Środa, 1 lutego
Imieniny: Ignacego, Seweryna
Czytających: 6160
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Radni powiatu wysłuchali raportu z działalności policji

Sobota, 29 marca 2014, 10:03
Aktualizacja: 14:25
Autor: Przemo
Powiat: Radni powiatu wysłuchali raportu z działalności policji
Fot. Przemo
Przestępczość na terenie powiatu jeleniogórskiego została zdecydowanie ograniczona – poinformował radnych mł. insp. Zbigniew Markowski przedstawiając sprawozdanie z działalności policji w 2013 roku. W trakcie XXXVIII sesji Rady Powiatu podziękowano też dotychczasowemu szefowi policji Zbigniewowi Ciosmakowi. Nowy komendant oficjalnie rozpocznie pełnienie funkcji od 1. kwietnia 2014 r.

- Kandydatura Zbigniewa Markowskiego na stanowisko komendanta miejskiego policji w Jeleniej Górze została już zaakceptowana przez Komendanta Wojewódzkiego i za parę dni spotkamy się z szefem policji w pełnym tego słowa znaczeniu - mówił starostwa jeleniogórski Jacek Włodyga.

Zbigniew Ciosmak pełnił służbę w policji od 38 lat, ostatnie 10 lat spędził w KMP w Jeleniej Górze na stanowisku komendanta. Po wielu latach pracy na rzecz mieszkańców i turystów odszedł na zasłużoną emeryturę. Jego miejsce zajmie dotychczasowy zastępca KMP w Jeleniej Górze Zbigniew Markowski.

Podczas sesji przyszły szef jeleniogórskiej KMP zaprezentował osiągnięcia mundurowych w minionym roku.

- Żeby odpowiedzieć na to jak pracowaliśmy, trzeba odpowiedzieć na najważniejsze pytanie - czy mieszkańcy czuli się bezpieczni? To było nasze najważniejsze zadanie - poprawa społecznego poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. Skoncentrowaliśmy się na trzech zagadnieniach. To: rzeczywiste ograniczenie przestępczości, poprawa skuteczności własnych działań i po trzecie - wzrost zaufania do policji, poprawa wizerunku policji - mówił dotychczasowy zastępca komendanta miejskiego mł. insp. mgr Zbigniew Markowski.

- W ciągu ostatnich sześciu lat liczba wstępnych postępowań spadła z ponad 6 tysięcy do 4,2 tys. Poprawiamy naszą skuteczność, w roku 2013 byliśmy skuteczniejsi w zatrzymywaniu sprawców pociąganych do odpowiedzialności karnej i stosowania tymczasowego aresztowania na nasz wniosek przez sądy.

Przedstawiając sprawozdanie przyszły KMP przedstawił też opis działań podnoszących poczucie bezpieczeństwa mieszkańców:

- Koncentrujemy się na działaniach w szkołach, mamy programy przygotowane dla placówek oświatowych. Wiemy doskonale, że nasza obecność na festynach, na potkaniach w szkołach to coś, co będzie procentowało za kilka lat. Ta praca u podstaw musi być - mówił Zbigniew Markowski. - Jesteśmy regionem turystycznym, w zeszłym roku nasz powiat odwiedziło 3 miliony turystów. My, jako policjanci zapewniamy poczucie bezpieczeństwa dla ponad 160 tysięcy mieszkańców Kotliny Jeleniogórskiej, ale także dla trzech milionów turystów - dodał mundurowy.

Niezwykle istotne jest zmniejszenie liczby wypadków z ofiarami i rannymi. To jest efekt poprawy infrastruktury drogowej, ale te wyzwania stoją przed nami cały czas. Na dzień dzisiejszy w Wydziale Ruchu Drogowego jest 35 etatów, jest to 10% stanu jednostki. Kładziemy też nacisk na ujawnianie dilerów, handlarzy, ale chcemy też, żeby nieletni mieli pełną świadomość odpowiedzialności i przede wszystkim zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków. Jeśli chodzi o kradzieże samochodów to na przestrzeni ostatnich 10. lat wielkość kradzieży na terenie miasta i powiatu jeleniogórskiego spadła z ponad 500 do 80-90 rocznie - kontynuował mł. insp. Zbigniew Markowski.

Odpowiadając na pytania Z. Markowski zwracał też uwagę na poprawę bezpieczeństwa w okolicznych miejscowościach (Kowary, Karpacz, Szklarska Poręba). - Bez monitoringu miejskiego nie będzie poprawy bezpieczeństwa w tych miastach - powiedział.

Emerytowany już komendant Zbigniew Ciosmak otrzymał od radnych powiatu kwiaty i pamiątkową tabliczkę z podziękowania.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1039
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group