Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 6500
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Refleksja nad przemijaniem pośród zniczy pamięci

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 1 listopada 2008, 13:30
Aktualizacja: 22:47
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Nieprzebrane tłumy odwiedzają dziś jeleniogórskie nekropolie. Refleksji nad pamięcią o tych, którzy odeszli sprzyjała słoneczna pogoda. Wieczorem cmentarze nabrały klimatu, jaki mają tylko 1 listopada: blask świeczek i ciepło ognia: symbolu życia wiecznego. Zobacz zdjęćia w naszej galerii.

Znicze i kwiaty pojawiają się na mogiłach niemal wszystkich, którzy odeszli. Jeleniogórzanie i goście obładowani chryzantemami, zniczami i stoikami, którymi udekorują groby, podążają na stary cmentarz przy ulicy Sudeckiej lub cisną się w tłoku w autobusach, aby dojechać na nową nekropolię.

Przy grobach i kwaterach – rozmowy. Często „pouczające”. – Tu leżą żołnierze, których zabili Niemcy podczas wojny – opowiada małej dziewczynce mężczyzna w sile wieku. – Co pan dziecku bzdury gada! Tu nie było żadnej wojny. Nikt nikogo nie zabił – odpowiada mu starszy pan, który zapala znicze przy tablicy upamiętniającej jeńców francuskich… zamordowanych przez hitlerowców.

Przy kwaterze funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej, którzy polegli w walce o utrwalanie władzy ludowej, niewielki ruch. Do jednego z grobów podchodzi małżeństwo z dzieckiem. Mąż czyta na głos inskrypcję na nagrobku: – Walczył od Lenino do Berlina a teraz poległ z rąk reakcji. To j… komuch, czerwony – wykrzykuje. Żona go hamuje. – To przecież historia. Co teraz on temu winien? – mityguje kobieta.

Spory ruch przy kwaterze Ofiar Totalitaryzmu i symbolicznym pomniku sybiraków. Jeleniogórzanie, młodsi i starsi – palą znicze i modlą się w ciszy. Nie brakuje też odwiedzających kwaterę żołnierzy Armii Czerwonej. Nikt nie wie, w jaki sposób zginęli. Na pewno nie w bezpośrednich działaniach wojennych. Są przypuszczenia, że to ofiary karnych kampanii, rozstrzelane za przestępstwa popełnione w Jeleniej Górze i okolicach w latach 1945/46). Ale to nie przeszkadza mieszkańcom w paleniu zniczy, także pod pomnikiem chwały żołnierza radzieckiego, który przez długie lata stał na cokole przy placu Bieruta.

Wierni modlą się też przy grobach księży: tych najbardziej znanych: Dominika Kostiala, dziekana i proboszcza parafii św. Erazma i Pankracego oraz Wilhelma Kubsza, kapelana I Armii Wojska Polskiego i proboszcza parafii garnizonowej.

Nie brakuje jednak mogił, na których leżą tylko skromne wiązanki i nieliczne znicze. Wśród nich jest nagrobek pierwszego starosty jeleniogórskiego Wojciecha Tabaki. Są groby bezimienne, las krzyży w kwaterach, gdzie pochowano najmłodszych: dzieci, które nie miały szansy, aby dorosnąć. Niektóre nagrobki zupełnie zapomniane, zapadnięte, z wytartymi nazwiskami. Kontrastują z błyszczącymi marmurem pomnikami, grawerowanymi portretami nieżyjących i wszystkimi innymi przejawami cmentarnej mody.

Na hojność odwiedzających cmentarze liczą nie tylko kwestujący na różne cele: w tym na Wyższe Seminarium Duchowne w Legnicy lub na parafię polsko-katolicką w Jeleniej Górze. Nekropolię przy ul. Sudeckiej opanowali Romowie, którzy w kilku zakątkach cmentarza głośno domagali się jałmużny. Większość przybyłych omijała ich jednak obojętnie.
Tradycyjnie przed cmentarzami znicze i kwiaty sprzedają harcerze. Dochód z handlu przeznaczą na organizację obozów wakacyjnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~xyz 1-11-2008 14:45
bardzo ladnie napisane brak tylko pare fotke
~Trzy grosze... 1-11-2008 14:55
czekamy na zdjecia...
~xyz 1-11-2008 17:54
dziekuje za fotki. pozwolily mi byc nie tylko w myslach z mymy bliskimi ktorzy wlasnie tam spoczywaja
~Turysta 1-11-2008 20:17
Zaniedbany grób pierwszego dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. S.Żeromskiego w Jeleniej Górze -p.Stanisława Maciukiewicza.Słowa te kieruję do p.Pawła Domagały-aktualnego dyrektora Zespołu Szkół Ogóln.I L O z prośbą o pamięć i spowodowanie zainteresowania tą sprawą młodzieży szkolnej.
~ja 1-11-2008 22:33
dziękuję za ciężką pracę Paniom policjantkom i policjantom za ciężką pracę kieując ruchem drogowym na ul. Sudeckiej przy Starym Cmentarzu. W tym roku ruch samochodowy i pieszy był kierowany płynnie i szybko bez długich korków właśnie dzięki Państwu. Wielkie brawa dla policji , spisali się na medal. Oby tak było zawsze.
~kropelka 2-11-2008 9:13
Gdy wczoraj chodziłam po grobach swoich bliskich obserwowałam ludzi w okół i zastanawiałam się czy naprawdę tylko w ciągu tych 2 dni w roku chodzą na cmentarz i pamiętają o zmarłych? Czy naprawdę w innym dniu np. nie mają czasu bo są zbyt zajęci pracą itp.? Czasem warto się oderwać od codzienności i pomodlić się za tych, którzy mieli dla nas ogromne znaczenie w życiu.
~xyz 2-11-2008 10:13
Jest tylko jeden taki dzień w roku gdzie przy mogiłach stoimy do zmroku, w złocie chryzantem, przy blasku zniczy biegnących godzin nikt z nas nie liczy Spieszmy się kochać ludzi..... Tak szybko odchodzą............ Pozdrawiam ..
~Tee 2-11-2008 10:51
Szacunek dla policji pracę przy Sudeckiej. Nie tylko za kierowanie ruchem, ale również za namierzenie i ujęcie sprawców napadu na sprzedawców zniczy.
~ 2-11-2008 11:00
Do kropelki: teraz o wiele więcej ludzi chodzi na cmentarz także w ciągu roku, niż np. 15 lat temu. To widać zwłaszcza latem po stanie nagrobków i posadzonych kwiatach. A niektórzy po prostu wyjechali z Jeleniej Góry np. za pracą.
~Sabath 2-11-2008 21:58
trzeba naprawdę uważać co się dziecku gada bo później powtórzy to po tobie a ty możesz powiedzieć to źle
~Sabath 2-11-2008 21:59
łatwo nauczyć ale trudno oduczyć

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group