Sobota, 22 czerwca
Imieniny: Pauliny, Jana, Tomasza
Czytających: 9922
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Rusza remont KSON–u. Kontrowersji nie brakuje

Sobota, 21 marca 2020, 9:23
Aktualizacja: Wtorek, 24 marca 2020, 16:26
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Rusza remont KSON–u. Kontrowersji nie brakuje
Fot. Przemek Kaczałko
Prezydent Jeleniej Góry mimo kontrowersji wokół wyboru wykonawcy remontu siedziby Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, zdecydował się rozstrzygnąć przetarg, wybierając ofertę konsorcjum związanego z dyrektorem ZGKiM–u Jelenia Góra, czyli jednostki podległej Miastu.

Przetarg został rozstrzygnięty na korzyść konsorcjum PHU MOD Daniela Prusa i Karkonoskiej Spółdzielni Socjalnej "Ancora" - cena 624 800,00 zł.

Przypomnijmy. Karkonoska Spółdzielnia Socjalna "Ancora" została zarejestrowana w 2017 roku. Prezesem jest Jerzy Lenard (dyrektor ZGMiM w Jeleniej Górze), a wiceprezesem Justyna Baranowska (z naszych informacji wynika, że została zatrudniona w ZGKiM w 2014 roku jako asystentka dyrektora, następnie awansowała na stanowisko kierownicze). Spółdzielnia w 2018 roku wygrała miejski przetarg na adaptację pomieszczeń przy ul. Wiejskiej 29 w Jeleniej Górze na potrzeby Dziennego Domu „Senior plus”. Miasto chciało przeznaczyć na ten cel 296 913,00 zł, a oferta konsorcjum (PHU MOD i Karkonoskiej Spółdzielni Socjalnej „ANCORA") opiewała na 298 000,00 zł (druga z ofert - Firmy Budowlanej Śliwiński - była na niemal 760 tys. zł).

Podobnie jak w przypadku adaptacji pomieszczeń przy ul. Wiejskiej, najniższą ofertę na remont KSON-u złożyło konsorcjum PHU MOD Daniela Prusa i Karkonoska Spółdzielnia Socjalna "Ancora" (624 800,00 zł), a dużo droższą Firma Budowlana Śliwiński s.c. (1 325 000,00 zł). Miasto zamierzało przeznaczyć na ten cel 500 tys. zł, jednak radni na wniosek prezydenta zwiększyli pulę środków na ten cel.

Gdy w lutym br. pytaliśmy prezydenta o wątpliwości wobec potencjalnego wykonawcy, Jerzy Łużniak tłumaczył, że Spółdzielnia Ancora zrobiła dobrze i tanio "Senior plus" przy ul. Wiejskiej, więc jeżeli oferta jest tańsza i wykonana solidnie, to nie widzi sprzeczności z prawem.

Nie ma konfliktu prawnego, bowiem dyrektor Lenard nie zarządza obiektem KSON-u - tłumaczył J. Łużniak.

Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, budynek po byłej przychodni Vita przy Osiedlu Robotniczym, gdzie obecnie znajduje się siedziba KSON-u, jest w zasobach ZGKiM. Co więcej, partner z konsorcjum (PHU MOD) współpracującego ze spółdzielnią Jerzego Lenarda wygrywa przetargi ogłaszane przez ZGKiM - m.in. termomodernizacja budynku socjalnego przy ul. Wyczółkowskiego 61 za 586 tys. zł, choć w przetargu chciano wydać na ten cel niespełna 419 tys. zł, a także remont schodów zewnętrznych przy ul. Morcinka). Jerzego Lenarda (Karkonoska Spółdzielnia Socjalna "Ancora" oraz Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Jeleniej Górze) z Danielem Prusem (PHU MOD) łączy również działalność w Radzie Parafialnej kościoła przy ul. Morcinka w Jeleniej Górze.

Pod koniec lutego prezydent miasta zapowiadał kontrolę w tej sprawie. Efektów jeszcze nie znamy, ale umowa z wykonawcą została podpisana i remont już się rozpoczyna.

Wracając do samego zadania, należy podkreślić, że Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych ma funkcjonować w trakcie remontu na tyle - na ile pozwala sytuacja epidemiczna.

Przekazaliśmy plac budowy. KSON będzie w tym czasie funkcjonować - będziemy udostępniać poszczególne pomieszczenia na czas remontu - powiedział Stanisław Schubert, prezes organizacji skupiającej stowarzyszenia i fundacje działające na rzecz osób niepełnosprawnych i seniorów.

W ramach zadania przewiduje się wykonanie robót budowlanych tj.:
1) naprawy uszkodzonych ścian poprzez ich zszycie,
2) docieplenie ścian zewnętrznych styropianem wraz z wykonaniem tynku w kolorze,
3) wymiana pokrycia dachowego (bez wymiany elementów konstrukcji nośnych dachu) wraz z wykonaniem ogniomuru oraz przemurowaniem kominów i remontem świetlików dachowych, 4) odwodnienia wokół budynku,
5) wymiany obróbek blacharskich (w tym orynnowanie, rury spustowe, parapety),
6) izolacji powierzchni pionowych i ochrony pionowych ścian fundamentowych, a także wzmocnienie fundamentów1 w celu zabezpieczenia przed dalszym osiadaniem,
7) wymiany instalacji elektrycznej wraz z tablicą bezpiecznikową,
8) remont podłóg, w tym wykonanie izolacji przeciwwilgociowych, dźwiękochłonnej, wyłożenie posadzek wykładzinowych,
9) remont schodów zewnętrznych i schodów w kotłowni wraz z montażem poręczy,
10) oznakowania pionowego obiektu na potrzeby osób niepełnosprawnych w formie tablicy informacyjnej, oznakowanie pomieszczeń w obiekcie dla osób niewidomych i niedowidzących, montaż kurtyny powietrznej nad wejściem głównym, montaż stacji ładowania wózków inwalidzkich, 11) montażu urządzeń siłowni zewnętrznej (3 szt.),
12) wymiana instalacji wody zimnej i ciepłej wody użytkowej.

Termin realizacji zadania określono do 30 czerwca 2020 roku.

Twoja reakcja na artykuł?

8
16%
Cieszy
0
0%
Hahaha
5
10%
Nudzi
2
4%
Smuci
31
61%
Złości
5
10%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (47)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy przez całe wakacje pozostanę na miejscu czy też gdzieś wyjadę na tydzień lub dwa?

Oddanych
głosów
17
Pozostanę na miejscu
65%
Gdzieś wyjadę np. nad morze
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Dostali 8 mln zł na szkołę
 
Karkonosze
Szykują się inwestycje na Śnieżce
 
Aktualności
W nocy burze w Jeleniej Górze
 
10 pytań do...
Kulinarnie jestem patriotą
 
112
Potrącenie 13–latki na pasach
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group