Piątek, 18 czerwca
Imieniny: Elżbiety, Marka
Czytających: 5991
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Ruszą prace na byłym cmentarzu przy Kościele Łaski

Piątek, 11 lutego 2011, 9:33
Aktualizacja: 9:33
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Ruszą prace na byłym cmentarzu przy Kościele Łaski
Fot. TEJO
Ubiegłoroczny przedwczesny atak zimy skomplikował plany związane z projektem rewitalizacji zniszczonych barokowych grobowców rodzinnych i terenu przy Sanktuarium Krzyża Świętego. Jeśli warunki atmosferyczne pozwolą, prace rozpoczną się niebawem.

Przypomnijmy: plac przy kościele miał zostać ogrodzony, ale nie zamknięty całkowicie wbrew wcześniejszym ustaleniom, aby umożliwić mieszkańcom skomunikowanie centrum z Zabobrzem. Jednak zima te plany skomplikowała. W efekcie we wspomnianym miejscu w ciągu minionych trzech miesięcy nie zrobiono nic.

Poprawa warunków atmosferycznych sprawia, że najpewniej niebawem uda się przystąpić do konkretnych prac przy odnawianiu kaplic grobowych – czytamy w komunikacie urzędu miasta. Stoi tam 19 kaplic barokowych i ten zespół jest – mimo zniszczeń – jednym z najcenniejszych tego typu zabytków na Dolnym Śląsku. Zapowiedziana jeszcze przez poprzednią ekipę samorządową rewitalizacja niosła także ze sobą plany umiejscowienia przy Kościele Łaski tzw. lapidarium, czyli ekspozycji innych zabytków sztuki tzw. sepulkralnej, i z Jeleniej Góry, i spoza granic miasta.

W niedługim czasie zostaną tam eksponowane m.in. nagrobki z niezachowanego cmentarza przy nieistniejącym już kościele Św. Ducha (z grubsza znajdował się na terenie parku przy ul. Wolności, gdzie dziś stoi kamień pamiątkowy L. Zamenhofa. Kościół ten powstał w 1449 r. jako cmentarny, zniszczony w okresie wojen 30-letnich, zamknięty na skutek fatalnego stanu w 1871 r., rozebrany w 1907 r.).

Wówczas na terenie cmentarza powstał park miejski, a z niego zachowało się do dziś 8 płyt nagrobnych. Ostatni, istniejący nagrobek rodziny Pohl, stojący we wnętrze b. muru cmentarnego (zbieg ulic Wolności i Korczaka), zdemontowano w latach 1994-5 i w elementach złożono w jednej z kaplic cmentarza przy Kościele Łaski. Do przygotowywanych do eksponowania zabytków sztuki cmentarnej będą dołączone także zachowane płyty epitafijne z nieistniejącego dziś kościoła w Biedrzychowicach (gmina Bogatynia).

Projekt pod nazwą „Rewitalizacja zespołu barokowych kaplic nagrobnych w Jeleniej Górze wkładem w ochronę europejskiego dziedzictwa kulturowego”. jest dofinansowany środkami Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska-Saksonia 2007-2013 Oś priorytetowa 2; Transgraniczna integracja społeczna Dziedzina wsparcia 2; Kultura i sztuka Działanie 3 ; Wspieranie Transgranicznej dostępności do dziedzictwa kulturowego. Jego wartość to ponad cztery miliony złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group