Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 6041
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ratują Wzrok Dzieciom po raz trzynasty

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 16 października 2015, 8:03
Aktualizacja: Sobota, 17 października 2015, 8:19
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Wspólna inicjatywa Jeleniogórskich Zakładów Optycznych, Miasta Jeleniej Góry oraz Rotary Clubu Jelenia Góra doczekała się kolejnego podsumowania, które odbyło się wczoraj (15.10) w sali obrad jeleniogórskiego Ratusza. Tym samym rozpoczęto realizację kolejnej, 13. edycji akcji skierowanej do uczniów klas pierwszych szkół podstawowych i gimnazjów.

Z modelu współpracy bardzo zadowolony jest prezydent Jeleniej Góry. - Jeleniogórska firma JZO wraz z Miastem i rotarianami rozwiązuje razem jeden z problemów miasta – mówił Marcin Zawiła. Za badanie uczniów pierwszych klas szkół podstawowych i gimnazjów płaci Miasto, następnie gdy stwierdzona jest wada wzroku, JZO nieodpłatnie funduje okulary, a dzieciom, których rodziców nie stać na zakup oprawek – pomagają rotarianie.

Akcja „Ratujmy wzrok dzieciom” odbywa się od roku szkolnego 2003/2004. Wtedy, to właśnie Jeleniogórskie Zakłady Optyczne, Miasto Jelenia Góra oraz Rotary Club Jelenia Góra wspólnie z optykami okularowymi zainicjowali program profilaktyki i korekcji wzroku – była to kontynuacja akcji „JZO Dzieciom” mającej swój początek w 2002 r.

RWD odbywa się nie tylko w Jeleniej Górze. Akcja jest skierowana także do dzieci ze szkół z powiatu jeleniogórskiego. W sumie od 2003 r. zbadano 34 899 dzieci i wystawiono 4452 recepty. W samej Jeleniej Górze w tym okresie zbadano 24 701 uczniów i wystawiono 2430 recept.

W minionym roku szkolnym badaniom okulistycznym w NZOZ Lekarz Rodzinny kierowanym przez Juliana Pyrzanowskiego poddano 1711 dzieci (wydano 144 recepty). Lekarzem badającym była dr Małgorzata Kadłucka-Jędruszek. JZO przekazało 148 soczewek okularowych z powłoką antyrefleksyjną, a Rotary Club Jelenia Góra dofinansował zakup 39 opraw okularowych dzieciom z rodzin o trudnej sytuacji materialnej. W jeleniogórskich szkołach podstawowych stwierdzono wadę wzroku u 14,2 proc. uczniów, a w gimnazjach problem dotyczył w ubiegłym roku szkolnym 19,9 proc. badanych.

We wrześniu br. wystartował kolejny rok szkolny, a co za tym idzie XIII edycja programu „Ratujmy Wzrok Dzieciom”. Podobnie jak w latach ubiegłych, badania przeprowadzane będą na koszt miasta, recepty opatrzone pieczątką „RWD” zakłady optyczne przekażą do JZO, który ufunduje dzieciom soczewki okularowe z powłoką antyrefleksyjną, a rotarianie dofinansują oprawki najbardziej potrzebującym w kwocie 60 zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~. 16-10-2015 10:14
Uratujcie także mój wzrok, mam problem ogromny, gdyż nie widzę wypłaty :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group