Sobota, 19 września
Imieniny: Konstancji, Teodora
Czytających: 5472
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Remont dworca – umowa podpisana

Wiadomości: Szklarska Poręba
Czwartek, 21 listopada 2019, 9:03
Aktualizacja: Poniedziałek, 25 listopada 2019, 11:36
Autor: PKP S.A.
Fot. Przemek Kaczałko
Poprawa komfortu podróżnych, bezpieczeństwa, dostępności dworca dla wszystkich pasażerów, w tym osób z niepełnosprawnościami, a także przywrócenie jego historycznego wyglądu – to główne priorytety przebudowy dworca Szklarska Poręba Górna. PKP podpisały umowę na kompleksową modernizację dworca.

Dzięki inwestycji, która jest realizowana w ramach ogólnopolskiego Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, budynek odzyska historyczne piękno oraz zostanie przystosowany do współczesnych wymogów pasażerów.

Do tej pory w województwie dolnośląskim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych udostępniliśmy podróżnym osiem kompleksowo zmodernizowanych dworców kolejowych, których przebudowa kosztowała łącznie 55,4 miliona złotych. Roboty budowlane trwają już w Malczycach, Kątach Wrocławskich, Smolcu, Imbramowicach, Boguszowie Gorcach Zachód i na dworcu Wałbrzych Główny. Już niebawem prace rozpoczną się w Szklarskiej Porębie – mówi Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A.

Renowację przejdzie elewacja budynku, której detale architektoniczne podkreśli nowa iluminacja. Oprócz tego wymianie ulegną poszycie dachowe oraz stolarka okienna i drzwiowa. Budynek stanie się łatwiej dostępny dla osób z niepełnosprawnościami, m.in. poprzez usunięcie barier architektonicznych, wprowadzenie ścieżek prowadzących oraz specjalnej dotykowej mapy dworca. Do potrzeb wszystkich pasażerów, w tym osób o ograniczonej mobilności czy rodziców z dziećmi, dostosowane zostaną również ogólnodostępne toalety. Dworzec będzie wyposażony w system dynamicznej informacji podróżnych z elektronicznymi tablicami wyświetlającymi rozkład jazdy pociągów oraz nowy system informacji głosowej. Budynek zyska również inne nowoczesne systemy: monitoringu i antywłamaniowy. W ramach inwestycji zostaną wymienione także pozostałe instalacje, których praca będzie nadzorowana przy pomocy systemu zarządzania obiektem BMS (Building Management System).

Zmieni się zagospodarowanie przestrzeni dworca, który składa się z trzykondygnacyjnej części głównej oraz dwóch parterowych bocznych. Na parterze budynku głównego zlokalizowane będą poczekalnia z nowymi, wygodnymi ławkami, kasy biletowe oraz toalety, a także pomieszczenie na działalność komercyjną, w którym znajdzie się lokal gastronomiczny. Na pierwszym i drugim piętrze przewidziano pomieszczenia przeznaczone dla hostelu. Parterowe części dworca zagospodaruje samorząd lokalny. W segmencie o konstrukcji szachulcowej będzie mieścić się sala projekcyjna, natomiast w parterowej części położonej bliżej przejazdu kolejowego – informacja turystyczna wraz z salą wielofunkcyjną o charakterze wystawowym.

Metamorfozę przejdzie bezpośrednie otoczenie budynku, gdzie na nowo zostaną ułożone chodniki oraz wyznaczone, od frontu budynku, miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami oraz miejsca typu Kiss&Ride. W sąsiedztwie budynku przewidziano również wiatę rowerową.

Wartość inwestycji to 17,5 mln złotych. Jest ona dofinansowana ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Prace budowlane związane z przebudową rozpoczną się w listopadzie 2019 r. Planowany termin udostępnienia dworca podróżnym to pierwsza połowa 2021 roku.

Budynek dworca w Szklarskiej Porębie jest wpisany do ewidencji zabytków i jest w obszarze chronionym. Był on budowany w dwóch etapach. W 1902 roku powstała poczekalnia wraz z barem, następnie, w 1919 roku, budynek został przebudowany, zyskując dzisiejszy kształt.

Twoja reakcja na artykuł?

23
85%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
7%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
7%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~STACH 21-11-2019 9:32
No proszę jednak PKP za w czasie "tego znienawidzonego PIS" rozwija się, inwestuje ku pożytkowi mieszkańców i kraju. Przypomnijcie sobie jak kolej sprzedawano i niszczono za czasów liberałów z PO i PSL czy wcześniej SLD z PSL i jeszcze wcześniej PSL z pozostałymi. Ile zlikwidowano linii kolejowych, dworców kolejowych ile dworców zniszczono ile zlikwidowano połączeń kolejowych, ot choćby linia do Karpacza. Zastanówcie się mieszkańcy Szklarskiej jak będziecie ponownie głosować w wyborach prezydenckich jak i przyszłych wyborach samorządowych i parlamentarnych. Teraz natomiast róbcie wszystko aby zrobiono obwodnicę drogową z Jakuszyc z pominięciem Szklarskiej Poręby. Jeżeli do tego nie doprowadzicie Szklarska zostanie zablokowana i "dutki" zostaną w korku a potem odjadą w siną dal.
~Pińcet plus 21-11-2019 13:01
do: ~STACH (9:32)
Pis to raczej bardziej zwija kolej niż rozbudowuje.Na stanowiska w PKP powsadzali beton który w tatach 90 właśnie kolej zwijał.Dobrym przykładem jest prezes Mamiński.Świetnie to widać na ul.Krakowskiej gdzie ten beton właśnie doprowadza do ruiny pomniki techniki jak lokomotywownia czy parowóz.Po dorwaniu się do władzy w sejmiku dolnośląskim zaczęto psuć KD.Na prezesa wsadzili karierowicza z partyjnego nadania który publicznie się przyznał że 15lat pociągu nie widział. Minister transportu Adamczyk 4 lata temu w sejmie grzmiał z mównicy że w Polsce nie zostanie zlikwidowany ani jeden kilometr torów.I co? W ciągu 4 lat zniknęły 4 linie kolejowe sprzedane przez PLK na złom mimo sprzeciwu przewoźników oraz samorządów.PKP IC zamiast kupić pociągi od polskich producentów to kupiło od szwajcarów.Tak to PIS dba o naszych producentów.
~Petard Rysztru 21-11-2019 23:28
do: ~Pińcet plus (13:01)
A to już nie pamiętasz jak za czasów PO-PSL sprzedano PKP Energetyka w ręce zagranicznego właściciela? Na szczęście PiS doszło do władzy i PKP Energetyka jest ponownie w polskich rękach.
~Pińcet plus 22-11-2019 11:51
do: ~Petard Rysztru (23:28)
Jesteś w błędzie bo nie jest.
~STACH 22-11-2019 14:18
do: ~Pińcet plus (11:51)
Jeszcze nie jest w polskich rękach ale miejmy nadzieję że będzie. Faktem jest jednak że za poprzednich rządów sprzedano chyba Francuzom.
~STACH 22-11-2019 13:44
do: ~Pińcet plus (13:01)
Zajrzyj na dworzec w Jeleniej Górze i spójrz na rozkład jazdy na ilość połączeń i przypomnij sobie ile połączeń było np 10- 12 lat temu. Zajrzyj do źródeł i zobacz ile dworców i stacji zostało przez ostatnie lata odnowione i utworzone. Zobacz ile linii kolejowych zostało wyremontowanych i unowocześnionych. Porównaj ostatecznie wyniki finansowe obecne PKP i z czasów poprzednich rządów. Za poprzednich rządów kolej była zwijana a jeżeli już jakąś inwestycję można wymienić to zakup nieszczęsnego pendolino które nie mogło ruszyć bo nie było między innymi torów przystosowanych do zwiększonych prędkości, a można było kupić niewiele różniące się polskie a nie dawać zarobić Włochom. Żenada. Za wyprzedaż kolei , porobienie kilkunastu spółek i PKP odpowiadają politycy poprzednich ekip a na pewno nie odpowiadają pracownicy tam zatrudnieni. Ja się nie ma argumentów to mówi się "a u was biją murzynów".
~Pińcet plus 22-11-2019 14:40
do: ~STACH (13:44)
Bzdury piszesz totalne.To właśnie poprzednia ekipa zaczęła remonty i reformy kolei.PiS nawet nie potrafi tego kontynuować zawalając kolejne kontrakty.To właśnie poprzednicy kupowali polskie pociągi typu Dart z Bydgoszczy.Obecna ekipa takich już nie kupi ponieważ postawili na szwajcarskie Flirty a to oznacza koniec polskiego projektu Dart.To właśnie powołanie spółek samorządowych,które tak krytykujesz doprowadziło do powrotu pociągów do Jeleniej Góry.Gdyby nie ta reforma dalej byśmy mieli nieudolnie zarządzane przez partyjny beton Przewozy Regionalne jeżdżące starymi kiblami z milionowymi stratami.Jak sam twierdzisz argumentów nie masz żadnych.Więc teraz czekamy w Jeleniej Górze na te zapowiadane przez województwo chińskie pociągi bo na polskie to im szkoda kasy.A co do Pendolino to jak najbardziej sensowny zakup który wyznaczył nowe standardy na polskiej kolei jakiej jeszcze wtedy nie było.Projekt Dart który mógł w przyszłości dorównać jakością Pendolino niestety umarł dzięki betonowi który powrócił wraz z PiSem do PKP.
~STACH 24-11-2019 10:54
do: ~Pińcet plus (14:40)
Pleciesz bzdury i nie bardzo umiesz czytać ze zrozumieniem. Zakup Pendolino które stało przez długi czas bezużytecznie to bezsensowny wydatek, zamrożenie pieniędzy. To tak jakbyś kupił sobie tonę np konserw za nie zapłacił i zamiast puścić je do sprzedaży wrzucił do magazynu i czekał pół roku aż ci wybudują kawałek drogi aby tir mógł podjechać załadować ten towar. To są same straty. Pendolino niczego nie zmieniło do tej pory nie jeździ z prędkością z jaką mogłoby jeździć. Żaden rozsądny inwestor nie inwestuje w środki których możliwości nie można wykorzystać bo to jest strata no chyba że są inne profity osobiste. Zajrzyj do rocznika lub innych materiałów statystycznych i jak wcześniej pisałem porównaj wyniki. Oglądaj nie tylko TVN . Wg tej stacji i osób tam wypowiadających się z PO za ich czasów Polska była krajem mlekiem i miodem płynącym, świetna służba zdrowia, świetnie rozwijająca się gospodarka, świetna policja , prokuratura, świetne sądownictwo, świetna straż graniczna, świetne urzędy celne, świetnie ściągane podatki i akcyza, świetna polityka prorodzinna, najlepsza ściągalność VAT i akcyzy i najmniejsza przestępczość i oczywiście najlepsze koleje i najniższy jeszcze deficyt budżetowy, najlepsza polityka proekologiczna i najmniejszy smog itd. Gratuluję dobrej pamięci i samopoczucia.
~Juliusz 21-11-2019 17:06
Kiedy dworzec w Cieplicach doczeka sie tego samego - wstyd co tam sie dzieje. Peron wybudowano - koszmar.
~Michrou 24-11-2019 13:10
do: ~Juliusz (17:06)
Prawdopodobnie dworzec nie jest potrzebny, wystarczy sama część przystankowa.
~Anonim9000 21-11-2019 17:46
Kiedy remont dworca w Cieplicach?
~Pińcet plus 21-11-2019 18:27
do: ~Anonim9000 (17:46)
Dworzec w Cieplicach to prywatny folwark betonu z PKP PLK który tam zamieszkuje.Załatwili sobie nowy przystanek dalej od swojego budynku żeby im przypadkiem pasażerowie pod oknami nie przeszkadzali.Za jakiś czas się okaże że ten budynek nie należy już do PKP tylko do prywatnej osoby.Oczywiście całkiem przypadkowo właścicielem będzie pracownik PKP który tam mieszka albo ktoś z jego rodziny który nabył obiekt po okazyjnej cenie.
użytkownik facebook 21-11-2019 19:04
Szkoda że nie 170 mln. Ktoś tutaj niezłe LODY KRĘCI.
użytkownik facebook 21-11-2019 21:41
Tomasz Miroszkin spokojnie. Koszty napewno wzrosną 😊
użytkownik facebook 21-11-2019 22:04
Damian Machaj Aneks 1 (draft!) "Trudne warunki gelogoczno - klimatyczne nie przewidziane w projekcie budowlanym, a wynikłe podczas specjalistycznych pomiarów powodują zwiększenie koniecznego nakładu na inwestycję o prace zabezpieczające związane z: .... (wpisz k*rwa cokolwiek) .... które zgodnie z normami EU (dyrektywa ... (wpisz coś Gienek) ..) wskazują na konieczność wykonania: .... (tutaj Jurek niech coś napisze, ja nie mam łba do tego...) na kwotę: ... (dogadaj tam się ile dokładnie, tylko niech to będzie jakaś ładna kwota, a nie jak ostatnio z ni gruszki ni z pietruszki równo 5 baniek!)....
komentarz usunięty
komentarz usunięty
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group