Niedziela, 20 września
Imieniny: Eustachego, Filipiny
Czytających: 1793
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ratują zabytki kredkami i farbkami – VIDEO

Wiadomości: WOJANÓW
Środa, 9 czerwca 2010, 12:41
Aktualizacja: Piątek, 11 czerwca 2010, 7:53
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Rysunki pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 7 znalazły się na wystawie zorganizowanej przez Pałac Wojanów w ramach akcji „Ratujmy dolnośląskie zabytki!”. Inspirację dla dzieci, które dziś odwiedziły zabytkowe założenie, stanowił miejscowy przepiękny park wraz z zespołem pałacowym.

Wystawa rysunków otwarta w pałacu w Wojanowie pokazuje plon zajęć plastycznych dla ośmiolatków z „siódemki”, na których tworzyli prace na temat ścisłego związku pomiędzy architekturą a krajobrazem pałacowo-parkowym powstałym w latach 30-tych XIX wieku w Wojanowie.

Na dziecięcych obrazkach znaleźć więc można rezydencję utrzymaną w stylu neogotyku angielskiego, park wojanowski z gazonami, dalekie widoki z ogrodu na otaczający krajobraz oraz malowniczy układ zadrzewienia. – Pałac to bardzo fajne miejsce na zorganizowanie takiej wystawy. A prace dzieci są naprawdę śliczne. Widać, że najmłodsi mają niesamowitą wyobraźnię. Z przyjemnością dostrzegliśmy dużą swobodę twórczą widoczną w większości obrazków – mówi dyrektor Pałacu Wojanów Wacław Markowski.

Szef pałacu osobiście służył dziś dzieciom za przewodnika po krótkiej wycieczce. Dziewczęta i chłopcy nie kryli zachwytu pięknem odrestaurowanego obiektu. Zwiedziły salę balową, zobaczyły apartament cesarski, zeszły także do przyjemnie chłodnych w upalny dzień pałacowych piwnic. Wacław Markowski pokazał wycieczce także dawne stajnie, gdzie urządzono największą w założeniu restaurację. Dzieci poznały także legendę o pałacowych duchach, które szczęśliwie wzięły sobie na razie wolne i nikogo nie straszyły. Podziwiano także widoki z tarasu. Niestety, chmury przysłoniły Śnieżkę, którą w bezchmurne dni widać między drzewami.

- Czuję się bardzo szczęśliwa, że mój rysunek tutaj wisi. Pierwszy raz moja praca i rysunki moich kolegów są na takiej wystawie – mówi Weronika Zdyb, uczennica SP7. Kreator wystawy Piotr Grosman, nauczyciel SP7, powołując się przy tym na doświadczenie w swojej szkole twierdzi, że w ciągu kilku lat od wprowadzenia zajęć plastycznych uczniowie zaczęli osiągać coraz lepsze wyniki w nauce. Jak dodaje współorganizatorka imprezy Laurencja Kuzak, nauczycielka matematyki z „siódemki”, w czasie tworzenia czy odbioru sztuki w człowieku uruchamia się uwaga - jeden z procesów poznawczych, potrzebny w procesie rozwoju umysłowego.

Podczas wernisażu autorom prezentowanych prac wręczono nagrody i dyplomy. Wszyscy, zarówno dorośli, jak i sami najmłodsi, zgodnie twierdzili, że takich wystaw jak ta powinno się organizować zdecydowanie więcej. Wycieczkę zakończył słodki poczęstunek i wspólne zdjęcie przy szumującej fontannie.

Obejrzyj video:

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~Claudia 9-06-2010 12:58
Takich działań nigdy za mało! Gratulacje dla organizatorów!
~Q 9-06-2010 13:08
To jest dobre!
~Luzak 10-06-2010 10:59
Brawo Dzieciaczki!!! Brawo Pan Piotr!!!
~Shelly 11-06-2010 11:07
Akcja bardzo szlachetna...Dobra rzecz!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group