Poniedziałek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 8462
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Rozwiązanie Fotozagadki – to Cunnersdorf

Wtorek, 30 czerwca 2009, 22:18
Aktualizacja: Środa, 1 lipca 2009, 7:42
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Rozwiązanie Fotozagadki – to Cunnersdorf
Fot. TEJO/Archiwum
To nie są Cieplice (czyli Bad Warmbrunn), ani Malinnik (czyli Herischdorf). To Cunnersodorf. To Kunice (Cunnersdorf). Nagrodę od wydawnictwa AD REM wylosował pan Tomasz Romańczyk. Gratulujemy!

Nadesłali Państwo sporo odpowiedzi, niestety, większość niepoprawnych. Choć właściwie lokalizowaliście to miejsce (ulica Wolności przy tzw. Małej Poczcie), nie o to chodziło w zadanym pytaniu. Trzeba było podać nazwę niegdyś osobnej wsi, później przedmieścia, a w końcu – części Jeleniej Góry. To Cunnersdorf.

– Miejscowość powstała w drugiej połowie XIII w. Należała do różnych rodów rycerskich, w tym do Schaffgotschów. W 1419 r. miasto Jelenia Góra zakupiło tu folwark, który stał się uposażeniem szpitala. W XIX w. wieś zaczęła się mocno urbanizować, powstało kilka zakładów przemysłowych: papiernia, wytwórnia likierów – pisze do nas Tomasz Romańczyk. Jako niższa jednostka administracji państwowej i samorządowej gmina zostaje wyodrębniona mocą ustawy z 11 marca 1850 r. o ustroju gminnym i podporządkowana landratowi w Jeleniej Górze. Do 1872 r. właściciel ziemski sprawował już tylko nadzór policyjny. 1 kwietnia 1922 r., po wieloletnich dyskusjach, włączono Cunnersdorf do Jeleniej Góry – wyjaśnia.

Polski odpowiednik tej nazwy to Kunice. Jednak – jak zaznacza Michał Gańko, nasz stały specjalista od dawnej Jeleniej Góry, choć mieszka tu od 60 lat, nie pamięta, aby ktokolwiek tak tę dzielnicę nazywał. Być może nazwa taka zachowała się gdzieś w oficjalnych dokumentach. Wszak wspomina o niej Ivo Łaborewicz w Słowniku nazw ulicy jeleniogórskich. Albo – po prostu – została na siłę spolszczona, ale nikt jej nie używał.

Laureatowi gratulujemy szczęścia w losowaniu i znajomości tematu. Nagroda – paczka od wydawnictwa AD REM, lidera na lokalnym rynku edytorskim, czeka w naszej redakcji (Skłodowskiej-Curie 12/1) od poniedziałku do piątku w godz. 11 – 16.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group