Poniedziałek, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 5651
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Rój pszczół – co z nim zrobić?

Czwartek, 1 czerwca 2017, 8:27
Aktualizacja: Piątek, 2 czerwca 2017, 6:19
Autor: Joanna
Region: Rój pszczół – co z nim zrobić?
Fot. Użyczone
Na terenie Kotliny Jeleniogórskiej wymarło prawie 70 proc. rodzin pszczelich, a rozpoczął się okres rojenia się tych owadów. Warto zgłaszać zauważone roje, ponieważ rodzina pszczela bez opieki pszczelarza nie ma dużych szans na przeżycie.

Czerwiec to okres, kiedy pszczele rodziny rozwijają się w największym stopniu. Dlatego możemy natknąć się na rój pszczół nawet na własnym podwórku. Pszczoły między późną wiosną a wczesnym latem się roją. Oznacza to, że rodziny się dzielą i wylatują z ula w poszukiwaniu nowego domu.

By taka rodzina mogła przeżyć, powinna trafić pod opiekę pszczelarza. Apelujemy, aby reagować odpowiednio, ponieważ pszczoły są w bardzo trudnej sytuacji. Czynników, które składają się na ich masowe wymieranie jest wiele. Mogą przyczyniać się do tego opryski stosowane przez rolników. Niektóre powinny być wykonywane w nocy, natomiast nie każdy tego przestrzega i wykonuje oprysk w dzień, kiedy aktywne są te owady.

Kolejną sprawą są choroby. Niestety, niektóre są bezobjawowe, inne trudno zauważyć w początkowej fazie rozwoju. Do najpopularniejszych należą warroza oraz nosemoza. Zanieczyszczone powietrze też może być skutkiem ich masowego wymierania. A jak wiadomo, w ostatnim czasie nad kotliną unosił się smog.

– Sytuacja jest bardzo poważna. W ubiegłych latach zdarzało się po kilka zgłoszeń dziennie o rojących się pszczołach. W tym roku dostałem tylko jedno – powiedział nam doświadczony pszczelarz, hodowca z Pasieki Michałowickiej.

Ważne, aby zgłaszać zauważone roje, najlepiej – jeżeli nie mamy znajomego pszczelarza - zgłaszać takie zdarzenia do straży pożarnej. Strażacy dysponują numerami telefonów pszczelarzy, którzy chętnie przyjadą i taką rójkę fachowo zabiorą. Pamiętajmy, że w ten sposób działamy na korzyść wymierających pszczół.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group