Poniedziałek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 7088
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Radni (w końcu) przegłosowali dzierżawę podziemi na 25 lat

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 6 listopada 2014, 10:43
Aktualizacja: 17:20
Autor: Angela
Fot. Archiwum Jelonki.coml
Po próbie wycofania się firmy Arado z dzierżawy jeleniogórskich podziemi przy ul. Chełmońskiego w Jeleniej Górze (po zmniejszonym przez radę okresu dzierżawy do 15 lat), radni na sesji 4. listopada wydłużyli ten termin do pierwotnie proponowanego przez prezydenta M. Zawiłę – 25. lat. Czy nie można było tak od razu?

Była to już trzecia sesja, na której jeleniogórscy radni zajmowali się tą sprawą. Tym razem w trybie pilnym, bo wątpliwości radnych wyrażane na dwóch poprzednich sesjach na tyle skutecznie zniechęciły inwestora, że podjął on rozmowy z innymi gminami.

Na początku września br. radni zdjęli uchwałę, dającą możliwość wydzierżawienia niezagospodarowanego od 10. lat obiektu, bo mieli za małą wiedzę na temat tego, co i w jakim czasie ma tam powstać. Podczas wrześniowej sesji rady uchwała była głosowana, ale na wniosek radnego Józefa Sarzyńskiego i po poparciu większości, zmieniono proponowany przez władze miasta okres dzierżawy z 25. do 15. lat. Wówczas firma Arado wycofała się z negocjacji i podjęła rozmowy o dzierżawy podobnych obiektów w Karpaczu i w Bolkowie.

W związku z tym, że prezydent Marcin Zawiła nic wtedy nie zrobił, ja zadzwoniłem do inwestora i zapytałem, czy widzi jakieś szanse na dalsze rozmowy, a następnie zwołałem nadzwyczajne posiedzenie Komisji Kultury, na które został zaproszony przedstawiciel Projektu Arado Jarosław Bona i prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła. Spotkanie odbyło się 13. października. Inwestor wyjaśniał wówczas, że doprowadzenie podziemi do stanu użytkowania wymaga poniesienie znacznych nakładów, które zwrócą się dopiero po około ośmiu latach, stąd zaproponowany okres dzierżawy na 25 lat. Dlatego proszę radnych by przychylili się do tej propozycji inwestora, bo inaczej przez kolejne lata podziemia, które mogą stać się nową atrakcją Jeleniej Góry, będą stały puste i niszczały. Przypominam, że Arado zagospodarowało już podobny obiekt w Kamiennej Górze, który w tym roku odwiedziło 25 tys. osób. Z powodzeniem stworzyło też i prowadzi Fort Gerharda w Świnoujściu – mówił radny PiS-u Rafał Szymański.

Uchwałę przegłosowano 14. głosami za. Siedmiu radnych nie głosowało, bo w tym czasie wyszło z sali obrad.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~abc 6-11-2014 10:58
Którzy radni nie głosowali bo wyszli z sali? Czy teraz kandydują? To jakieś jaja.
~Fercio 6-11-2014 11:15
Owszem JAJA, ci radni co wyszli mają gdzieś Jeleniogórską gospodarkę i rozwijanie się samego miasta. Najgorsze jest w tym że startują do kandydatury. Podać nazwiska i im podziękujmy.
~Wiem 6-11-2014 11:49
To jasne dlaczego trzeba było trzech sesji zamiast jednej. Diety , diety i jeszcze raz diety
~tik tak_234 6-11-2014 13:10
"W związku z tym, że prezydent Marcin Zawiła nic wtedy nie zrobił" a co miał zrobić błagać radnych na kolanach, aby unieważnili uchwałę. To wy jao radni stanowicie co jest ważne dla Jeleniej Góry widocznie turystyka nie jest tym priorytetem. Sam wnioskował na 25 lat wasza decyzja była na 15 lat a od tego mamy radnych i komisję ,aby się obudziła, gdy trzeba. A ci co wyszli to pewnie obecnie startują na radnych i bali się , że będzie to upublicznione jak głosowali . Jelenia Góra jest pięknym miastem i nie zepsujmy tego
~Ałtor 6-11-2014 13:49
Domagam się podania (i mam pełne prawo do tego), którzy radni wyszli z sali ! Ludzie mają prawo wiedzie, które to darmozjady olały posiedzenie za które się im płaci !
~mrf 6-11-2014 13:55
WRESZCIE !! i dobrze że to Arado a nie jakiś miejscowy biznesmen ... Arado ma przynajmniej pojęcie o takim biznesie .... ci co byli na wszystkich imprezach militarnych pilotowanych przez nich wiedzą o czym mowa
~mrf 6-11-2014 13:58
WRESZCIE !! i dobrze że to Arado a nie jakiś miejscowy biznesmen ... Arado ma przynajmniej pojęcie o takim biznesie .... ci co byli na wszystkich imprezach militarnych pilotowanych przez nich wiedzą o czym mowa
~ 6-11-2014 14:05
które darmozjady wyszły bo na nich nie zagłosuje
~emeryt 6-11-2014 14:40
ciekawe ze radny jozef sarzynski nie wzial podziemi w dierzawe, ma gotowke za biedronke to powinien zainwestowac.
~aa 6-11-2014 16:47
No i super. Niedawno bylam w Arado w Kamiennej Górze i moge powiedziec ze jest tam bardzo fajnie.
~Sir Galahad 6-11-2014 17:29
Dobra decyzja. Powinna zapaść już poprzednio. Mało tego parę środowisk pokazało wtedy, że są w stanie współdziałać ponad podziałami partyjnymi, światopoglądowymi dla dobra wspólnego i tak dalej.Ci, którzy wtedy byli przeciw zaprezentowali typową mentalność "nie da się", "na wszelki wypadek uwalę projekt". Taki zmurszały beton. Nie chodzi nawet, że byli przeciw. To jest dopuszczalne. Ale skandaliczne było to jak to motywowali! Nie mieli żadnego innego pomysłu na to miejsce. ŻADNEGO! Pouczali a nie mieli pojęcia o modelu biznesowym tzw. turystyki i rozrywki historycznej. Brawo dla wszystkich, dzięki którym udało się naprawić tamtą skandaliczną decyzję. Bez względu na to jakie barwy polityczne reprezentujecie duży plus dla was!
~Schengen 6-11-2014 17:47
kampania medialna i nadchodzące wybory sprawiły, że GENIUSZE ZARZĄDZANIA MAJĄTKIEM NIEWŁASNYM nieposiadający jaj, wizji i pomysłów spierdzieli się (cichym smrodliwym "cichczaczem") uśmiechając się do wyborców za pośrednictwem mediów.... Inwestorom gratuluję wytrwałości w (jednak) chęci gadania z inkubatorami przedsiębiorczości zarządzającymi miastem... Tym miastem (no sorry... - musiałem)
~Sir Galahad 6-11-2014 17:57
Akurat Zawiła chciał tej inwestycji bardzo. Raczej robili mu na złość przed wyborami radni tj. część. Bo było też dużo nieobecności podczas tamtego głosowania. W ogóle te nieobecności powinny być wyjaśnione przez tzw. regionalne media. Bo to skandal. Niektórzy notorycznie nieobecni ponownie kandydują jak widzę z ulotek. Kampania medialna to oczywiście jedno. Ale to media lokalne i internetowe. I tam ludzie się trochę wściekli na tamtą decyzję. Więc tym, którzy wyrazili oburzenie na portalach społecznościowych pod własnym nazwiskiem i imieniem też należą się podziękowania. Może komuś to da do myślenia.
~ 7-11-2014 10:46
Dla wolnej demokracji nie potrzeba żadnej zgody radnych, wypie.... z miasta pierdzistołki.
~Daria 78 7-11-2014 16:56
Może oddajmy Komisji Kultury zarządzanie całym miastem skoro jej to idzie lepiej niż prezydentowi? Gratulacje dla radnego Szymańskiego :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group