Sobota, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 7616
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Rok akademicki w KPSW rozpoczęty

Wtorek, 7 października 2014, 7:50
Aktualizacja: Środa, 8 października 2014, 7:40
Autor: Angela
Jelenia Góra: Rok akademicki w KPSW rozpoczęty
Fot. Angela
Już po raz 17. w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze zaśpiewano Gaudeamus. W tym roku pierwszy rok studiów na dziewięciu kierunkach rozpoczęło ponad 450 studentów. Wśród świeżo upieczonych żaków było wielu przyjezdnych z całej Polski. Wykład inauguracyjny wygłosił gen. bryg. pilot kosmonauta Mirosław Hermaszewski.

Jak mówiła kanclerz uczelni Grażyna Malczuk, pierwszy nabór nie dawał nadziei na taką liczbę nowych studentów. Ostatecznie jednak uczelnia otworzyła wszystkie dotychczasowe kierunki, a nawet… o jeden więcej.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z naboru. Nie mogliśmy przyjąć więcej studentów, bo zgodnie z nową ustawą są limity przyjęć na pierwszy rok studiów – mówiła przed wczorajszą uroczystością Grażyna Malczuk. - Nowym kierunkiem jest dietetyka. Nie sądziliśmy, że uda nam się zrobić na niego nabór, ponieważ zgodę na jego otwarcie otrzymaliśmy pod koniec czerwca br., ale promocja się udała i mamy ponad 40. studentów na pierwszym roku tego kierunku. „Hitem” rekrutacyjnym tego roku okazała się filologia germańska od podstaw dla osób 26+ czyli osób pracujących i uczących się popołudniami. Na tym kierunku mamy niemal 80 osób – dodała.

Henryk Gradkowski, rektor KPSW dodał, że uczelnia ma w planach dalszy rozwój kierunków m.in. z zakresu ratownictwa medycznego i we współpracy z Karkonoską Grupą Górskiego Ochotniczego Ratownictwa Medycznego. A co przyciąga do tej uczelni młodych ludzi? – Przede wszystkim kierunki, które dają szansę na znalezienie pracy, ale także dobrze wyposażona baza naukowa, biblioteka, darmowy basen itp.– mówiła studentka pierwszego roku pielęgniarstwa Katarzyna Bielewicz z Lubawki.

Razem z nią rok akademicki rozpoczęły m.in.: Aneta Jędrzejowska (Jelenia Góra), Małgorzata Daszkiewicz (Sokołowiec), Katarzyna Jaskólska (Świerzawa), a także Magdalena Borkowska z Częstochowy, która do Jeleniej Góry przyjechała z miłości do gór. Z tego samego powodu studia w Jeleniej Górze (na kierunku rehabilitacja) wybrała Pamela Dorna spod Szczecina. Łukasz Żelaźny z Żar zdecydował się natomiast studiować w KPSW ze względu na swoje zdrowie, liczy bowiem na to, że w górach się podkuruje. Grzegorz Marciniak ze Świdnicy swoje pierwsze nadzieje wiązał ze stomatologią we Wrocławiu. – Kiedy się tam nie dostałem i otrzymałem propozycję niestacjonarnych studiów rehabilitacji we Wrocławiu, wybrałem stacjonarne studia w Jeleniej Górze na KPSW, bo tu jest bardziej kameralnie i spokojnie – mówił Grzegorz. Ze studiowania we Wrocławiu na kierunku zdrowie publiczne, na rzecz jeleniogórskiej rehabilitacji zrezygnowała także Marta Kontek. – Mimo że złożyłam dokumenty do Wrocławia, wybrałam Jeleniej Górę, bo mam tu bliżej a warunki nauki porównywalne – mówiła studentka.

O tym mówił również prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła. - Nie wszystkich stać na to, by studiować we Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie czy Warszawie, a oferta jeleniogórskich uczelni jest szeroka i kompletna – mówił M. Zawiła. – Nauki ekonomiczne oferuje Uniwersytet Ekonomiczny, techniczne – Politechnika Wrocławka, a cały pakiet nauk humanistycznych i przyrodniczych – Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa. To, co mnie osobiście cieszy, to nowy kierunek studiów czyli dietetyka, bo jest to jedyna możliwość, by będąc kucharzem móc zdobyć wyższe wykształcenie zawodowe. Ja jako przewodniczący konwentu tej uczelni, zarezerwowałem już sobie miejsce w egzaminach praktycznych i jestem gotowy przystąpić do kontroli semestralnych – dodał M. Zawiła.

Podczas uroczystości rozpoczęcia roku akademickiego nie zabrakło również nagród i wyróżnień. Medal Edukacji Narodowej odebrali: dr Leszek Albański, mgr Ida Baj, dr Beata Telążka i prof. Stefania Walasek. Honorową złotą odznakę „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego” odebrali: Andrzej Rojek, lekarz – specjalista chirurgii urazowej oraz prof. Tomasz Winnicki, nauczyciel akademicki – inżynieria środowiska, rektor – założyciel Kolegium Karkonoskiego. Za najlepszy dyplom roku natomiast nagrodę (po 5 tys. zł) odebrały w tym roku aż trzy studentki: Katarzyna Pruś, Angelika Czucha i Marta Kaczmarek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group