Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 4731
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Ruszyła przebudowa oczyszczalni ścieków

Środa, 7 grudnia 2022, 10:10
Autor: WAC
Szklarska Poręba: Ruszyła przebudowa oczyszczalni ścieków
Fot. MT
Rozpoczęła się jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji proekologicznych w regionie. W Szklarskiej Porębie ruszyły prace przy pierwszym etapie modernizacji tamtejszej oczyszczalni ścieków.

Wybudowany w 2010 roku obiekt, w związku z rozbudową kurortu pod Szrenicą, od dawna wymagał przebudowy, bo wydajność była niewystarczająca dla aktualnych potrzeb miasta i regularnie dochodziło do niekontrolowanych wyrzutów osadów i do skażeń cieków wodnych.

Starania o rozpoczęcie modernizacji trwały od kliku lat. Już dawno gotowy był projekt techniczny inwestycji. Będący właścicielem obiektu Karkonoski System Wodociągów i Kanalizacji dysponował też wszystkimi wymaganymi prawem uzgodnieniami i zgodami koniecznymi do rozpoczęcia prac. Były jednak różne przeszkody, między innymi sprzeciw dwóch gmin-udziałowców Karkonoskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji, czyli Podgórzyna i Piechowic. Potem, gdy zdecydowano o rozłożeniu inwestycji na etapy pojawiły się problemy z wyłonieniem wykonawcy. Wszystkie te przeciwności udało się przezwyciężyć i długo oczekiwane roboty ruszyły.

Bardzo się cieszymy, że w końcu udało nam się doprowadzić do rozpoczęcia tej niezwykle istotnej inwestycji – mówi prezes zarządu KSWiK Dariusz Daraż. - Dzięki temu unikniemy konieczności wnoszenia kar nałożonych przez Inspekcje Ochrony Środowiska. Mimo perturbacji znaleźliśmy wykonawcę, który zgodził się podjąć realizacji pierwszego etapu modernizacji oczyszczalni. Jest to firma Nickel z Suchego Lasu, która ma za sobą wiele podobnych inwestycji. W ramach pierwszego etapu zostaną wybudowane: osadnik wtórny, komora pomiarowa, komora przelewowa i pompownia. Liczymy, że cała inwestycja potrwa około 3 lata. Jej koszt szacowany jest na około 40 milionów złotych.

Twoja reakcja na artykuł?

34
72%
Cieszy
4
9%
Hahaha
3
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
2%
Złości
5
11%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
766
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group