Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 9712
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Regionalne cudeńka i pyszności na jarmarku przy Kredensie

Wiadomości: Szklarska Poręba
Niedziela, 2 grudnia 2012, 12:43
Aktualizacja: Poniedziałek, 3 grudnia 2012, 7:12
Autor: Anna Wójcikiewicz, Mea
Fot. Anna Wójcikiewicz
I Szrenicki Jarmark Dobroci Regionalnych w Szklarskiej Porębie odbył się wczoraj (1 grudnia) przy Pubie „Kredens”, który był organizatorem. – Mimo mroźnej pogody atmosfera była gorąca, a to za sprawą czternastu wystawców, którzy oprócz swoich regionalnych „dobroci” przywieźli również dużo słońca – powiedziała Anna Wójcikiewiecz, współorganizatorka jarmarku.

Na jarmarku mieszkańcy i turyści mogli zaopatrzyć się w prezenty świąteczne, które zostały ręcznie wykonane, głównie przez artystów ze Szklarskiej Poręby oraz z regionu jeleniogórskiego. Sprzedawana była również zdrowa żywność.

- Mobilna galeria „Gabelkowóz” z Bolesławca zaprezentowała rękodzieła aż 40 twórców. Co było na stoiskach? Ceramika artystyczna rodziny Rudnickich z Dobkowa, dobrze znane lokalnie ozdoby choinkowe, wykonane techniką frywolitki czółenkiem Grażyny Rutkowskiej i prace Anieli Popłońskiej, anioły malowane na łupkach Moniki Krakowskiej, która podczas jarmarku prowadziła też warsztaty recyklingowe dla najmłodszych uczestników. Na zajęciach dzieci oraz nieco starsi zwolennicy ekologii tworzyli ozdoby świąteczne, którymi na koniec przyozdobili choinkę – podkreśliła Anna Wójcikiewicz.

Na jarmarku nie zabrakło biżuterii od dziewczyn MadebyMada i LolaartStudio. Rękodzieło wykonane zostało z przeróżnych materiałów m.in. filcu, koralików, tektury, szkła, skóry oraz różnymi technikami, od najprostszych, po najbardziej pracochłonną technikę sutasz. - Wśród wystawionych przedmiotów mogliśmy podziwiać również oryginalne bransoletki ekologiczne oraz bardzo naturalne, pachnące lasem stroiki świąteczne. Sympatię wzbudzały przecudnej urody maskotki, szczególnie latające różowe świnki od Tośki – mówiła Anna Wójcikiewicz.

- Największym zainteresowaniem jednak cieszyły się stoiska gastronomiczne. Tutaj na uwagę zasługują rozsławione już w całej okolicy pyszne chleby żytnie i owsiane oraz smalec wegetariański od Zosi Jazygow – dodała.

Rodzina z Czarnowa przeniosła uczestników jarmarku w świat Dalekiego Wschodu. - Trzeba było się spieszyć żeby skosztować wybornych indyjskich samasów, czyli pierogów z warzywami czy kalafiorów w cieście – zaznaczyła współorganizatorka.
Na stoisku prezentowane były orientalne przyprawy i fachowa literatura kulinarna. Można było również posłuchać śpiewu i gry na oryginalnych indyjskich instrumentach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~agap 2-12-2012 15:52
tradycyjnie informacja po fakcie brawa dla jelonki
~marecki 2-12-2012 15:58
No to normalnie dramat jest z tym narodem - krisznowcy na kiermaszu twórczości regionalnej... Ręce opadają. Ta świnka ze skrzydłami anielskimi to swoisty rekord twórczości kuriozalnej! Maszkara w czystej postaci... Dzięki Bogu było pusto - jednak większość ma po kolei poukładane w głowach! A Kiermasz Adwentowy w Łomnicy jak zwykle na najwyższym poziomie - ludzi masa i wystawców bez liku. Tam jest magia naszej tradycji!
~salcia 2-12-2012 17:37
Do Łomnicy przyjeżdżają Nasi sąsiedzi z zachodu czuja się jak u siebie w Szklarska hm,,,,,,
~Fajnie Bravo 2-12-2012 19:28
Podoba mi się inicjatywa ! Bardzo fajnie ! Oby więcej takich jarmarków :)
~Van 2-12-2012 20:05
Byłam na tym jarmarku i jakoś nie widziałam, tych cudów. Fajna inicjatywa była, ale wykonanie niestety nie. Nie było nic ciekawego, wszystko to można kupić na straganach w każdym mieście.
~Bart 3-12-2012 10:00
mam w domu najpiękniejsze frywolitki czółenkiem na świecie! latająca świnka zdobi mój salon, chleb razowy poszedł na raz i jestem zadowolony że nie musiałem po to jechać do Lomnitz...
~Ogon 3-12-2012 13:38
Jarmark pierwsza klasa, to oddolna inicjatywa i zarazem świetny pomysł na możliwość pokazania lokalnego rękodzieła. Patrząc na komentarze to istotnie dramat z tym narodem zawsze znajdzie się ktoś niezadowolony - pytanie tylko czym może się pochwalić.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group