Wtorek, 16 lipca
Imieniny: Marii, Mariki
Czytających: 9619
Zalogowanych: 50
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Robienie w konia i gumowe ucho

Czwartek, 8 października 2009, 12:17
Aktualizacja: 12:27
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Robienie w konia i gumowe ucho
Fot. TEJO
Świetną znajomością związków frazeologicznych w polszczyźnie wykazali się dziś uczniowie jeleniogórskich szkół, którzy w Książnicy Karkonoskiej wzięli udział w spotkaniu z autorką popularnych książek dla dzieci Agnieszką Frączek.

Książnica Karkonoska zaprosiła dziewczęta i chłopcy z kilku podstawówek. Podczas spotkania autorka korzystała ze swojej najnowszej pozycji: „Kanapka”. Agnieszka Frączek znana jest z wierszowanych i bogato ilustrowanych książek dla dzieci, których celem jest oswojenie najmłodszego czytelnika z niełatwymi zagadnieniami języka polskiego.

Jednym z podejmowanych przez autorkę tematów stały się związki frazeologiczne (nazywane też idiomami), wyrażenia oparte głównie na znaczeniu przenośnym. Okazało się, że dzieci świetnie znają polskie frazeologizmy. – Robić kogoś w konia lub w balona, wpuszczać w maliny, lecieć w gumki, zapędzić w kozi róg – najmłodsi bezbłędnie interpretowali sens tych powiedzonek. Na ich podstawie - a także przy wykorzystaniu wyrazów bliskoznacznych i synonimów - Agnieszka Frączek napisała zabawne wierszyki, które czytała młodym słuchaczom.

Dzieci znały także znaczenie innych, bardziej „dorosłych” związków wyrazowych, takich jak „gumowe ucho”, lub „ściany mają uszy”. Czy wynika to z zauważalnego przeczulenia wśród starszych na zbytnią szczerość? Wszystko możliwe! Na pewno jednak uczniowie podstawówek odebrali dziś ciekawą i pouczającą lekcję języka polskiego na wesoło. Przy okazji młodzi goście zwiedzili Książnicę Karkonoską i zapoznali się z działalnością plaćówki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Co wolisz: kawę, herbatę czy wodę?

Oddanych
głosów
920
Kawa
39%
Herbata
23%
Woda
29%
Inny napój (np. sok, cola, mleko)
9%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Jak Kościół zdobył swój majątek?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Kultura
Teatry Uliczne – niedziela, wideorelacja
 
Kultura
Przyjechali do Jeleniej Góry z Grecji
 
Aktualności
Teatry Uliczne – videorelacja z soboty
 
Aktualności
Uszkodzona sygnalizacja na przejeździe kolejowym
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group