Środa, 1 lutego
Imieniny: Ignacego, Seweryna
Czytających: 8044
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pumptrack już oblegany

Czwartek, 15 listopada 2018, 15:51
Aktualizacja: Niedziela, 18 listopada 2018, 6:30
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Pumptrack już oblegany
Fot. Przemek Kaczałko
Dużym zainteresowaniem cieszy się nowa atrakcja dla miłośników jednośladów. Nieopodal jednego z marketów budowlanych na Zabobrzu otwarto pumptrack, czyli sieć wyprofilowanych ścieżek z hopkami, na których można ćwiczyć różne ewolucje. Inwestycja, wraz z okoliczną ścieżką pieszo–rowerową kosztowała ok. 1,7 miliona złotych.

W ramach inwestycji wykonano dwa tory: mini pump oraz flow track. Obiekt jest oświetlony i monitorowany.

Mam nadzieję, że będzie to mekka dla rowerzystów w Kotlinie Jeleniogórskiej. Tor uzupełnia nasza ofertę dla rowerzystów, którzy chcieliby przyjechać do Jeleniej Góry, ale przede wszystkim dla tych, którzy tu mieszkają i chcą na rowerze, czy hulajnodze wykorzystywać ten teren - mówił Jerzy Łużniak, który zapowiada spięcie ścieżek rowerowych, aby można było przejechać od Zabobrza do Cieplic.

Dodatkowo, zastępca Marcina Zawiły, który wkrótce obejmie urząd prezydenta deklaruje, że na sąsiedniej działce powstanie kolejna atrakcja.

Jest już wydane pozwolenie na budowę. Roboczo obiekt ten jest nazwany stanicą rowerową - w jego skład wejdą: skatepark, siłownia terenowa, plac zabaw, miejsca do grillowania i ścieżki spacerowe - powiedział Tomasz Kowalczyk, naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych, który liczy, że inwestycja znajdzie się w przyszłorocznym budżecie i ma kosztować około 1,7 mln zł.

Jerzy Łużniak zaznaczył, że obiekt jest odpowiedzią na potrzeby młodych mieszkańców miasta - dziękował też pracownikom Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych i Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów, ale nie wspomniał o inicjatorach budowy obiektu ze strony Rady Miejskiej. Otóż pomysł budowy toru typu pumptrack w Jeleniej Górze zainicjował radny Leszek Wrotniewski, po czym inicjatywa była forsowana przez Komisję ds. Młodzieży Rady Miejskiej z Piotrem Iwańcem na czele. Choć początkowo Urząd Miasta chciał przeznaczyć na ten cel zaledwie 300 tysięcy złotych, osobom zaangażowanym w powstanie nowej atrakcji dla dzieci i młodzieży udało się przekonać władze miasta do zwiększenia tej sumy i wybudowano tor za kwotę 1,259 mln zł. Dodatkowo wykonano ścieżkę do granicy z gminą Jeżów Sudecki za kwotę 450 tysięcy złotych.

To był bardzo dobry pomysł, żeby zorganizować taki tor i wiele osób nie musi już jeździć do Cieplic - mówił Krzysiek, jeden z młodych użytkowników toru.

Władze miasta apelowały, żeby młodzież pamiętała o zakładaniu kasku na głowę.

Tor pumptrack stwarza możliwości obycia z rowerem, rozwija koordynację ruchową oraz zmysł równowagi przy maksymalnym poziomie bezpieczeństwa. Jest to prosty i przyjemny sposób na aktywność sportową bez względu na wiek. Asfaltowy tor rowerowy pumptrack składa się z garbów, zakrętów profilowanych oraz małych „hopek” ułożonych w takiej kolejności, by możliwe było rozpędzanie się i utrzymywanie prędkości bez pedałowania. Przeszkody toru wraz z zakrętami tworzą zamkniętą pętlę, po której można jeździć w obu kierunkach.

Twoja reakcja na artykuł?

46
84%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
4%
Nudzi
1
2%
Smuci
2
4%
Złości
4
7%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1081
Tak
20%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group