Piątek, 14 czerwca
Imieniny: Elizy, Michała
Czytających: 11363
Zalogowanych: 28
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Puścili ruch bez uzgodnienia

Wtorek, 11 maja 2021, 14:40
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Puścili ruch bez uzgodnienia
Fot. Przemek Kaczałko
Od wczoraj (10.05) kierowcy korzystają z wyremontowanej alei Wojska Polskiego w Jeleniej Górze w dwóch kierunkach. Co ciekawe, wykonawca udostępnił ruch dwukierunkowy bez odbioru inwestycji i zgód od odpowiednich służb.
Jest dużo rzeczy do poprawy - nie wszystkie przejścia dla pieszych zostały pomalowane, nie zabezpieczono należycie drzew, krzewy również nie zostały odpowiednio przygotowane - mówił wczoraj (10.05) tuż przed odbiorem inwestycji Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

Włodarz miasta zaznaczył jednocześnie, że ruch puszczony aleją Wojska Polskiego w poniedziałek rano, nie został uzgodniony z zamawiającym.

Nie było to uzgodnione z Miejskim Zarządem Dróg i Mostów, ani z wydziałem urzędu miasta, ani z policją - poinformował prezydent, który zapowiada, że jeśli wykonawca nie zdąży wszystkiego poprawić w terminie, to będą naliczane kary umowne.

Przypomnijmy, przebudowa alei Wojska Polskiego obejmowała odcinek od skrzyżowania z ul. 1 Maja do okolic skrzyżowania z ul. Matejki oraz szeroki zakres robót, łącznie z oświetleniem energooszczędnym, a także przebudową strefy wejściowej do Teatru im. C. K. Norwida. Szerokość jezdni została zmniejszona, a szerokie chodniki zostały pokryte betonowymi płytami.

Przetarg na remont alei Wojska Polskiego (w formule zaprojektuj i wybuduj) udało się rozstrzygnąć za czwartym podejściem. Zamówienie realizuje Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe "Kama" Ryszarda Rzońcy z Karkonoskim Przedsiębiorstwem Robót Drogowych (cena 12 335 406,00 zł). Pierwotnie Miasto Jelenia Góra zaplanowało na ten cel 4,9 mln zł, ale radni - na wniosek prezydenta - dwukrotnie zwiększyli środki - najpierw o 3,1 mln zł (co w sumie dało 8 mln zł), a następnie o 4,5 mln zł, więc mieszkańcy mieli zapłacić za inwestycję ponad 7,5 mln zł więcej, niż planowano. Warto dodać, że pierwotny termin zakończenia remontu określono na 10 grudnia 2020 roku, jednak był on zmieniany - oficjalnie z powodu pandemii koronawirusa.

Jak się dowiedzieliśmy, inwestycja - oprócz dofinansowania ze środków unijnych - została również wsparta z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych kwotą 6,5 mln zł.

Były to pieniądze na następny etap remontu al. Wojska Polskiego, ale trzeba było je wydać w zeszłym roku i to rozliczyliśmy - tłumaczy J. Łużniak.

Pozostały odcinek alei również ma się doczekać remontu. Prezydent zapowiada, że w ciągu dwóch tygodni powinien zostać ogłoszony przetarg na odcinek od okolic skrzyżowania z ul. Matejki do skrzyżowania z ul. Wolności.

Twoja reakcja na artykuł?

12
9%
Cieszy
76
55%
Hahaha
2
1%
Nudzi
1
1%
Smuci
12
9%
Złości
36
26%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (96)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
831
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
38%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Można płacić... okiem
 
Rozmowy Jelonki
Od lat wnioskujemy o rondo w tym miejscu
 
Edukacja
Festyn w KANS
 
Kultura
Urodziny Leniwca
 
Kultura
Tajemnice i Asterix
 
Kościół i wiara
Gwardziści Grobu Pańskiego w Jeleniej Górze
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group