Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 6144
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ruszą prace na byłym cmentarzu przy Kościele Łaski

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 11 lutego 2011, 9:33
Aktualizacja: 9:33
Autor: RED
Fot. TEJO
Ubiegłoroczny przedwczesny atak zimy skomplikował plany związane z projektem rewitalizacji zniszczonych barokowych grobowców rodzinnych i terenu przy Sanktuarium Krzyża Świętego. Jeśli warunki atmosferyczne pozwolą, prace rozpoczną się niebawem.

Przypomnijmy: plac przy kościele miał zostać ogrodzony, ale nie zamknięty całkowicie wbrew wcześniejszym ustaleniom, aby umożliwić mieszkańcom skomunikowanie centrum z Zabobrzem. Jednak zima te plany skomplikowała. W efekcie we wspomnianym miejscu w ciągu minionych trzech miesięcy nie zrobiono nic.

Poprawa warunków atmosferycznych sprawia, że najpewniej niebawem uda się przystąpić do konkretnych prac przy odnawianiu kaplic grobowych – czytamy w komunikacie urzędu miasta. Stoi tam 19 kaplic barokowych i ten zespół jest – mimo zniszczeń – jednym z najcenniejszych tego typu zabytków na Dolnym Śląsku. Zapowiedziana jeszcze przez poprzednią ekipę samorządową rewitalizacja niosła także ze sobą plany umiejscowienia przy Kościele Łaski tzw. lapidarium, czyli ekspozycji innych zabytków sztuki tzw. sepulkralnej, i z Jeleniej Góry, i spoza granic miasta.

W niedługim czasie zostaną tam eksponowane m.in. nagrobki z niezachowanego cmentarza przy nieistniejącym już kościele Św. Ducha (z grubsza znajdował się na terenie parku przy ul. Wolności, gdzie dziś stoi kamień pamiątkowy L. Zamenhofa. Kościół ten powstał w 1449 r. jako cmentarny, zniszczony w okresie wojen 30-letnich, zamknięty na skutek fatalnego stanu w 1871 r., rozebrany w 1907 r.).

Wówczas na terenie cmentarza powstał park miejski, a z niego zachowało się do dziś 8 płyt nagrobnych. Ostatni, istniejący nagrobek rodziny Pohl, stojący we wnętrze b. muru cmentarnego (zbieg ulic Wolności i Korczaka), zdemontowano w latach 1994-5 i w elementach złożono w jednej z kaplic cmentarza przy Kościele Łaski. Do przygotowywanych do eksponowania zabytków sztuki cmentarnej będą dołączone także zachowane płyty epitafijne z nieistniejącego dziś kościoła w Biedrzychowicach (gmina Bogatynia).

Projekt pod nazwą „Rewitalizacja zespołu barokowych kaplic nagrobnych w Jeleniej Górze wkładem w ochronę europejskiego dziedzictwa kulturowego”. jest dofinansowany środkami Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska-Saksonia 2007-2013 Oś priorytetowa 2; Transgraniczna integracja społeczna Dziedzina wsparcia 2; Kultura i sztuka Działanie 3 ; Wspieranie Transgranicznej dostępności do dziedzictwa kulturowego. Jego wartość to ponad cztery miliony złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ 11-02-2011 10:47
no super, będziemy mieć śliczny cmentarz,ucieszą się niemieccy turyści, a porządnego placu zabaw dla dzieci jak nie było tak nie ma.
~ 11-02-2011 11:10
ad.~ 10:47. Urzadzę Ci mnóstwo placów zabaw dla dzieci. Wskaż tylko miejsca. Gratis opracuję projekty. Wymuszę opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego. W wolnych chwilach skieruję ekipę do rzeczowego wykonawstwa robót. Urządzenia są wyprodukowane tylko je ustawić. A razem z "Bicyklem" połączymy te place ścieżkami rowerowymi, opracowujac przewodnik z oznaczonym, turystycznym szlakiem po nazwą "Szlak placów zabaw dla dorosłych i dla dzieci". DOLNOŚLĄZAK
~ 11-02-2011 11:22
DOLNOŚLĄZAK. Z nekropolią -wartościowy pomysł. Imiennie kto się za tym kryje? Mnóstwo ciekawych rzeczy poniewiera się po starych cmentarzach Dolnego Śląska. Dotyczą one wielu znakomitości, którzy odeszli. Jeleniogórski "Iwan" - po transformacji ustrojowej - znalazł swoje miejsce. Poniemieckie nagrobki z Dolnego Ślaska też są godne właściwego miejsca. To koło Łaski doskonale się do tego nadaje. Wg mnie dzięki archaicznym nagrobkom - dziełom sztuki poświeconych zmarłym - ożywi się 1-go Maja.
~Nadzieje 11-02-2011 11:38
Miejmy nadzieję, że kaplice zostaną wreszcie solidnie, kompleksowo wyremontowane. Od fundamentów po wierzchołki dachów. Że bogobojni katolicy przestaną smarować sprejem po płytach nagrobnych, że będzie cały teren monitorowany i że do obserwacji obrazów zostanie zatrudniony jakiś uważny strażnik i policjant.
Piipi Jelonkowa 11-02-2011 15:24
~NARESZCIE ! ~.Dzwony kościelne z kościoła Krzyża Świętego... będą *RADOSNE ! ... bo również będzie odnowiony nagrobek Johanna Corneliusa Franza - kupca zmarłego w roku 1796 i FUNDATORA dzwonów .. teraz z "naszego" kościoła
~Hi hi hi 11-02-2011 17:16
Biedrzychowice i gmina Bogatynia?????? Może by tak dodać Biedrzychowice Górne, jeśli chodzi o te w gminie Bogatynia.
~grr 11-02-2011 23:54
a w trzcinsku, pewien gospodarz, wybudowal sobie mur oporowy z dawnych poniemieckich nagrobkow cmentarnych, szkoda tylko, ze napisami do wnetrza skarpy ziemnej... no ale tak mozna, bo to niemieckie nagrobki byly

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group