Sobota, 3 czerwca
Imieniny: Leszka, Tamary
Czytających: 8641
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Psy rasowe opanowały cieplicki stadion

Poniedziałek, 27 czerwca 2016, 10:23
Aktualizacja: Wtorek, 28 czerwca 2016, 8:38
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Psy rasowe opanowały cieplicki stadion
Fot. Przemek Kaczałko
W niedzielę (26.06) na stadionie przy ul. Lubańskiej odbyło się święto miłośników rasowych przyjaciół człowieka. – Celebrujemy 41. Karkonoską Wystawę Psów Rasowych, jest to wystawa rangi krajowej z tzw. małym CWC, czyli przyznaniem wniosku na czempiona Polski – wyjaśniła na wstępie Anna Rychlewska, przewodnicząca Związku Kynologicznego w Polsce – oddziału w Jeleniej Górze.

Na imprezę zjechało się wielu hodowców i właścicieli psów z całej Polski, a także z Czech, Węgier, Danii, Szwecji i innych krajów. Co trzeba zrobić, aby pies uzyskał tytuł czempiona Polski? - Trzeba mieć trzy wnioski – nie wystarczy jeden (np. z Jeleniej Góry), muszą być dwa z imprez rangi krajowej oraz jeden rangi międzynarodowej lub klubowej – tłumaczyła Anna Rychlewska.

Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem, na stadion przybywały dzieci i dorośli, każdy chciał zobaczyć rasy, których na co dzień nie ma okazji podziwiać, a do tego prowadzący w ringach dbali o perfekcyjną prezentację pod każdym względem. Co oceniali sędziowie?

Każda rasa psów ma swój standard, sędziuje się każdego psa według tych standardów. Ocenia się ogólne wrażenie, proporcje – głowa, kufa, nos, zęby, oczy, uszy, szyję, korpus, osadzenie ogona, noszenie ogona, kątowanie kończyn, ruch kończyn, ruch z boku, ruch z przodu, ruch z tyłu, stopy, szata, przygotowanie szaty, sposób wystawienia, temperament psa – wymieniała Małgorzata Supronowicz, która sędziuje od 30 lat i ma uprawnienia do sędziowania wszystkich ras.

Doświadczona, ale bardzo wymagająca sędzia ocenia, że niektóre psy były bardzo ładne, były też średnie, a dwa nie do oceny. - Sędziowałam tylko na jednym ringu, więc trudno mi mówić o poziomie całej wystawy. Dałam dwie oceny bardzo dobre, dwie nie do oceny, bo to były strasznie wychudzone psy, a reszta była zupełnie przyzwoita – powiedziała Małgorzata Supronowicz.

Dlaczego zdaniem ekspertki warto mieć psa, a do tego rasowego? - Pies jest największym przyjacielem człowieka. W rodzinie z dziećmi pies jest najmłodszy, dzieci uczą się opieki i odpowiedzialności. Trzeba wychodzić na spacery, więc to zmusza ludzi siedzących przy komputerach czy biurkach do ruchu i do spacerów, więc to jest zdrowe. Psy działają antydepresyjnie, pies nie oszukuje, nie kłamie, jak chce ugryźć to tuli uszy i gryzie, a jak nie chce, to macha ogonem i nie można się na nim zawieść – wymieniała zalety posiadania psa M. Supronowicz. - Pies rasowy dlatego, że wiadomo jaki to będzie wzrost, jaki temperament, jaka szata, do czego on ma służyć. Każdy może znaleźć rasę dla siebie – dodała sędzia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
807
Tak
10%
Nie
85%
Nie wiem
5%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group