Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 6910
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Rodzice, baczność!

Poniedziałek, 5 czerwca 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 5 czerwca 2006, 11:07
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Dolny Śląsk: Rodzice, baczność!
Fot. Arek
Pierwszego papierosa dziecko zapala z rówieśnikami na podwórku, marihuanę na imprezie. Ale pierwszy kieliszek wychyla w domu pod okiem rodziców. A to oni powinni yjaśnić, jak się odmawia i nie traci pozycji wśród rówieśników. Raport o roli środków psychoaktywnych sporządziła korporacja badawcza Pretendent we współpracy z Dolnośląskim Urzędem
Marszałkowskim - pisze Słowo Polskie Gazeta Wrocławska.

W marcu i kwietniu pracownicy Pretendenta przepytali anonimowo dwa tysiące uczniów w wieku od 11 do 15 lat. Odpowiedzi na temat papierosów, alkoholu i narkotyków udzielali uczniowie wiejskich i miejskich podstawówek i gimnazjów z całego województwa. Wyniki powinny postawić dorosłych na baczność.

- Na tle kraju nie wypadamy najgorzej, ale wiek, w którym dziecko po raz pierwszy sięga po alkohol, obniżył się - przyznaje Dorota Piątek z urzędu marszałkowskiego. Kilka lat temu przypadał między 15. a 16. rokiem życia, teraz między 10. a 12.

Do kontaktu z narkotykami przyznało się zaledwie cztery procent ankietowanych dzieci. Ale rodzice nie mogą czuć się spokojni. - Zestaw dyskotekowy składa się zwykle z piwa, jointa, amfetaminy i extasy - przestrzega Andrzej Gabiński, psychoterapeuta z
Młodzieżowego Oddziału Dziennego Terapii Uzależnień.

Więcej niż połowa spróbowała alkoholu przed skończeniem piątej klasy podstawówki. Najczęściej na uroczystości rodzinnej. - Podpity wujek wciska trzynastolatkowi kieliszek wódki - opowiada Leszek Kotecki, zastępca ordynatora oddziału zatruć szpitala im.
Korczaka we Wrocławiu. - A potem rodzice nie mogą uwierzyć, że ich pociecha ląduje u nas w stanie kompletnego upojenia, zabrana z parku lub przystanku przez postronne osoby.

W ciągu ostatnich 10 lat systematycznie rośnie liczba jego pacjentów. Większość z nich ma 15-16 lat, ale dwunastolatków też nie brakuje. Trafił się również pijany 8-miesięczny maluch. Rodzice natarli go spirytusem, bo chcieli wyleczyć z przeziębienia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
736
Tak
27%
Nie
65%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group