Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 9517
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rewitalizacja oddolna

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 14 grudnia 2009, 8:45
Aktualizacja: 14:04
Autor: TEJO
Fot. TEJO
O szumnych hasłach programu ADHOC, który zakładał przywrócenie do blasku świetności zabudowań przy al. Wojska Polskiego, mało kto już pamięta. Na szczęście niektóre dawne rezydencje pięknieją i nie ma przy tym urzędniczego bicia piany.

Założenia ADHOC pozostały tylko na papierze. Nie zrealizowano nawet obiecanej rewitalizacji placu Kościuszki przylegającego do al. Wojska Polskiego. To jeden z piękniejszych traktów jeleniogórskich, którego zabudowa pozostaje jednak w opłakanym stanie. Co gorsze, teren nie został objęty programem rewitalizacji, na którego wykonanie miasto ma dostać środki z UE. - Obszar nie kwalifikował się, ponieważ kryterium decydującym o przyznaniu środków jest warunek, że nieruchomości nie mogą być zabudowane.

Nie przeszkadza to jednak tym, którym zależy na estetyce, w dojściu do celu małymi kroczkami. Wiosną wyremontowano elewację jednej z kamienic. Od niedawna do świetności wraca secesyjna rezydencja u zbiegu al. Wojska Polskiego i ul. Mickiewicza. Do lat 90. XX wieku mieścił się tam związek spółdzielni mleczarskich. Dziś mają tam swoje siedziby rozmaite kancelarie.

Jeszcze kilka tygodni temu front zabytkowego budynku zasłaniały rusztowania mające zapobiec zawaleniu się krużganka ze zniszczoną kamieniarką. Zabezpieczenia zniknęły, a część willi została wzorowo odremontowana. Podobnie stało się ze schodami, które niegdyś prowadziły do obszernych ogrodów, a dziś wiodą na obskurny plac. Tyle tylko, że nikt już nie odtworzy skradzionych stamtąd w 1991 roku osiemnastowiecznych rzeźb amorków.

Fakt, że taki remont to kropla w morzu zaniedbań, ale lepszy rydz niż nic.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~znowu porażka 14-12-2009 9:53
Następna porażka M.O. stołka trzyma się mocno
~Zawalili radni wojewódzcy! 14-12-2009 9:59
Ul. Wojska Polskiego to najpiękniejsza ulica na Dolnym Śląsku! Drodzy radni z Sejmiku zamiast godzić się pokornie na finansowanie zachcianek Wrocławia trzeba bylo walczyć o pieniądze dla Jeleniej Góry. Na odnowienie Wojska Polskiego potrzeba około 400 milonów złotych!
~ 14-12-2009 11:02
aleję wojska polskiego "pięknie" szpeci fragment jaskrawo zielonej elewacji jednej z zabytkowych kamienic przy skrzyżowaniu z ul. Klonowica, a co na ten temat konserwator zabytków ?
~Jan 14-12-2009 21:37
a te kancelarie ktore tam sie znajduja to one nie placa czynszu, nie robia nic prucz patrzeniu na to jak dewastowane bylo cale to ogrodzenie i otoczenie tego budynku odkad pamietam w tym budynku u skraju ul. Mickiewicza i al.Wojska Polskiego zawsze ktos urzedowal to co oni tam robili ,nie widzieli jak to wszystko chyli sie ku ruinie ,albo moze niechcieli widziec ,bo moze komus to bylo na reke tak jak Palacyk na zabobrzu po bylej politechnice niegdys pieknie utrzymanym parku do okola tego palacyku , no ale jak jakas instytucja dostanie w opieke taki zabytek to doprowadzi do ruiny tak jak to zrobila politechnika a czas dokoniczy dziela i wszystko kiedys runie i zaplaci za to podatnik

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group