Sobota, 27 lipca
Imieniny: Julii, Natalii
Czytających: 7218
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Ptaki rzadkich gatunków spłonęły w pożarze

Sobota, 1 maja 2010, 7:34
Aktualizacja: Niedziela, 2 maja 2010, 8:21
Autor: Gabi
JELENIA GÓRA: Ptaki rzadkich gatunków spłonęły w pożarze
Fot. Archiwum
Spalone pięć hektarów łąk przy stawach sobieszowskich było bardzo cennym obszarem pod względem przyrodniczym. Teren u podnóża Chojnika zaliczony został do obszaru Natura 2000. Jak mówi Bożena Gramsz, ornitolog z Muzeum Przyrodniczego, ogień strawił wiele chronionych ptaków.

W tym miejscu swoje lęgowisko miały: bąki (3 pary), podróżniczki (3-4 pary), żurawie (1-2 par), błotniaki stawowe (3-4 pary), wodniki (10-15 par), bekasy (5-10 par), perkozki poza tym trzciniaki, trzcinniczki, rokitniczki, potrzosy i wiele, wiele innych gatunków.

– Większość gatunków wymienionych powyżej ptaków to gatunki cenne i zagrożone w Unii Europejskiej. Należy także dodać, że jest to żerowisko gnieżdżących się w sąsiedztwie m.in. bielika i puchacza – mówi Bożena Gramsz.

Miłośnicy przyrody doskonale wiedzą, że poza ptakami niezmiernie interesująca jest tutaj herpetofauna (płazy i gady). Ropucha szara i grzebiuszka ziemna są akurat w trakcie godów.

Wszystkie wymienione powyżej ptaki są pod ścisłą ochroną, a niektóre z nich (bąk, żuraw, błotniak stawowy, puchacz, bielik i podróżniczek) wymienione są w Załączniku I Dyrektywy Ptasiej Unii Europejskiej, co oznacza, że są one niezwykle cenne i zagrożone w całej Europie i objęte są na tym obszarze ścisłą ochroną.

Spaliło się stanowisko lęgowe bąka i błotniaka stawowego oraz tokującego jeszcze wczoraj rano - podróżniczka, który jest bardzo rzadkim ptakiem. Lęgowe żurawie bytują na sąsiednim stawie, a od pożaru dzieliła je jedynie grobla. - Jest to wielka strata dla przyrody naszego terenu – komentuje Bożena Gramsz.

Obowiązkiem właściciela terenu jest pilnowanie, aby nie dochodziło do takich incydentów. Jeśli dojdzie do degradacji terenu to bezpowrotnie utracimy cenne gatunki zwierząt. Wszelkie zmiany związane z zagospodarowaniem stawów najlepiej by było przeprowadzać jesienią, ponieważ wtedy najmniej ucierpią wtedy na tym ptaki, które zakładają swoje gniazda w trzcinach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (36)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz koleją?

Oddanych
głosów
684
Tak, często
15%
Czasami
44%
Nigdy
9%
Nie, wolę autobus
2%
Nie, bo mam samochód
29%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Ile wody powinniśmy pić w ciągu doby?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Turystyka
Strzecha Akademicka – chwila wytchnienia w drodze na Śnieżkę
 
Ciekawe miejsca
Tylko dla wytrwałych: Karkonosze w 1 dzień
 
Aktualności
Nie chcą więcej imprezy techno
 
Aktualności
Pełnia w Karkonoszach. Czy komuś przeszkadza księżyc?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group