Niedziela, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 4915
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Rajd na Raty z nagrodami i konkursem

Czwartek, 15 grudnia 2016, 14:41
Aktualizacja: 14:46
Autor: Wiktor Gumprecht
Region: Rajd na Raty z nagrodami i konkursem
Fot. Użyczone
Wycieczką z Łomnicy przez Czarne do Jeleniej Góry zakończył się XLVI Rajd na Raty im. Teofila Ligenzy vel Ozimka. Uroczyste podsumowanie imprezy z udziałem 64 osób miało miejsce w Jeleniogórskim Centrum Kultury.

W trakcie spotkania nagrody otrzymali najaktywniejsi turyści, odbył się także konkurs krajoznawczy, obejmujący wiadomości ze wszystkich tegorocznych wycieczek. W konkursie zwyciężył Paweł Wojtczak, miejsce drugie zajęli: Zbigniew Dul, Andrzej Hałka i Wojciech Skowroński, piąte Bolesław Moryl.

Rajd na Raty już od 46 lat organizowany jest przez Oddział PTTK „Sudety Zachodnie”. Kierownikiem rajdu jest od 2002 roku Wiktor Gumprecht, sekretarzem Maria Gumprecht. Impreza dofinansowana jest przez: Miasto Jelenia Góra, Powiat Jeleniogórski i Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Wycieczki odbywają się niezmiennie od ostatniej niedzieli lutego do pierwszej niedzieli grudnia, bez względu na pogodę, we wszystkie niedziele i święta, a prowadzą je przodownicy turystyki pieszej PTTK oraz przewodnicy sudeccy.

Od 28 lutego 2016 r. odbyło się 46 wycieczek. Trasy piesze o długości od 12 do 20 km przebiegały przez ciekawe tereny Dolnego Śląska (32 wycieczki) oraz przygraniczne rejony Czech (9 wycieczek) i Niemiec (5 wycieczek).

Najwięcej turystów uczestniczyło w wycieczce 3 kwietnia (79 osób) na Wysoki Kamień i do rezerwatu „Krokusy w Górzyńcu”, 64 turystów brało udział w inauguracyjnej wycieczce 28 lutego z Siedlęcina przez Perłę Zachodu do Jeleniej Góry, liczne były wycieczki w niemieckie Góry Żytawskie 24 kwietnia i 22 maja (69 i 74 uczestników), 70 turystów uczestniczyło 3 lipca w wycieczce w Górach Izerskich, którą odbyliśmy wspólnie z turystami z Wałbrzyskiego Klubu Wędrowców, spotkania z Wałbrzyszanami odbywają się już od kilku lat. 52 osoby wybrały się 31 lipca na wieże widokowe na szczytach Rotstein i Löbauer Berg w Niemczech, 53 turystów zwiedzało 7 sierpnia ruiny średniowiecznych zamków w okolicach Małej Skali w Czechach, również w Czechach 11 września 57 rajdowiczów uczestniczyło w wyprawie do Bozkovskich Jaskiń.

Wycieczki prowadzili: Wiktor Gumprecht (29), Paweł Idzik (6), Krzysztof Tęcza (5), Jolanta Kupeć (3), Sławomir Kupeć (1), Jerzy Chmielecki (1), Andrzej Hałka (1).

Ogółem we wszystkich rajdowych wycieczkach wzięło udział 1693 turystów, co daje średnią 37 osób na jedną wycieczkę. Niektórzy wędrowali wielokrotnie, na 45 wycieczkach był Władysław Salamonowicz (najstarszy regularnie wędrujący – 81 lat), kolejni to: Elżbieta Marcinkiewicz – również 45 wycieczek, Paweł Rusek i Paweł Wojtczak – po 41 wycieczek, Andrzej Makowski 36 wycieczek, Małgorzata Zielonka – 30 wycieczek, Jolanta Brynda – 29 wycieczek, Wioletta Rykis i Bolesław Traczyk – po 28 wycieczek, Anna Trylańska – 27 wycieczek.
Uzupełnieniem wędrówek pieszych były wycieczki autokarowe: sześciodniowa: Lwów i okolice, dwudniowa: Opolszczyzna i Jesioniki, oraz 6 jednodniowych: Kamieniec Ząbkowicki - Srebrna Góra – Bardo ; Kliczków – Iłowa ; Herrnhut – Obercunnersdorf – Zittau ; spływ pontonowy Nysą Kłodzką ; Klokočské skály ; Czeski Raj.

XLVII Rajd na Raty rozpocznie się tradycyjnie w ostatnią niedzielę lutego (26.02.2017 r.), a zakończy się w pierwszą niedzielę grudnia (03.12.2017 r.). Na początku września (4-9.09) planowana jest sześciodniowa wycieczka autokarowa na Kaszuby, Ze względu na duże zainteresowanie zostanie powtórzona wycieczka do Lwowa (11-16.09.). Raz w miesiącu będą organizowane jednodniowe wycieczki autokarowe.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group