Sobota, 13 kwietnia
Imieniny: Marcina, Przemysława
Czytających: 8712
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Remont Wieży Wojanowskiej pod znakiem zapytania

Piątek, 24 września 2010, 8:42
Aktualizacja: 8:43
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Remont Wieży Wojanowskiej pod znakiem zapytania
Fot. TEJO
Miała być ozdobą traktu śródmiejskiego jeszcze tej jesieni, ale nie będzie. Na remont baszty miasto planowało przeznaczyć niewiele ponad 87 tys. zł. Tymczasem najniższa kwota, jaką za to zadanie chcieli otrzymać chętni wykonawcy, była o ponad sto tysięcy wyższa. Przetarg unieważniono.

Zadaniem wykonawcy miało być zbicie, a następnie uzupełnienie tynków górnej części wieży oraz wyczyszczenie elewacji kamiennej i piaskowej z naprawą, fugowaniem i zabezpieczeniem.

Ponadto wyczyszczone i zabezpieczone zostaną portal, obramienia okien oraz siatki zabezpieczające przed ptactwem w pozostałych otworach. Wykonawca miał też wykonać konserwację wszystkich drewnianych elementów wieży, z oknami i drzwiami wejściowymi włącznie. Tynk miał być pomalowany naturalna farbą mineralną nie zawierającą krzemianów.

– Obecnie zastanawiamy się nad ogłoszeniem kolejnego przetargu na to zadanie z wydłużonym terminem zakończenia prac. Żadne decyzje ostateczne w tym temacie jeszcze nie zapadły – mówi Miłosz Sajnog, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

Władze Jeleniej Góry zapowiadały także, że jeszcze we wrześniu na szczyt baszty wróci po naprawie zegar. Tymczasem miesiąc ma się ku końcowi, a chronometru nie ma. W lipcu został wysłany do specjalistycznego zakładu zegarmistrzowskiego w Poznaniu.

Baszta Wojanowska i przyległa do niej basteja stanowiły średniowieczny kompleks obronny przy bramie, przez którą wiodła droga do Wojanowa. Po zawaleniu się wieży w 1480 r. odbudowano ją w dzisiejszym kształcie, całość przykrywając hełmem z latarnią. W okresie późniejszym umieszczono u góry zegar. Obecnie obiekt jest w części oświetlony, posiada też instalację elektryczną oraz odgromową. Wieża jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli starówki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz sąsiadów, którym możesz zaufać? I zostawić np. klucze do mieszkania, aby podlewali kwiaty?

Oddanych
głosów
258
Tak
62%
Nie
38%
 
Głos ulicy
Czy wierzymy w kiełbasę wyborczą?
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Prace idą żwawo
 
Aktualności
Zumba dla wszystkich
 
Aktualności
Pobiegli dla Filipka
 
112
Zderzenie na Sudeckiej
 
Piłka nożna
Dla kogo szlagier jeleniogórskiej okręgówki?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group