Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Jana
Czytających: 9304
Zalogowanych: 25
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kamienna Góra: Rocznica stanu wojennego

Niedziela, 13 grudnia 2020, 15:31
Aktualizacja: 15:38
Autor: KM
Kamienna Góra: Rocznica stanu wojennego
Fot. Użyczone/KM
13 grudnia przypada 39. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. W tym roku główne spotkanie zostało zorganizowane przez Zarząd Regionu Jeleniogórskiego NSZZ Solidarność w Kamiennej Górze, gdzie funkcjonował obóz internowania, do którego przywożono działaczy z regionu wałbrzyskiego i jeleniogórskiego.

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz Solidarności, na czele z przewodniczącym Zarządu Regionu Jeleniogórskiego Franciszkiem Kopciem, obecny był senator PiS Krzysztof Mróz, starosta kamiennogórski Jarosław Gęborys, zastępca burmistrza Kamiennej Góry Adam Blicharski, przedstawiciel IPN Wojciech Trąbczyński a przede wszystkim licznie zgromadzone osoby, które były internowane w Kamiennej Górze, na czele z Ryszardem Matusiakiem.

Uroczystości rozpoczęły się od okolicznościowej mszy pod przewodnictwem ks. Edwarda Bigosa w kościele pw. Św. Piotra i Pawła. W swojej homilii ksiądz dziekan przypominał, że działacze Solidarności walczyli o hasła, które widniały na ich sztandarach - Bóg, Honor i Ojczyzna, często narażając swoje zdrowie i życie.

Po mszy nastąpiło odsłonięcie okolicznościowej tablicy wmurowanej w ścianę kamiennogórskiego kościoła, pod którą oficjalne delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Przedstawiciel IPN mówił o konieczności kształtowania pamięci historycznej. Senator Krzysztof Mróz przypominał o konieczności kultywowania pamięci o tych, którzy 39 lat temu walczyli o wolną i demokratyczna Polskę.

Dzięki takim ludziom jak Ryszard Matusiak czy Edward Wryszcz możemy dziś żyć w wolnej Polsce, możemy być w Unii Europejskiej, możemy protestować. O tych ludziach trzeba pamiętać i ta tablica będzie to przypominać - mówił senator.

Franciszek Kopeć zwrócił uwagę, że dzisiejsza data to nie dzień, w którym upamiętniamy rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, ale dzień w którym upamiętniamy jego Ofiary. Przewodniczący odczytał także apel dawnych działaczy Solidarności w obronie Jana Pawła II.

Twoja reakcja na artykuł?

12
48%
Cieszy
3
12%
Hahaha
4
16%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
8%
Złości
4
16%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (67)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę do teatru?

Oddanych
głosów
426
Tak
22%
Nie
40%
Czasami
26%
Nie chodzę
12%
 
Głos ulicy
Dlaczego biegają?
 
Miej świadomość
100 konkretów (zrealizowano 10%): SUKCES czy PORAŻKA?
Rozmowy Jelonki
Jakie jajka lepsze?
 
Polityka
Z pustego i Salomon nie naleje
 
Kultura
Zagrali w Podgórzynie
 
112
Pożar w restauracji
 
Piłka nożna
Jedziemy na Euro, ale w grupie czekają potęgi! [PLAN]
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group