Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 8192
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Resztki ścieżki

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Czwartek, 26 lipca 2007, 0:00
Autor: AGA
Fot. Agnieszka Gierus
Wybudowany za fortunę trakt okazuje się fuszerką, którą bada prokuratura.

Miliony poszły w błoto – mówią cykliści pokazując na zniszczony asfalt i rozjeżdżone przez ciężarówki podjazdy na trakcie rowerowo-pieszym z Jeleniej Góry na Perłę Zachodu. Wokół śmieci, zniszczone konstrukcje ławek i stolików. Brud i zaniedbanie. Ścieżkę oddano do użytku cztery lata temu. Dziś przypomina pobojowisko.

To, między innymi, skutek prac prowadzonych przy budowie elektrowni wodnej Bobrowice IV. Jak zapewnił nas Czesław Wandzel, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów, do pierwotnego stanu drogę rowerową doprowadzą ci, którzy ją niszczą.
– Najpierw nie wydaliśmy zgody na użytkowanie drogi, ale później po negocjacjach doszliśmy do pewnych ustępstw. Jednym z głównych warunków była deklaracja, że dokonają naprawy zniszczonej nawierzchni i pobocza, a po skończonych pracach nie będą już tamtędy jeździć. Prace zakończą się prawdopodobnie w przyszłym roku. Jesteśmy zabezpieczeni umową i mam nadzieję, że elektrownie wywiążą się z niej całkowicie – wyjaśnia Czesław Wandzel.

W związku z prowadzonymi robotami, MZDiM nie zajmuje się teraz stanem nawierzchni – pilnuje tylko drobnych prac porządkowych, takich jak wywożenie koszy ze śmieciami czy wykaszanie trawy.

– Większym problemem są choćby zniszczone drewniane belki. Ci, którzy je stawiali, zrobili zwykłą fuszerkę. Na dole powinny być zasmołowane lub odpowiednio zakonserwowane, a przy wstawianiu zalane betonem. A teraz wszystko jest spróchniałe i wystarczy, że raz jeden z drugim mocniej je pchnie lub kopnie i wszystko leci – mówi pan Zbigniew, którego spotkaliśmy na ścieżce.
Przy źródełko stała też metalowa barierka, zabezpieczająca odpływ wody. Długo nie postała – złomiarze szybka ją odpiłowali. Skradziono też drewniane stoły i wiaty postawione przy ścieżce razem z ławeczkami oraz belki zabezpieczające np. zakręt przy źródełku.

Młodszy inspektor Grzegorz Rybarczyk zapewnia, że straż miejska pojawia się na ścieżce codziennie. – Patrolowany jest odcinek do granic administracyjnych Jeleniej Góry, prawie do samej Perły Zachodu. – potwierdza – Niestety najczęściej do zniszczeń dochodzi w późnych godzinach nocnych, gdy ze schroniska wracają osoby pod wpływem alkoholu i niszcząc mienie rozładowują swoją energię – dodaje.

Turyści, którzy wybierają się w kierunku Perły Zachodu, mają nadzieję, że po skończonych pracach spacer wzdłuż Bobru będzie dostarczał samych pozytywnych wrażeń. – Krajobrazy są piękne. Dlaczego sama droga miałaby taka nie być? – pytają wycieczkowicze, którzy spacerują lub jeżdżą rowerem wspomnianym szlakiem.

<b> Czekają na biegłych </b>
Niedługo po otwarciu wykryto nieprawidłowości przy budowie traktu, a były radny Robert Prystrom zgłosił to do prokuratury. Rozstrzygnięcia nie ma do dziś. Sprawa obecnie tkwi w martwym punkcie w oczekiwaniu na opinię biegłych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~Proszę nie Kłamać 26-07-2007 7:33
To nie ten pan którego autor wymienia w tekście, zgłosił do prokuratury, ale Prezydent Miasta zwrócił się do Prokuratury o zbadanie tej inwestycji. Tylko długo to trwa?
~tomek.jg 26-07-2007 8:01
Kładzenie asfaltu w lesie to jakieś nieporozumienie. Odkąd tam jest, nie jeżdżę tam rowerem. Kiedyś było tam całkiem przytulnie. Zwinąć asfalt i pogonić ciężarówki!
~lx 26-07-2007 8:35
Jakoś tak się dziwnie składa, że krytykanci nie zauważają, że zniszczenia nie wynikają z naturalnej eksploatacji ale z aktów złodziejstwa (kradzieże elementów metalowych), wandalimu (niszczenie koszy, ławek, barierek) i nieprawidłowego wykorzystania (tam nie przewidywano nigdy transportu ciężarowego). Najlepiej byłoby więc albo nie robić nic, bo wtedy nie dałoby się tego zniszczyć, albo robić wszystko żelbetowe, postawić przy każdej ławce i barierce strażnika i policjanta a najlepiej nikogo na tą ścieżkę nie wpus...ć. Faktem jest, że niektóre elementy inwestycji wykonano kiepsko. I za to wykonawca oraz inwestor, który dokonał odbioru powinien odpowiedzieć. Ale z pewnością skala nie będzie duża. To tak jak z Młynówką. Najpierw ludzie sami wrzucają tam śmieci a później ci sami narzekają, że śmierdzi. Przecież śmieci same tam nie przyfrunęły ani nikt z drugiej części maista ich tam nie przywiózł. Barierki przy źródełku nie rozpadły się ze starości tylko jakiś złomiarz (czyt. złodziej) ją ukradł a punkt skupu (czyt. paser) kupił. A złomiarze kradli, kradną i będą kraść, bo nie ma odważnego, żeby zamknąć paru nieuczciwych przedsiębiorców, którzy taki złom skupują. Jak by nie było gdzie sprzedać to by i nie było potrzeby kraść.
~zibij 26-07-2007 8:40
Niech chociaż pozamiatają ten żwir ze ścieżki, tak sie robi na wsztyskich porządnych budowach.
~do tomek.jg 26-07-2007 8:47
to widocznie wcale niejezdzisz rowerem bo w miastach naogół jest duzo asfaltu
~kmam 26-07-2007 8:54
Do lx: Odszczekaj. Gów.. spływają z całego miasta; a śmieci przywożone są samochodami i wysypywane nad Młynówką i nie tylko. Nie obrażaj tych co narzekają na smród . Według ciebie mamy siedzieć pod stołem i milczeć, gdy ty obszczekujesz porządnych ludzi. Do schroniska sprowadzono różny element (zdarzają się także porządni ludzie), a teraz wszystkie śmietniki w okolicy są przebuszowane, torby ze śmietników są wyciągane, i przeglądane w krzakach nad rzeką i ścieżką rowerową. Nikt ich już tam nie sprząta. Może ty lx się tym zajmiesz, zamiast udawać mądrego.
~lx 26-07-2007 9:46
do: kmam Dziwię się bo ostatnie upały skończyły się parę dni temu a piszesz jakby ci poważnie zaszkodził. Młynówka ma zaledwie 2 km długości i przebiega przez obszar niespecjalnie zabudowany. Na niemal całym odcinku dojazd do niej jest niemożliwy bądź utrudniony. Oczywiście zdarzają się k...ni, którzy zamiast wrzucać śmieci do kubłów wiozą je i rzucają z okien samochodów byle gdzie. Ale to są jednostki. Jeżeli obszczekuję tych co śmiecą, kradną, są paserami bądź ludźmi bez wyobraźni i Ty uważasz ich za porządnych to dziwię się Twojemu pojmowaniu normalności. Jeżeli widziałeś kogoś podjeżdżającego samochodem i wrzucającego śmieci, to dlaczego nie zareagowałeś? Nie zwróciłeś uwagi, nie zadzwoniłeś na policję czy straż miejską, nie spisałeś numerów rejestracyjnych samochodu czy nie zrobiłeś zdjęcia? Czy straż miejska ma obstawić kanał co 10 metrów, żeby nikt przypadkiem nie wyrzucił śmieci? Ty chyba "śmieciarza" nigdy nie widziałeś. Od kiedy to wyciągają oni śmieci i ciągną je gdzieś nad rzekę czy kanał i dopiero tam przeglądają? Szukają w kubłach głównie puszek i innego złomu, pakując na miejscu do toreb lub na wózeczek. A śmietniki są, jak piszesz "przebuszowywane" nie tylko w okolicy Młynówki, Kamiennej czy Bobru ale w całej Jeleniej Górze (w innych miastach zresztą też). Nie obrażam tych, co narzekają na smród. Bo musiałbym również obrażać siebie. Mi też to przeszkadza. Ale bardziej przeszkadzają mi ci, którzy ten smród tworzą, wyrzucając śmieci. A co do spływających g... Od kiedy to ka...lizacja sanitarna podłączona jest do kanału (i to z całego miasta)? A może ktoś i g... przywozi w reklamówkach z całego miasta? PS. Nie zajmę się ani wyciąganiem toreb ze śmietników i ich przeglądaniem nad rzeką bo, odpukać, nie muszę ani tym bardziej sprzątaniem po tych co śmiecą, bo nie mam na to ochoty. Ale nieraz zdarzało mi się ochrzanić śmiecących i będę to robił dalej, niezależnie od tego czy się to komuś podoba czy nie. A co robię, żeby ludzie ze schroniska mieli trochę lepiej? Załatwiłem w ostatnich miesiącach dla nich np. środki higieny osobistej, środki czystości, odzież czy porcelanę stołową. I mam na to dokumenty. Zrobiłeś więcej?
~Rysiu 26-07-2007 10:26
MZDiM wywozi smieci i kosi trawe ale wyciac zwalone drzewo na scezke na wysokosci elektrowni to juz chyba zbyt skomplikowana sprawa dla nich, bo lezy juz ponad miesiac.
~Rydz 26-07-2007 11:09
To przecież typowe ! Polak potrafi !– większośc roboty spiepszyć , wziąć za to pieniądze – A gdzie są ludzie odpowiedzialni za to partactwo ! – gdzie są ludzie od nadzoru ! gdzie jest opiekun , wlaściciel tych nieruchomości ? A gdzie wreszcie Rada miasta – i Prezydent ? Typowe Polskie kalectwo organizacyjne, umyslowe i tolerowanie balaganu! A ilu wandali zatrzymala straż miejska i sciągnela z nich koszty naprawy i grzywny – ? Podajcie jakie macie wyniki? Nie wyszczególniajcie zakladania blokad i potrzeb zakupu fotoradarów.
~Rydz 26-07-2007 11:09
To przecież typowe ! Polak potrafi !– większośc roboty spiepszyć , wziąć za to pieniądze – A gdzie są ludzie odpowiedzialni za to partactwo ! – gdzie są ludzie od nadzoru ! gdzie jest opiekun , wlaściciel tych nieruchomości ? A gdzie wreszcie Rada miasta – i Prezydent ? Typowe Polskie kalectwo organizacyjne, umyslowe i tolerowanie balaganu! A ilu wandali zatrzymala straż miejska i sciągnela z nich koszty naprawy i grzywny – ? Podajcie jakie macie wyniki? Nie wyszczególniajcie zakladania blokad i potrzeb zakupu fotoradarów.
~kasia 26-07-2007 14:03
Najbardziej mnie śmieszy postawa Pana Prystroma. Jedno co ten człowiek potrafi to donieść coś do prokuratury, albo krytykować wszystko i wszystkich. Nie twierdzę że ścieżka jest ok ale czy ten Pan choć raz coś konstruktywnego zrobił?
~spd 26-07-2007 14:55
witam ja biegam tam codziennie i doskonale widzę co tam się dzieje.Kiedy biegałem z słuchawkami na uszach to jechała za mną betoniarka i wywrotka.mam do ekip budowlanych pytanie!! Co robią na 3,5 m ścieżce ciężarówki jadace z prędkością ok. 45.km/h?? a jest tam ograniczenie do 20 km/h Droga ta perłe zachodu jest zdewastowana przez wandali, którzy podpalają kubły na śmieni, łamią ławki i malują markerami po daszkach i ławkach!! do tego dochodza złomiarze którzy przebijaja wszystkich. Ukradli nawet kratę zabezpieczjaca duł z woda głebokości 4 metrów pogratulować
~justice 26-07-2007 19:42
Łot i cała polska gospodarność: nie dość że Unia dała pieniądze na odbudowę ścieżki, to służby odpowiedzialne nie są nawet w stanie utrzymać jej w należytym stanie.Proponowałbym również naloty SM w godzinach wieczornych, wyłapywanie wandali, i ,społecznie, nakaz naprawy szkód.Na drugi raz d...l jeden z drugim zastanowiłby się co robi!
~Maleństwo do spd 26-07-2007 20:13
Zgadzam się z tobą. Kiedyś o mało nie miałem czołówki z ciężarówką kiedy jechałem rowerem. Koleś jechał około 50 km/h i musiałem uciekać do rowu bo gnał ile wlezie, zajmując całą drogę i nie przejmując się ludzmi którzy szli lub jechali. Po prostu pędził przed siebie...
~xxxx 27-07-2007 9:41
ja trochę znam środowisko jeleniogórkich firm budowlanych i gwarantuję że jakby prokurator zbadał wszystkie inwestycje drogowe to miałby co robić a przyjętą normą jest to przy każdym przetargu pod stołem jest ustalane czego nie będzie się robić czyli :zamiast podsypki sypie się gruz,ciekawe są też inwestycje w drogi leśne tam prawie połowa prac nie zostaje wykonana tj:korytowanie.Niestetyw jeleniej górze tajemnicą poliszynela jest że zarabia się na tym czego się nie robi

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group