Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 2671
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Remont Wieży Wojanowskiej pod znakiem zapytania

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 24 września 2010, 8:42
Aktualizacja: 8:43
Autor: Angela
Fot. TEJO
Miała być ozdobą traktu śródmiejskiego jeszcze tej jesieni, ale nie będzie. Na remont baszty miasto planowało przeznaczyć niewiele ponad 87 tys. zł. Tymczasem najniższa kwota, jaką za to zadanie chcieli otrzymać chętni wykonawcy, była o ponad sto tysięcy wyższa. Przetarg unieważniono.

Zadaniem wykonawcy miało być zbicie, a następnie uzupełnienie tynków górnej części wieży oraz wyczyszczenie elewacji kamiennej i piaskowej z naprawą, fugowaniem i zabezpieczeniem.

Ponadto wyczyszczone i zabezpieczone zostaną portal, obramienia okien oraz siatki zabezpieczające przed ptactwem w pozostałych otworach. Wykonawca miał też wykonać konserwację wszystkich drewnianych elementów wieży, z oknami i drzwiami wejściowymi włącznie. Tynk miał być pomalowany naturalna farbą mineralną nie zawierającą krzemianów.

– Obecnie zastanawiamy się nad ogłoszeniem kolejnego przetargu na to zadanie z wydłużonym terminem zakończenia prac. Żadne decyzje ostateczne w tym temacie jeszcze nie zapadły – mówi Miłosz Sajnog, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

Władze Jeleniej Góry zapowiadały także, że jeszcze we wrześniu na szczyt baszty wróci po naprawie zegar. Tymczasem miesiąc ma się ku końcowi, a chronometru nie ma. W lipcu został wysłany do specjalistycznego zakładu zegarmistrzowskiego w Poznaniu.

Baszta Wojanowska i przyległa do niej basteja stanowiły średniowieczny kompleks obronny przy bramie, przez którą wiodła droga do Wojanowa. Po zawaleniu się wieży w 1480 r. odbudowano ją w dzisiejszym kształcie, całość przykrywając hełmem z latarnią. W okresie późniejszym umieszczono u góry zegar. Obecnie obiekt jest w części oświetlony, posiada też instalację elektryczną oraz odgromową. Wieża jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli starówki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~galla 24-09-2010 10:55
i juz po orginalnym zegarze, bedzie duplikat
~DlaczeGo 24-09-2010 12:57
zastanawiajace jest to, ze w ZAPYTANIU podano RODZAJ i NAZWĘ środkow jakie maja zostać zastosowane - NIE JEST TO ZGODNE Z PRAWEM (najwidaczniej ktos z firmy REMMERS, dobrze sie ustawil z naszymi urzędasami). Dobrze, ze tego jeszcze nie robia - wystartuje do przetargu pozniej hehehehe
~Seti 24-09-2010 13:13
d...lizm tej wladzy osiaga szczyty warte Alp. Po co remontowac za wielkie pieniadze mechanizm zegara? Powinno sie go elegancko zabezpieczyc, zakonserwowac i wstawic do muzeum jako atrakcje (moze nawet w wiezy zrobic ekspozycje). Natomiast wskazowkami powinien zarzadzac (sterowac) mechanizm mowoczesny, elektroniczny, tani i niezawodny (a przy tym dokladny). Renowacji wymagalby tylko cyferblat. Nie rozumiem bezmyslnosci i niegospodarnosci. ***A moj pomysl nie wynika z mojego chorego widzimisie... podpatrzylem go w jednym z miast wloskich... i tam na tym robia kase, a my tylko wywalamy kase.
Piipi Jelonkowa 24-09-2010 13:39
..do -[~ Autora postu z godz.11:44] .. do dekanatu Jelenia Góra Zachód należy kosciół pw.św.Erazma i św.Pankracego,a również kapliczaka pw.św.Anny ! Pafafia jest najstarszą w tym mieście i liczy 16.tys wiernych ! ~CZUJĘ ! ., pachniesz *grzechem, bo nie chodzisz do kościoła !
ebee 24-09-2010 15:05
Słuszna uwaga internauty z godziny 12,57. Oczywiście łamaniem prawa jest narzucanie środków, którymi będzie wykonywana renowacja. Zgodnie z prawem zamawiający w porozumieniu z projektantem i konserwatorem zabytków może narzucić jedynie parametry środków użytych do tych prac. Ale ... Ale niestety układy dziś rządzą i Jelenia Góra jest nie jest wyjątkiem i z tego co wiem nasz konserwator zabytków także wbrew prawu narzuca wyroby pewnej firmy , odrzucając projekty i wstrzymując inwestycje wykonywane produktami innych , często lepszych marek. J jest bezkarny.... 3 lata przed emeryturą.
kazimierzp 24-09-2010 17:09
Niektórzy słyszą, że dzwonią tylko nie wiedzą w którym kościele!;-) @Seti! Zanim następnym razem będziesz używał impertynencji to zapoznaj się ze sprawą. Zegar ma być nowoczesny sterowany elektronicznie tylko cyferblaty mają być nawiązujące wyglądem do starych! Nie wiem skąd masz wiadomości o remoncie całości mechanizmu bo w tym ani też w poprzednich tekstach tego nie było! @ ebee i innych Gdzie masz zapisane że podano rodzaj i nazwę materiałów. Ja czytam, że mają być malowane naturalną farbę mineralną bez krzemianów. Nie widzę nazwy! Może umiecie czytać między wierszami coś czego nie ma?!?;-) A producentów takich farb jest wielu!
~ZABOBRZANIN 24-09-2010 17:53
Za takie nędzne ochłapy można ... o własnie to można ! Dlaczego potem są zdziwieni że nie ma na wypłaty i materiały jakieś nie bardzo poza gatunkiem... No ale tanjjjiiiooo było ! Ale że troszkę cos nie tego po 2-3 latach po gwarancji, to kogo to interesuje. Nie jeden przetarg jest wymyslany w materiały z górnych pólek, a następnie są obruszani na czytaniu kwot przez komisję że to takie drogie popatrz panie jakie drogie ! Nie jeden projektant nie zaglada w kieszeń płatnika (inwestora) tylko smaruje te dyrdymały w kartke bo papier wdzięczny materiał wszystko przyjmie. Następnym krokiem jest napuszczanie PIP-ów i innych aby pognębić wykonawców po wygranych przetargach aby pokazać swoje "CO TO NIE JA" aby premia się sypnęła z orderem. Taka stara Polska zasada wymyśleć coś aby zjeść ciastko i mieć ciastko.
kazimierzp 24-09-2010 19:26
Suplement do mej wypowiedzi: ktoś mógłby zarzucić, że to ja pisałem niegdyś o remoncie mechanizmu. Tak, pisałem na tym forum co należałoby zrobić aby ten mechanizm uruchomić, ale nie pisałem, że to będzie robione. W dodatku nie ja podejmuję decyzje co i jak należy remontować. Miłej soboty i niedzieli! Kazimierz Piotrowski
ebee 24-09-2010 19:37
Panie Kazimierzu P. Informację wziąłem z postu z godziny 12, 57. Odpowiedziałem panu rzeczowo i bez impertynencji i obraźliwych słów, jakich Pan użył w poście z godziny 17.09. Wiem,że jest Pan pracownikiem magistratu, więc tym bardziej tego typu odpowiedzi Panu nie przystoja, zwłaszcza, że pensję ma Pan płaconą z naszych podatków. Nie wspomnę o tym, że często "niesympatyczne" i mijające się z prawdą komentarze niezbyt dobrześ wiadczą o jeleniogórskich urzędach, ktore Pan reprezetuje. EBEE
~Hia hia hia 24-09-2010 20:15
Na zabytek perełkę przeznaczyli 87 tys., a siedzibę autoblokersów wyremontowali za grubo ponad bańkę - hiu hiu hiu.
ebee 24-09-2010 20:18
Panie Kazimierzu P. Postem z 19, 37 rozbawił mnie Pan do łez, choć tak naprawde powinienem się rozpłakać. To jak w końcu jet ? Albo zna pan temat i autorytatywnie się wypowiada, albo nie zna Pan tematu i wtedy tak zajadle nie krytykuje innych wypowiedzi. O godzinie 17,09 zarzucił Pan Seti impertynencję, a potem "fachowo" określił co ma być zrobione w tym zegarze. Natomiast o 19,25 odwraca Pan "kota ogonem" twierdząc, że nie pisał pan co będzie robione. Oczywiście po adresem Seti, ani slowa przepraszam. Jestem zdumiony brakiem samokrytyki u Pana i Panu podobnym urzędnikom. Szkoda, że nigdy nie dane Wam było zrozumieć jaka jest Wasza rola, za nasze , czyli podatników pieniądze. Pozdrawiam: EBEE
kazimierzp 24-09-2010 20:23
@ebee! Proponuję nie kreować "prawdy" na podstawie anonimowych wynurzeń niektórych forumowiczów! Staram się nie używać w większości przypadków epitetów. Zastanawia mnie filozofia zawarta w wypowiedzi z 19:37! Każdy postowicz "może" używać inwektyw, obraźliwych sformułowań ale już innym tego nie wolno!?! Każdy z nas gdzieś pracuje. Czyniąc coś w imieniu swej firmy powinien reprezentować racje swego pracodawcy. Ja akurat swe uwagi piszę w swym prywatnym czasie, reprezentuję w tych dyskusjach siebie i swoje przemyślenia o tym co dzieje się w mieście. Jeżeli jednak ktoś atakuje nieprawdą to co powstaje w mym miejscu pracy to staram się wykazać jak jest naprawdę podpisując się swym imieniem i nazwiskiem, a że czasami me wypowiedzi bywają dosadne! Taki mam temperament! Ja nie jestem "pochyłym drzewem na które każda koza skacze". Kazimierz Piotrowski (a kto jest pod "ebee"? bo tak bezosobowo mnie się poucza!)
~ 24-09-2010 22:13
Szanowny Panie Kazimierzu ! Zadziwia mnie pańska zajdłość, niczym nieuzasadniona. Czy zacytownie oczywistej nieścisłości w Pana Komentarzach , dotyczacych tej samej kwestii, a skrajnie różnych, to pouczanie. To nie jest istotne, ze podpisuje się pseudonimem. Jestem identyfikowany jako EBEE, ijak sam Pan widzi nikogo nie obrażam. Termin okkreślający Pana Jako pochyłe drzewo na które koza skacze, to termin wykreowany przez Pana. Tą kozą jak z podtekstu wyczytuję jestem ja i najpewniej nie skaczę tylko sikam. Tym podtekstem próbuje mnie Pan sprowokować, jednak nigdy nie zamierzałem i nie zamierzam sie na nikim i na Panu także odgrywać. Nie jestem tez nieomylny i potrafie sie do tego przyznać. W historii tego forum zdarzyło mi się powiedzieć Przepraszam. Bo to normalne w świecie cywilizowanych ludzi. Pan nie dopuszcza sytuacji pochylenia sie nad własną błędną wypowiedzią, czego dowiódł Pan w tej polemice ze mna i tych internautach, którzy ośmielili sie mieć inne zdanie. I tego właśnie n
~ 24-09-2010 23:09
A dlaczego naczelny cenzor usunął post z godziny 11:44?
kazimierzp 25-09-2010 11:30
Wprawdzie tych naszych końcowych postów już nikt oprócz nas nie przeczyta, ale... Określanie "d...lizm", "układy rządzą" itp to u anonimowych postowiczów określenia które nikogo nie obrażają!?! Ebee - przywołujesz jako poparcie swej tezy me słowa sprzed roku (przypomniane przeze mnie w tej dyskusji) kiedy dyskutowano o potrzebie remontu, a ja się wypowiadałem jako ten który widział cały mechanizm i mógł określić co się powinno zrobić jakby się całość doprowadzało do użytku! Potem władze miasta postanowiły co ma być robione przy zegarze i o tym był tekst artykułu pod którym jest dyskusja! Gdybyś na spokojnie i uważnie przeczytał tekst artykułu i moje wypowiedzi to stwierdziłbyś że nie masz racji! Przypuszczalnie każde z nas pozostanie przy swoim, trudno, nie zawsze musi być jednomyślność. Bo w ścieraniu się poglądów do czegoś się dochodzi! Z poważaniem Kazimierz Piotrowski.
~JACK 26-09-2010 16:14
Remont jest dobrym pomysłem promującym miasto!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group