Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 7362
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pytania o konstytucję

Wtorek, 29 czerwca 2021, 6:00
Autor: WAC
Jelenia Góra: Pytania o konstytucję
Fot. WAC
Sędzia Igor Tuleya oraz inni prawnicy spotkali się z jeleniogórzanami podczas imprezy z cyklu Tour de Konstytucja, która odbyła się wczoraj (28.06) w muszli koncertowej w Parku Zdrojowym.

Tour de Konstytucja to cykl spotkań z udziałem artystów, prawników i osób zaufania społecznego w ponad 90 miejscowościach w Polsce. Patronem akcji, która odbywa się w stulecie uchwalenia pierwszej pełnej Konstytucji po odzyskaniu przez Polskę niepodległości jest rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, a jej organizatorem Kongres Ruchów Obywatelskich we współpracy z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, Komitetem Obrony Demokracji, Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet oraz organizacjami prawniczymi. Spotkanie odbywało się w konwencji odpowiedzi na pytania jakie udzielali sędzia I. Tuleya oraz inni zaproszeni goście, a które dotyczyły konkretnych artykułów ustawy zasadniczej.

Tour de Konstytucja jest inicjatywą obywatelską – mówi sędzia Igor Tuleya. - To spotkania organizowane dla obywateli przez obywateli. Rozmawiamy o konstytucji, nie ma tu żadnej polityki. Politycy mogą być wśród publiczności, ale nie mają prawa głosu. Czasy są oczywiście ciężkie. Od kilku lat trwa walka w obronie praworządności. Na te spotkania przychodzą oczywiście też obywatele, którzy nie uważają, że konstytucja jest jakąś wartością, że nie jest potrzebna, stąd atmosfera na tych spotkaniach bywa napięta. Ale tak się buduje dialog.

Organizator spotkania Tadeusz Waliczek z jeleniogórskiego KOD - u ma nadzieję, że będzie ono zaczynem głębszych zmian.

Mam nadzieję, że to jest mały krok w kierunku tworzenia społeczeństwa obywatelskiego – mówi T. Waliczek. - Żeby każdy obywatel wiedział jakie ma prawa i obowiązki. Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę co to w ogóle jest konstytucja, podchodzą do tej kwestii lajtowo. Dlatego warto na ten temat rozmawiać, aby ludzie mieli świadomość co im ona gwarantuje, czego mogą żądać od państwa. Obecni na spotkaniu słuchając tego co mówi I. Tuleya i inni prawnicy będą mogli się jasno przekonać w jaki sposób dziś konstytucja jest łamana. Jak wygląda obecna rzeczywistość, a jak powinno być.

Twoja reakcja na artykuł?

37
43%
Cieszy
24
28%
Hahaha
4
5%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
3%
Złości
18
21%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (113)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
129
Nigdy
25%
Rzadko
44%
Czasami
19%
Często
12%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group