Sobota, 22 czerwca
Imieniny: Pauliny, Jana, Tomasza
Czytających: 6276
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

WOJANÓW: Ratują zabytki kredkami i farbkami – VIDEO

Środa, 9 czerwca 2010, 12:41
Aktualizacja: Piątek, 11 czerwca 2010, 7:53
Autor: TEJO
WOJANÓW: Ratują zabytki kredkami i farbkami – VIDEO
Fot. TEJO
Rysunki pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 7 znalazły się na wystawie zorganizowanej przez Pałac Wojanów w ramach akcji „Ratujmy dolnośląskie zabytki!”. Inspirację dla dzieci, które dziś odwiedziły zabytkowe założenie, stanowił miejscowy przepiękny park wraz z zespołem pałacowym.

Wystawa rysunków otwarta w pałacu w Wojanowie pokazuje plon zajęć plastycznych dla ośmiolatków z „siódemki”, na których tworzyli prace na temat ścisłego związku pomiędzy architekturą a krajobrazem pałacowo-parkowym powstałym w latach 30-tych XIX wieku w Wojanowie.

Na dziecięcych obrazkach znaleźć więc można rezydencję utrzymaną w stylu neogotyku angielskiego, park wojanowski z gazonami, dalekie widoki z ogrodu na otaczający krajobraz oraz malowniczy układ zadrzewienia. – Pałac to bardzo fajne miejsce na zorganizowanie takiej wystawy. A prace dzieci są naprawdę śliczne. Widać, że najmłodsi mają niesamowitą wyobraźnię. Z przyjemnością dostrzegliśmy dużą swobodę twórczą widoczną w większości obrazków – mówi dyrektor Pałacu Wojanów Wacław Markowski.

Szef pałacu osobiście służył dziś dzieciom za przewodnika po krótkiej wycieczce. Dziewczęta i chłopcy nie kryli zachwytu pięknem odrestaurowanego obiektu. Zwiedziły salę balową, zobaczyły apartament cesarski, zeszły także do przyjemnie chłodnych w upalny dzień pałacowych piwnic. Wacław Markowski pokazał wycieczce także dawne stajnie, gdzie urządzono największą w założeniu restaurację. Dzieci poznały także legendę o pałacowych duchach, które szczęśliwie wzięły sobie na razie wolne i nikogo nie straszyły. Podziwiano także widoki z tarasu. Niestety, chmury przysłoniły Śnieżkę, którą w bezchmurne dni widać między drzewami.

- Czuję się bardzo szczęśliwa, że mój rysunek tutaj wisi. Pierwszy raz moja praca i rysunki moich kolegów są na takiej wystawie – mówi Weronika Zdyb, uczennica SP7. Kreator wystawy Piotr Grosman, nauczyciel SP7, powołując się przy tym na doświadczenie w swojej szkole twierdzi, że w ciągu kilku lat od wprowadzenia zajęć plastycznych uczniowie zaczęli osiągać coraz lepsze wyniki w nauce. Jak dodaje współorganizatorka imprezy Laurencja Kuzak, nauczycielka matematyki z „siódemki”, w czasie tworzenia czy odbioru sztuki w człowieku uruchamia się uwaga - jeden z procesów poznawczych, potrzebny w procesie rozwoju umysłowego.

Podczas wernisażu autorom prezentowanych prac wręczono nagrody i dyplomy. Wszyscy, zarówno dorośli, jak i sami najmłodsi, zgodnie twierdzili, że takich wystaw jak ta powinno się organizować zdecydowanie więcej. Wycieczkę zakończył słodki poczęstunek i wspólne zdjęcie przy szumującej fontannie.

Obejrzyj video:

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
1076
Tak, regularnie
25%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
24%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Dostali 8 mln zł na szkołę
 
Aktualności
W nocy burze w Jeleniej Górze
 
10 pytań do...
Kulinarnie jestem patriotą
 
112
Potrącenie 13–latki na pasach
 
Kultura
Koncertowe rarytasy na koniec sezonu
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group