, to wcale nie znaczy aby z tym przesadzać. Jest to spojrzenie nienaturalne na świat. Normalnie człowiek widzi tak jak widzi obiektyw 50mmm i stosowanie do przesady w ten sposób zoomu daje studium fotografa nad postaciami imprezy, a nie solidną relację z dobrej imprezy, na której nie każdy mógł być osobiście. <br><br> <i> Pana ocena jest jak zwykle krzywdząca dla fotoreprotera, który poświęcił wiele czasu i pracy, aby zadowolić naszych Czytelników. Nie spełnił Pana egoistycznych zachcianek - trudno. Wiem, że najłatwiej krytykować nie ruszając czterech literek sprzed komputera:-), a krytyka w Pana wykonaniu to nic innego jak złośliwa, że tak się wyrażę, mania prześladowcza w wykonaniu anonimowego frustrata. Pozdrawiam Konrad Przezdzięk </i>
~ 24-08-2008 8:30
Panie Konradzie Jojo ma rację i trzeba umieć się do tego przyznać, lub poczytać literaturę na temat sztuki kadru. <br><br> <i> Naczytałem się tego więcej, niż Pan/i sądzi:-) i uważam, że prezentowane zdjęcia są na bardzo dobrym poziomie. Gdybyśmy robili zdjęcia klasyczną "50", zaraz pojawiłyby się głosy, że są niepełne i poucinane. Zresztą - proszę zrobić lepsze - nasza dyskusja jest bez nich jałowa:-) Uważam ją za zamkniętą - pozdrawiam </i>
kazimierzp 24-08-2008 9:00
"De gustibus non est disputandum" jak mówi łacińska sentencja! W moim przekonaniu zdjęcia dobrze oddają (a nawet zbyt dobrze!;-) to co się na Chojniku działo! Gdyby fotograf robił zdjęcia całych planów to wtedy na tak małych klatkach, jakie mamy na stronie, widziany byłby głównie tłum i chaos! Pokazanie poprzez zbliżenia postaci, twarzy pozwala na skoncentrowanie się odbiorcy na tym co główni bohaterowie tych zdarzeń przeżywają! Fotografia jest dziedziną sztuki i jako taka jest, może i powinna być subiektywna. Każdy może to samo inaczej pokazać, a jak mówi już polskie przysłowie: "Jeszcze się taki nie urodził, aby wszystkim dogodził!" A sposób pokazania twarzy Jacka (architekta jeleniogórskiego) który wcielił się w jednego z bohaterów tego widowiska to dla mnie bomba!!!
nol_ 24-08-2008 10:46
--> Jojo, 50mm nie jest naturalne, teraz mówi się, że prędzej 35 i szerzej.
Riposta 24-08-2008 11:01
Po przeczytaniu dwóch pierwszych opinii oraz przejrzeniu całej galerii pozwalam sobie wtrącić swoje "trzy grosze", także dlatego, że mam blade pojęcie o fotografowaniu ;) Otóż, jak powszechnie wiadomo zdjęcia robi CZŁOWIEK, a nie aparat i dlatego mamy fotorealację osoby, która WIDZIAŁA i ODBIERAŁA to wydarzenie! Żałuję, że z przyczyn obiektywnych nie mogłam tam być, ale dzięki tym zdjęciom ma wyobrażenie o imprezie. Nota bene zdjęcia są bardzo w porządku zarówno pod względem planu, kadru czy łapania chwili :) Malkontenci, najlepszy sposób to aparat w łapki... i w plener :D Myślę, że Jelonka.com chętnie skorzysta z naszych wybitnych dzieł fotograficznych :) ...................... I do ~Jojo - może pan śmiało pisać "chronologiczny" - mamy słowniki wyrazów wszelakich ;) Z pozdrowieniami, Riposta
~zdzichu 24-08-2008 11:29
Czytelnicy Jelonki nabrali dziwnej maniery oceniania pracy dziennikarzy. Co to w ogóle jest. Czy jak oglądacie TV to też wysyłacie maile, że wam się zdjęcia nie podobają? Jakie macie pojęcie o tym, co wypisujecie? Ktoś z was wykonywał zdjęcia prasowe, albo pisał artykuły? Czy dziennikarze Jelonki przychodzą do was do pracy i mówią: to robicie źle? Też mi się nie wszystko na tym portalu podoba, ale to nie powód do robienia takiej manii prześladowczej. To jakaś paranoja, nie chcesz - nie oglądaj.
ciotkaz 24-08-2008 13:13
Panie Tejo - współczuję serdecznie obowiązku czytania wszystkich komentarzy! Ja mam wybór, przerywam czytanie! Z szacunkiem i poważaniem dla Pana profesji,
piipi 24-08-2008 13:25
...ja tam wole z Chojnika ..duchy !.~WIDZIALAM !!...tam w komnacie juz nocowalam !.~Brr...az ciarki mi po calym ciele przechodza,gdy pomysle o tej bezsennej nocy.
~Jojo 24-08-2008 13:27
Teraz rozumiem dlaczego niejednokrotnie moje komentarze nie są publikowane na stronach "Jelonki" .Zawsze wydawało mi się że możemy mieć choć w jakimś stopniu wpływ na to czym nas karmią publicznie inni. Nigdy tak nie było i nie będzie.Moim zamiarem nie bylo krytykanctwo(i to zlośliwe ,jak Pan twierdzi) ale krytyka ,która rożni się od tego pierwszego tym,że próbuje pokazać drogę naprawy.Polemika nie polega na tym aby się wzajemnie obrażać. No a zgodnie z zasadą kto ma media ten ma rację,nie będę więcej próbował coś kolwiek podpowiadać. Jeżeli moje uwagi ocenia Pan jako zachcianki to faktycznie nie mamy o czym rozmawiać, ale proponuję w ogolnie dostępny internet wpisać temat reportaż fotograficzny, lub dobry reportaz fotograficzny i tam poczytać opinie ludzi na te tematy. Ludzi od ,ktorych wszyscy powinniśmy się uczyć sztuki fotoreportażu, po to aby z naszych mediów nie wiało nudą przy przegladaniu diesiątek takich samych zdjęć. Wracając jeszcze do ruszania tych czterech liter z przed kompa ,to na pewno zrobiłem więcej zdjęć niż wielu robiących dla "Jelonki" dziś fotoreporterów i pokornie chyliłem czolo przed tymi co umieja więcej, a negatywne opinie pobudzały mnie do lepszego fotografowania. Myślę, że moje zdjęcia Pan niejednokrotnie już oglądał i trudno jest mi zrozumieć Pana postawę. Podobno nie kala się wlasnego gniazda dlatego proszę, niech Pan zadba o jak najlepszy poziom portalu i gazety. Zawsze był Pan dla mnie dobrym wzorcem co niejednokrotnie podkreślałem w swoich wypowiedziach. Życzę powodzenia bo coraz więcej będzie go wam potrzeba. <br><br> <i> Z całym szacunkiem Anonimowy Internauto, nie chciałem Pana obrażać, a jedynie wskazać, że łatwo jest coś krytykować, gorzej zrobić samemu. Być może oglądałem Pana zdjęcia, nie wiem, bo z pseudonimem nie kojarzę. Jeśli zestawiłby Pan swój fotoreportaż z pracami naszego fotoreportera, to niewątpliwie miałbym skalę porównawczą do wyrobienia sobie oceny. Ale nie do krytyki: bo każdy ma swoją fotograficzną wizję i nie można się go czepiać, że coś sfotografował tak, a nie inaczej, póki mieści się w granicach technicznej poprawności. Dlatego staram się nigdy nie oceniać zdjęcia przez pryzmat mojego widzimisię. I zapewniam Pana, że o fotografii mogę powiedzieć wiele, bo sroce spod ogona nie wypadłem:-) I powodzenia również życzę, każdemu się przyda, Panu również. Pozostaję w poważaniu i bez anonimowości - Konrad Przezdzięk </i>
~mig 24-08-2008 13:37
Dla mnie mimo,iż nie byłam po fotkach widzę,że impreza wypadła super!!miło zobaczyć twarz Honoraty..z bliska patrzeć na rozpromienioną twarz.Pozdrawiam teatr MASKA.
nol_ 24-08-2008 14:01
bardzo skrócona wersja jest tutaj http://tinyurl.com/6etwsy :-)
~... 24-08-2008 15:40
Zdjecia sa naprawde spoko, a nielatwo zrobic fajne ujecia, gdy dookola tlum ludzi. Ja mam bardzo dobre odczucia...
~maciek.rylkiewicz 24-08-2008 16:37
Witam serdecznie. Zdjęcia były super skadrowane. Genialne kompozycje, świetne ujęcia. Fotoreportaż miał przedstawiać ludzi i tak też było. Brakło mi w nim tylko zdjęć z samej walki rycerzy.
~ 24-08-2008 17:02
Byłam na zamku i muszę przyznać że niewiele widziałm.Oglądałam zawody,tańcei inne atrakcje,ale na zdięciach zobaczyłam szczegóły strojów i zbroi.Na zamku bardzo wiele się działo,wszyscy byli w ciągłym ruchu.To dzięki wspaniałym zdięciom mam teraz pełny obraz tej pięknej imprezy. Ela.
~mania 24-08-2008 17:59
Byłam na zamku.Zdjęcia są wspaniałe.Dzięki nim mam pełny obraz imprezy.
~Pochwała 24-08-2008 20:19
Zdjęcia są bardzo dobre.Mimika twarzy poszczególnych uuczestników turnieju uchwycona naturalnie,zgodnie z duchem czasu i powierzonej gry aktorskiej. Zdjęcie nr 44 oceniam celująco.ponieważ trudno jest skadrować w locie wystrzeloną strzałę z łuku.
~autor zdjęć 24-08-2008 21:15
Szanowni Państwo, z wielką uwagą przeczytałem Państwa komentarze. Wbrew pozorom robienie zdjęć na imprezach masowych nie jest łatwą sztuką. Pomimo, iż nie jestem profesjonalistą w moją pracę wkładam dużo energii i staram się sprostać oczekiwaniom Państwa i zespołu jelonki, który podobnie jak ja ciężko pracuje nad każdym materiałem. Powszechnie jednak wiadomo, że nigdy (ku mojemu wielkiemu zmartwieniu) nie uda się zadowlić wszytkich. Uwagi przyjmuję z pokorą i obiecuję, że będę starał się dostaraczać Państwu jak najlepszych obrazków z życia Jelenij Góry. Wyrażam również nadzieję, że moje prace przypadną Państwu do gustu. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za miłe słowa. Janusz Lewicki, autor zdjęć.
~Sabath 24-08-2008 21:27
świetne ujęcia,zdjęcia super skadrowane,.......i o to chodzi
~_ojdiridirachciach___ 25-08-2008 2:27
Panie Januszu, fotoreportaż to powieść obrazkowa ;) Brakuje ramy - kilku ujęć na całość, takiego wstępu i ciekawego zakończenia. Troszkę może to za długie, ale generalnie OK. PS: Podobnie jak przedmówcy nie mam o fotografii bladego pojęcia, ale podobnie jak i oni, lubię sobie o tym pogadać ;)
~sto13krotka 25-08-2008 8:11
musiała być wspaniała impreza i zabawa i to właśnie te zdięcia odzwierciedlają jak było fajnie wy ludziska jak wam nie podobają sie zdięcia nie oglądajcie i nie chodzcie na takie imprezy jak wam nie odpowiadają ale z tego co widzę było na prawde wspaniale szkoda że tam naszej rodziny nie było ale może na przyszły, rok kto wie, i właśnie mnie te zdięcia zachęciły
~maciek.rylkiewicz 25-08-2008 10:10
przesyłam moją foto galerię z tej imprezy: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/xix_turniej_rycerski_o_zloty_belt_chojnika_74436.html
~Hertenclif 2-11-2008 20:30
Jedna sugestia do Pana Macieja. Otóż na ostatnim zdjęciu to nie rycerz z Chojnika acz z Bolkowa ;) Takie małe sprostowanie. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group