Sobota, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 5827
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Radny chce upamiętnić synagogę

Czwartek, 22 sierpnia 2019, 11:45
Aktualizacja: Poniedziałek, 26 sierpnia 2019, 6:14
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Radny chce upamiętnić synagogę
Fot. Przemek Kaczałko
Zwracam się z prośbą o wmurowanie pamiątkowej tablicy w miejscu, gdzie stała jeleniogórska synagoga, spalona przez nazistów podczas Nocy Kryształowej z 9 na 10 listopada 1938 roku – apeluje do prezydenta Jeleniej Góry radny Rafał Szymański.

W pobliżu zniszczono również synagogi w miastach: Breslau, Brukenberg, Gottesburg, Strriegau i Trebnitz. W całej Rzeszy tej nocy zginęło z rąk nazistów 91 Żydów, spalono 171 synagog, zniszczono 7500 sklepów należących do Żydów, zdemolowano 171 domów mieszkalnych, zbezczeszczono prawie wszystkie kirkuty (cmentarze żydowskie), osadzono w obozach koncentracyjnych 26 tysięcy Żydów - argumentuje radny, który uzyskał mandat z listy Prawa i Sprawiedliwości, a obecnie jest wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej, z poparciem klubu Koalicji Obywatelskiej (PO).

Zważywszy, że Jelenia Góra od lat kultywuje pamięć o dawnych mieszkańcach, wydaje się niezbędnym upamiętnienie również 146 członków społeczności żydowskiej zamieszkałych w przedwojennym Hirschbergu. Możemy dokonać tego poprzez wmurowanie tablicy pamiątkowej lub wyznaczenie zarysu fundamentów synagogi, jak uczyniono to na przykład w Rawiczu. Przedsięwzięcie można sfinansować ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, składając wniosek do programów na rok 2020. Jestem przekonany, że przywrócenie pamięci tych, którym nazistowski reżim odmówił prawa do życia, będzie wartościowe zarówno dla interesujących się historią mieszkańców Jeleniej Góry, jak i turystów odwiedzających nasze miasto - dodał R. Szymański.

Pomysł byłego polityka PiS spotkał się ze zrozumieniem i akceptacją prezydenta miasta.

Uważam, że ten pomysł warty jest zastanowienia się. Powinniśmy pamiętać o tych, którzy byli tu przed nami, a szczególnie tych, którzy musieli swoje życie poświęcić - powiedział Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry. - To ciekawy pomysł i rozważymy, w jaki sposób to zrobić. Realizacja w przyszłym roku, bo trzeba mieć zgodę Rady Miejskiej. Jak już chcemy to zrobić, to zróbmy to z dużym uhonorowaniem - dodał polityk samorządowy PO.

Twoja reakcja na artykuł?

27
52%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
2%
Smuci
6
12%
Złości
18
35%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (70)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
185
Jest nowy
9%
1-5 lat
12%
5-10 lat
18%
10-20 lat
44%
pow. 20 lat
17%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Wypadek w Podgórzynie
 
Aktualności
Gruzu coraz więcej
 
Aktualności
O niepełnosprawnych
 
Aktualności
Lodowisko na Mikołaja
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group