Niedziela, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 6842
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Recepta na Jelenią Górę

Czwartek, 18 października 2018, 6:33
Aktualizacja: Piątek, 19 października 2018, 13:40
Autor: TS
Jelenia Góra: Recepta na Jelenią Górę
Fot. TS
Ciągle słyszymy, że Jelenia Góra się wyludnia, traci znaczenie i wieczorami przypomina wymarłe miasto. Pojawiają się też pomysły, jak naprawić tą sytuację, jednak mało kto proponuje sprawdzone i przemyślane działania, które mogą skutecznie uzdrowić nasze miasto.

Tymczasem rozwiązanie jest proste, sprawdzone w wielu miastach i wymaga zasadniczo jednej rzeczy, mądrej i dynamicznej władzy. Prezydenta, który potrafi zdobyć środki zewnętrzne, zna potrzeby mieszkańców oraz rozwiązuje a nie tworzy problemy.

Przykładowo, żeby przekonać młodych ludzi do pozostania w mieście, oraz aby zachęcić innych do przyjazdu do Jeleniej Góry- jak mówi Hubert Papaj - należy stworzyć dla nich ofertę obejmującą nie tylko wycinek życia, ale kompleksowe rozwiązania.

Młodzi ludzie będą chcieli tu żyć i zakładać rodziny gdy:

• miasto wybuduje miejski żłobek oraz będzie miało wystarczającą ilość miejsc w publicznych i niepublicznych przedszkolach. Wybuduje nowe oraz doposaży obecne place zabaw, uczyni Jelenią Górę pełną zieleni.
• atrakcyjną ofertę dotyczącą szkół podstawowych, średnich, w których będą zarówno klasy o profilu sportowym jak i szkoły zawodowe, technika uczące poszukiwanych na rynku zawodów. Dla zainteresowanych będzie możliwość kontynuowania nauki na jeleniogórskich uczelniach wyższych, kształcących na wielu poszukiwanych kierunkach. To spowoduje, że zwiększy się szansa na tworzenie nowych miejsc pracy.
• szkoły będą miały bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych, możliwość skorzystania z miejskich basenów oraz infrastruktury sportowej.

Młody człowiek wchodząc w dorosłe życie musi też mieć gdzie mieszkać, do tego potrzeba miejskiego programu budownictwa komunalnego, dzięki któremu zarówno blisko 900 osób czekających na przydział, będzie mogło w końcu zamieszkać w swoim mieszkaniu, jak i młodzi ludzie na starcie otrzymają możliwość taniego lokum do czasu pełnego usamodzielnienie.

Każdy z nas chce żyć w czystym, zadbanym mieście, W zdrowym i naturalnym środowisku, należy bardzo szybko, przy pomocy dopłat, pożyczek, zwolnień podatkowych, dokonać wymiany starych pieców na nowoczesne, bardziej ekologiczne. Zadbać o tereny zielone, dopasować komunikacje miejską do potrzeb mieszkańców, oraz mając na celu walkę ze smogiem uczynić ją darmową.

Życie to nie tylko nauka i praca – dodaje Hubert Papaj - to też czas wolny, potrzeba w mieście atrakcji zarówno kulturalnych, czyli interesującej oferty imprez masowych, jarmarków, targów, festiwali, które powinny mieć miejsce w różnych częściach naszego miasta. Pamiętamy wszyscy festiwal światła, koncerty na lotnisku, święto ulicy 1 Maja, rajdy samochodowe i wiele innych wydarzeń, których dziś już nie ma, pytanie dlaczego?

Wszyscy pamiętamy sukcesy naszych piłkarzy, medale Mistrzostw Polski piłkarek ręczny, sukcesy i awans do I ligi naszych koszykarzy i wiele indywidualnych sukcesów naszych sportowców. To wszystko możemy powtórzyć, znów o Jeleniej Górze może być głośno na arenach sportowych. Powinna powstać hala wielofunkcyjna w której swoje mecze rozgrywać jeleniogórskie drużyny, odbywać się koncerty, przedstawienia, targi i wiele innych wydarzeń. Należy w końcu zabudować teren po targowisku na ulicy Kilińskiego. Imprezy kulturalne powinny mieć miejsce nie tylko w centrum Jeleniej Góry ale również w Cieplicach, Sobieszowie i innych częściach naszego miasta.

Dla osób wybierających aktywny wypoczynek, należy stworzyć sieć dróg rowerowych w porozumieniu z okolicznymi gminami, tak aby zarówno mieszkańcy jak i turyści mogli swobodnie jeździć po terenie całej kotliny.

Dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe powinny korzystać z zespołu boisk wielofunkcyjnych, oraz rozbudowanej oferty zajęć w domach kultury.

Na jesieni życia, człowiek powinien wiedzieć, że będzie miał możliwość korzystania z centrów seniora, miejsc aktywności połączonych z oferta kulturalną. W największym naszym osiedlu mieszkaniowym, na Zabobrzu brakuje nowoczesnego domu kultury łączącego w sobie wiele funkcji.

Jelenia Góra, współpracując z okolicznymi gminami stworzy skuteczne lobby na rzecz budowy drogi szybkiego ruchu, łączącej nasze miasto z S3 oraz A4, reaktywację linii kolejowej do Karpacza, oraz budowę utwardzonego pasa na lotnisku.

Wymienione elementy, stworzą ciekawą ofertę zarówno dla młodych ludzi żyjących w mieście i skłonią ich do pozostania, spowodują też, że do naszego miasta przyjadą nowi mieszkańcy oraz, że w końcu turyści przestaną omijać nasze miasta i zaczną tu spędzać wolne chwile, popołudnia, korzystać z naszej oferty sportowej, kulturalnej, turystycznej i gastronomicznej.

Najważniejsze jest jednak to, że takie rzeczy są możliwe i już dziś dzieją się dziś w innych miastach.

• Wałbrzych pozyskał środki z Banku Gospodarstwa Krajowego na pond 200 nowoczesnych mieszkań komunalnych na wynajem z opcją dojścia własności.
• Poznań, uzyskał 180 milionów złotych z Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS) na remonty kamienic i budowę mieszkań komunalnych.
• Kamienna Góra, na wymianę oświetlenia miejskiego i budowę dróg rowerowych i ciągów pieszo rowerowych o łącznej długości 8,04 km otrzymała dofinansowanie ze środków finansowych Unii Europejskiej w wysokości prawie 5 mln zł.
• Na utworzenie Dziennego Centrum Seniora – na budowę placówek dziennego pobytu i klubów dla osób starszych zostanie przeznaczonych 80 mln złotych w ramach programu Senior Plus.
• Z programu „Czyste Powietrze” będzie można uzyskać dotację, do 53 tysięcy złotych na wymianę starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe) oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła.

To tylko niewielka część pieniędzy, które można pozyskać i przeznaczyć na inwestycje w Jeleniej Górze, czy tak będzie okaże się w najbliższym czasie. To od mieszkańców Jeleniej Góry zależy, czy wybiorą osoby gwarantujące dynamiczny rozwój miasta, wykorzystanie szans na lepsze funkcjonowanie miasta, czy też dalej będziemy tkwić w marazmie i narzekaniu na obecną sytuację.

Już za parę dni, 21 października podejmiecie Państwo tą decyzję. Proszę o mądry i przemyślany wybór oraz głos na kandydatów do Rady Miejskiej z listy Hubert Papaja – Zadbajmy o miasto, ludzi, którzy mają sprawdzone pomysły, czynnie działają w sporcie, oświacie, prowadzą własne firmy oraz są członkami wielu jeleniogórskich organizacji w tym tez osób niepełnosprawnych.

Dajmy szanse Jeleniej Górze – dziękuję Hubert Papaj

Materiał sfinansowany KWW Huberta Papaja – Zadbajmy o miasto

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group