Środa, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 11177
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Ratunek dla fontanny

Niedziela, 27 czerwca 2021, 9:04
Autor: Mateusz Mykytyszyn/Zamek Książ
Wałbrzych: Ratunek dla fontanny
Fot. Użyczone/Zamek Książ
Do połowy lipca potrwają prace przy renowacji zabytkowej fontanny kaskadowej na Tarasie Różanym w wałbrzyskim Zamku Książ. Wodotrysk z początku XX wieku remontowany jest w ramach projektu realizowanego ze środków Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Republika Czeska-Polska. Zamek Książ realizuje go wspólnie z barokowym szpitalem w czeskim Kuksie.

Wysoka na 700 cm fontanna kaskadowa usytuowana jest w skalistym zboczu Tarasu Różanego pod południową ścianą zamku. Składa się z półokrągłego basenu dolnego (z betonowych kształtek o szerokości 490 cm) oraz sześciu coraz niższych, umieszczonych nad nim zbiorników kaskad, tak jak on zaokrąglonych i stopniowo zmniejszających się ku górze. Wszystkie zbiorniki mają proste ścianki murowane z cegły i otynkowane o zaokrąglonym brzegu.

Woda wypływając spod górnego kamiennego nawisu równomiernym wachlarzowatym strumieniem przelewała się coraz szerszymi kurtynami na kolejne stopnie by wypełnić po brzegi zbiornik u dołu, który odprowadzał ją pod ciśnieniem do kolejnych fontann.

Kaskadowe baseny fontanny wymagały szybkiego podjęcia działań konserwatorskich. Kamień miał osłabioną strukturę, osypywał się i łuszczył. Jego powierzchnia na skutek wypłukiwania składników i zapraw spoinujących poszczególne elementy oraz reakcji ze składnikami zanieczyszczonego powietrza pokryta została nawarstwieniami. Poddane wpływowi czynników niszczących: fizycznych, mechanicznych, biologicznych i chemicznych, po dokładnym rozpoznaniu materiału rzeźbiarskiego i jego właściwości, a także powodów zniszczeń oraz stworzeniu programu konserwatorskiego poddawane są obecnie fachowej konserwacji.

„Na baroku się nie kończy“ to projekt realizowany ze środków Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Republika Czeska-Polska. Współfinansowany jest ze środków EFRR oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis.

Głównym celem projektu jest podniesienie atrakcyjności przygranicznych barokowych zabytków czyli Zamku Książ w Wałbrzychu i zachwycającego szpitalu w Kuksie. Całkowita wartość projektu, które zakończenie planowane jest na 31 października to 38 889,22 Euro, a wartość dofinansowania z EFRR: 30 000,00 Euro. Projekt łączy turystów zwiedzających Kuks i Książa motywując ich do wzajemnego odwiedzania zabytków. Poprzez wzajemny marketing (kampanię online i offline) promowane są odnowione w ramach projektu zabytki kultury i pomniki przyrody. W Kuksie remontowana jest część ścieżki pielgrzymkowej łączącej barokowy szpital i Szopkę Brauna, natomiast w zamku Książ restaurowana jest Fontanna Kaskadowa na obsadzonym tysiącami kwiatów Tarasie Różanym.

Twoja reakcja na artykuł?

23
92%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
4%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
4%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
884
Jest nowy
6%
1-5 lat
14%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Nie mówią po polsku
 
112
Oddali hołd zmarłym
 
112
Interwencja pod galerią
 
Edukacja
Tak przywitali mistrzynię!
 
Aktualności
Porzucili samochody na drodze!
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group