Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 2323
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Rewolucyjnie w gimnazjach

Środa, 23 kwietnia 2008, 13:24
Aktualizacja: Czwartek, 24 kwietnia 2008, 7:30
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Rewolucyjnie w gimnazjach
Fot. TEJO
Uczniowie trzecich klas gimnazjalnych napisali w środę test matematyczno–przyrodniczy na zakończenie tego etapu nauki. Wielki stres za nimi. Za to ich młodszych kolegów za rok czeka prawdziwa programowa rewolucja.

Tegoroczne testy gimnazjaliści oceniają krótko: było łatwe. – Nic nas nie zaskoczyło – powiedziały nam dziewczęta z Gimnazjum nr 2. Podobnie ich koledzy.

Jak będzie za rok? Oprócz części matematyczno-przyrodniczej i humanistycznej gimnazjaliści napiszą testy z języka obcego – zapowiada środowa Polska Gazeta Wrocławska. To początek rewolucji zapowiadanej przez minister edukacji Katarzynę Hall, która chce łączyć gimnazja z liceami. – Jak? Przez podręczniki. Będą tak skonstruowane, aby nauka w pierwszej klasie szkoły średniej zaczęła się od tego, na czym kończy się w trzeciej gimnazjum. Teraz w szkole średniej przerabia się to samo, tylko w bardziej rozszerzonym zakresie.

Materiał zostanie podzielony. Projekt zakłada bowiem ciągłość nauczania gimnazjalnego i pogimnazjalnego. Plusem reformy mają być darmowe podręczniki w gimnazjach.

Nowum to obowiązkowe dwa języki obce. Pierwszy miałby być kontynuacją przedmiotu zaczętego w szkole podstawowej, drugi – gimnazjaliści zaczynaliby od poziomu zerowego w I klasie. Do tego cztery godziny wychowania fizycznego (uczeń wybierze sam, co chce robić na dwóch z nich). Będą też zajęcia prozdrowotne dla tych, którzy mają zwolnienie lekarskie.

Przeciwnicy zmian już teraz oponują: wielu uczniów kończy bowiem naukę właśnie po trzeciej klasie gimnazjalnej. Nie mają szans na opanowanie podstaw przedmiotów, które przydałyby się im w codziennym życiu. Zwolennicy podkreślają, że rozłożenie materiału na sześć lat nauki pozwoli na spokojne przygotowanie uczniów do matury.

Reforma ma wystartować we wrześniu przyszłego roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group