Środa, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 7738
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Rodzice bronią SP 11 – nie chcą łączenia!

Piątek, 20 stycznia 2017, 8:24
Aktualizacja: Sobota, 21 stycznia 2017, 13:05
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Rodzice bronią SP 11 – nie chcą łączenia!
Fot. Przemek Kaczałko
Nasza publikacja z 11 stycznia br. w sprawie proponowanej nowej sieci szkół podstawowych wywołała bardzo duże poruszenie wśród rodziców. Ujawniając plany władz miasta, przyczyniliśmy się do możliwej szybkiej reakcji zainteresowanych, co najlepiej było widać podczas wczorajszego (19.01) zebrania Rady Rodziców Szkoły Podstawowej Nr 11 w Jeleniej Górze.

Już na wstępie należy zaznaczyć, że żadne decyzje w sprawie nowej sieci szkół nie zostały jeszcze podjęte, a ostatecznie zdecydują radni Rady Miejskiej Jeleniej Góry, którzy podczas posiedzenia zajmą się wariantami zaproponowanymi przez służby prezydenta miasta. Ujawniając warianty bazowaliśmy na analizie SWOT, która była dołączona do projektu, z której jasno wynika, że najwięcej szans i mocnych stron (zdaniem służb prezydenta) oraz najmniej zagrożeń i słabych stron – jest przy opcji nr 4, czyli połączenia SP 11 z budynkiem Gimnazjum Nr 4. Radni w momencie zapoznania się z propozycją nie wyrażali sprzeciwu wobec preferowanych opcji, jednak podkreślali, że potrzebują czasu na zapoznanie się ze szczegółami.

Wczorajsze zebranie pokazało zdecydowanie, jakie zdanie na temat tej opcji mają sami zainteresowani, czyli rodzice. Niemal 300 osób zjawiło się w czwartkowy wieczór w szkole, aby wyrazić swoje zdanie w obecności części radnych oraz naczelnika Wydziału Edukacji i Sportu Pawła Domagały i zastępcy prezydenta miasta Piotra Paczóskiego. Dyskusja była gorąca, momentami nerwowa, a to naczelnik Paweł Domagała miał odwagę przedstawić te same argumenty przed rodzicami, co pamiętnego dnia podczas Komisji Oświaty i Wychowania w jeleniogórskim Ratuszu (10.01). Pomijając ich zasadność (tu jednoznaczną opinię wydali rodzice), należy zwrócić uwagę, że to właśnie w analizie SWOT służby prezydenta zwróciły uwagę na optymalny wariant, który – jak się okazało - tak bardzo zbulwersował rodziców. Oczywiście radni mogą zdecydować inaczej - wariant nie jest dla nikogo wiążący, jest jedynie propozycją. Wstępne decyzje zapadną na początku lutego – później zaopiniuje je Dolnośląski Kurator Oświaty, po czym radni będą mogli ostatecznie przegłosować nową siatkę szkół do końca marca br.

Warto przy relacji ze spotkania wspomnieć, którzy radni z 23 zasiadających w Radzie Miejskiej przybyli, aby przed podjęciem decyzji wysłuchać głosów rodziców. Byli to: Anna Ragiel (przewodnicząca Komisji Oświaty i Wychowania), Piotr Iwaniec (przewodniczący Komisji ds. Młodzieży), Leszek Wrotniewski (przewodniczący Rady Miejskiej), a także Alicja Szklarska, Alicja Dusińska, Józef Rypiński, Wojciech Chadży i Robert Obaz. To zaledwie 8 z 23 decydentów w tej sprawie (nie tylko z okręgu zabobrzańskiego), większość to członkowie Komisji Oświaty, ale przecież tak jak na posiedzenia komisji i rady każdy mieszkaniec ma wstęp, tak na spotkanie z rodzicami każdy radny mógł przyjść. Chociaż Piotr Paczóski przekonywał, że żaden z wariantów nie jest faworyzowany, to jednak analiza SWOT przygotowana przez służby prezydenta jest czytelna i zrozumiała – wstępnie sugerowano tę opcję, jednak siła głosu rodziców może okazać się zbawienna.

- Ten pomysł nie ma racjonalnych podstaw. Dla nas jako rodziców jest bardzo ważne to, żeby kształtować i rozwijać we właściwy sposób nasze dzieci, żeby były kapitałem ludzkim, który będzie rozwijać naszą cudowną słoneczną dolinę. Chodzi o to, żeby nasi włodarze i radni zrozumieli to, że nie można manipulować naszymi dziećmi. Nasze dzieci powinny zostać w tej szkole – mówiła Dorota Klin, mama czwórki dzieci, z czego trójka chodzi do SP 11, która podobnie jak (najprawdopodobniej) wszyscy pozostali rodzice obecni na spotkaniu, jest za edukacją swoich dzieci od I do VIII klasy w placówce przy ul. Moniuszki. Podczas spotkania zwracano uwagę, że należy rozwijać Gimnazjum Nr 4, np. zmieniając ją w Szkołę Podstawową Nr 4 (jest to jeden z proponowanych wariantów) i wzbogacając ofertę, aby stała się konkurencyjna dla pozostałych zabobrzańskich szkół. - Należy rozwijać to, co ma potencjał, a nie psuć to, co funkcjonuje dobrze. Dziecko to nie jest produkt, który ma mieć swoją opłacalność. Z punktu widzenia edukacji i wychowania to nie element finansowy powinien być najważniejszy – podkreśliła Dorota Klin.

- Rodzice nie chcą przenosić swoich dzieci z klas V-VI do Gimnazjum Nr 4. Są inne rozwiązania, które możemy rozważać – podkreślił Artur Kocioła, przewodniczący Rady Rodziców SP 11. Powiedział, że widział analizę SWOT, którą zaprezentowano jedynie radnym, dyrektorom i związkom zawodowym. - Jednoznacznie wynika, że to jest wariant, który jest najbardziej lubiany przez prezydenta i naczelnika, chociaż oficjalnie nie zostało to powiedziane – musieliśmy się do tego odnieść, bo to dla nas najgorszy wariant – dodał A. Kocioła. Rodzice są świadomi, że pozostawienie SP 11 bez łączenia z G4 może skutkować rozszerzoną zmianowością w „Jedenastce” na klasy I i być może nawet IV, ale już doświadczają zmianowości w klasach II-III i zgadzają się na to, byleby uratować swoje dzieci przed przechodzeniem do innego budynku, z innymi nauczycielami.

W trakcie dyskusji rozważano również edukację klas I-III w budynku Gimnazjum Nr 4 jako Szkoły Podstawowej Nr 11, jednak optymalną wersją w opinii rodziców jest pozostawienie „Jedenastki” bez łączenia. Głos zabrał też dyrektor Eugeniusz Sroka, który również chce bronić SP 11.

Tworzenie nowej sieci szkół jest skutkiem reformy oświaty, którą wprowadził rząd Prawa i Sprawiedliwości likwidując gimnazja. Na samorządach spoczywa obowiązek uchwalenia nowej siatki do końca marca br. Jaki będzie ostateczny kształt sieci szkół w Jeleniej Górze? Dowiemy się wkrótce, jednak ujawnione przez nas propozycje dały rodzicom możliwość interwencji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (181)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group