Piątek, 1 lipca
Imieniny: Haliny, Marcina, Mariana
Czytających: 3147
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Raport na sesji: W naszym powiecie strażacy na medal!

Poniedziałek, 29 kwietnia 2013, 8:53
Aktualizacja: Wtorek, 30 kwietnia 2013, 10:13
Autor: Mea
Powiat: Raport na sesji: W naszym powiecie strażacy na medal!
Fot. Mea
Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Jeleniogórskiego był m.in. raport o bezpieczeństwie pożarowym w 2012 roku. – Ogólnie liczba pożarów utrzymuje się na podobnym poziomie co w latach poprzednich, choć spadła liczba pożarów sadzy w przewodach kominowych – powiedział młodszy brygadier Radosław Fijołek, zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze.

Na terenie powiatu w 2012 r. odnotowano 463 pożary. Najwięcej, bo aż 95 odnotowano ich w Podgórzynie, w Mysłakowicach - 73, a w Jeżowie Sudeckim - 70. Natomiast najmniej pożarów było w Janowicach Wielkich. Najwięcej zgłoszeń zanotowano w marcu.

- Niestety wciąż ogromną plagą są pożary traw i nieużytków, mimo wielu akcji informacyjnych uświadamiających, jak bardzo szkodzą one środowisku – podkreślił Radosław Fijołek.
Co roku zdarzają się lokalne podtopienia, które przynoszą straty materialne. Strażacy interweniowali np. podczas powodzi w lipcu 2012 r.

Dużą rolę w działaniach strażackich odgrywają Ochotnicze Straże Pożarne, których w powiecie i Jeleniej Górze jest łącznie 30. Największą ilość wyjazdów w powiecie miała OSP w Kowarach – 162, OSP w Szklarskiej Porębie, czy też OSP Łomnica. Do większości pożarów pierwsza jednostka straży pożarnej przybyła w ciągu 5 minut od zgłoszenia. 62 % pożarów udało się ugasić w ciągu godziny.

Utrzymano wysoką frekwencję w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych, a szczególnie podoficerskich. Sześciu strażaków ukończyło szkolenie przedmiotowe. Ponadto jedna osoba ukończyła szkolenie młodszego nurka MSWiA, a sześć szkolenie stermotorzysty żeglugi śródlądowej. W 2012 r. Miejskie Stanowisko Komendanta Miejskiego PSP zostało wyposażone w urządzenia i oprogramowanie, które połączyło bezpośrednio użytkowany dotychczas System Wspomagania Decyzji SWD z systemem monitoringu pożarowego obiektów z terenów miasta i powiatu jeleniogórskiego. Zakupiono też różnego rodzaju sprzęt ratowniczy i zestawy medyczne.

- Mamy nowy samochód operacyjny ze sprzętem wykrywczo-pomiarowym do ratownictwa chemicznego. Nowy samochód również pozyskaliśmy dla grupy ratownictwa wodno-nurkowego – mówił Radosław Fijołek.

Ważnym działaniem jest prewencja w celu podnoszenia poziomu bezpieczeństwa i świadomości szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Odbyły się więc akcje pod hasłami m.in: „Bezpieczne Ferie”, „Olimpiada Bezpiecznego Malucha”, „Uczę się bezpiecznie żyć”, „Zgubek”, czy też „Edukacja przez integrację – przekraczamy granicę”.

- Prowadzimy działania prewencyjne w przedszkolach, szkołach, czy też podczas festynów. Jak co roku w maju działania te są intensywniejsze, gdyż mamy wtedy Dzień Strażaka oraz Dni Ochrony Przeciwpożarowej i organizujemy więcej spotkań, czy też pokazów – dodał Radosław Fijołek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group