Poniedziałek, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 6275
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rok 2010 w architekturze i budownictwie – bez rewelacji

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 3 stycznia 2011, 9:50
Aktualizacja: 9:53
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Zastoju wprawdzie nie było, ale i boomu – też nie. Mowa o tym, co działo się w minionych 12 miesiącach w sferze architektury i budownictwa w Jeleniej Górze.

Kolejny kryzysowy rok przyniósł oddanie do użytku jednej dużej realizacji rozpoczętej w lipcu’09. Mowa o Pasażu Grodzkim, plombie, która powstała w miejscu wyburzonych na początku lat 70. XX wieku kamienic w obszarze ulic Jasnej i Grodzkiej na starym mieście.

Po wielu perturbacjach z konserwatorem zabytków związanych z wysokością budynków jedynie pobieżnie nawiązujących do pierwotnej zabudowy, inwestycję udało się zakończyć i otworzyć w niej pierwszą w Jeleniej Górze „galerię handlową”. Sukces połowiczny, bo znaczna część powierzchni handlowych – z braku chętnych dzierżawców – stoi do dziś pusta.

Rozpoczęto także zabudowę dwóch placów po wyburzonych obiektach: pawilonie chemicznym i domu na rogu ulic płk Kubsza i 1 Maja, oraz skwerku ze szpetną fontanną u zbiegu ul. Kochanowskiego i 1 Maja. Na obydwu gruntach rosną kamienice mieszkalno-usługowe. Ta bliżej Kościoła Łaski jest już w stanie surowym zamkniętym.

Trwają także prace na innych placach budów w centrum Jeleniej Góry. Kończy się stawianie kamienicy przy ulicy Bankowej. Budynek wypełnił lukę na północnej ścianie dawnej Promenady. Z kolei niemal naprzeciwko rozbudowuje się Karkonoskie Centrum Medyczne, a w rejonie parkingu wielopoziomowego przy ulicy Pijarskiej – wznoszona jest kolejna galeria handlowa.

Kończy się remont Teatru Zdrojowego w Parku Zdrojowym (rewitalizowanym). Nie można nie wspomnieć – choć trudno zaliczyć to do „wydarzeń” w sferze architektury – o oddaniu do użytku kolejnego pawilonu sieci Tesco w Cieplicach. Nie ma się czym chwalić, jeśli chodzi o budownictwo typowo mieszkaniowe: nowe realizacje można policzyć na palcach jednej ręki.

Miniony rok przyniósł także ciekawą inicjatywę architektów jeleniogórskich: spotkania z cenionymi na całym świecie osobowościami polskiej architektury. W ramach Karkonoskiego Salonu Architektonicznego prezentacje w Jeleniej Górze miała prof. Ewa Kuryłowicz oraz Krzysztof Ingarden. Cykl debat ma być kontynuowany także w tym roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~ZABOBRZANIN 3-01-2011 19:42
U nas niestety mało się buduje i społeczeństwo niezamożne aby te rarytasy łykać jak świeże bułeczki... Jeżeli banki też dokręcają co jakis czas zawory to szaraczek może ewentualnie do okoła budów pochodzić i palcem pokazywać. Społeczeństwo z wypłat zarabianych w marketach i na umowach o dzieło, zlecenie itp nie jest wiarygodnym i posiadającym historie jako gwaranta i godnego kontrahenta dla kredytów. Nie ma się co dziwić tylko myśleć i budować bo budownictwo nakręca całą gospodarkę nie kolejne markety, markety i bzdety !
Smisiu 4-01-2011 1:24
Po gorszych czasach nadchodzą te lepsze...
~świadek 4-01-2011 12:59
Z tą galerią, to absolutnie nie ma się czym chwalić, a pomysłodawca jakby był inteligentny, to powinien spiec raczka ze wstydu i tłumaczyć się, że był na lekach jak podejmował decyzję o jej budowie. A tak ? galeria stoi wynajęta zaledwie w 1/3 (chociaż i to jest wątpliwe) a i tak już zapewne decydenci z Rossmana plują sobie w brodę i pewnie szukają winnego przeniesienia sklepu spod Flory, i pewnie nie tylko oni. Galeria handlowa w rynku ? koń by się uśmiał. Na starówce powinny stać kamienice takie jak były przed wyburzeniem, chociaż biorąc pod uwagę kłopoty parkingowe oraz lawinowy przyrost drobnych sklepów to powinien tam powstać ładny parking z dużą ilością zielni. Galeria natomiast, powinna charakteryzować się dobrym dojazdem, dużym parkingiem i dużą ilością zieleni. Można by się zastanawiać, dlaczego galeria w Tesco chwyciła ? a to takie proste !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group