Niedziela, 20 września
Imieniny: Eustachego, Filipiny
Czytających: 4984
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Psom wstęp wzbroniony

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 12 marca 2007, 0:00
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Czworonogi za przyzwoleniem właścicieli załatwiają się przy Krzyżu Milenijnym, na cmentarzu, w piaskownicach i w parkach.

Odpowiedzialne za czystość służby rozważają umieszczenie w takich miejscach tabliczek informujących o zakazie wprowadzania psów.
Przykład idzie z innego miasta, Bolesławca. Tam podobne rozwiązanie przyniosło wymierne skutki. Właściciele psów, widząc sformalizowany na tabliczce zakaz, obawiają się jego łamania. W mieście jest czyściej. Zmniejszyło się też zagrożenia znalezienia psiej kupy przez dzieci bawiące się w piaskownicach.

Tymczasem w Jeleniej Górze takich tabliczek brak, a miasto – chodniki, ulice i parki – usłane jest psimi odchodami. Mimo kilku akcji podjętych w ubiegłym roku przez uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1, które miały uświadomić właścicielom czworonogów i urzędnikom, jak ważny jest wizerunek czystego miasta, nic się pod tym względem nie zmienia.
– Było głośno, zrobili heppening, rozdali ulotki, woreczki i łopatki, przemówili oficjele. I na tym się to skończyło – mówi Jerzy Barański, któremu nie podoba się śródmiejski trakt, na którym leży „mina” na „minie”.

Kłopot widzi szef Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Michał Kasztelan, który potwierdza, że właściciele czworonogów wchodzą z nimi wszędzie, gdzie nie powinni, łamiąc zasady przyzwoitości.
– Na cmentarz, do piaskownic w parkach, na klomby, gdzie rosną kolorowe kwiaty – usłyszeliśmy.
– Bywa, że pozwalają załatwiać się psom tuż obok parkowych ławek – zauważa Grażyna Sokolska, częsta bywalczyni w parku na Wzgórzu Kościuszki. Oczywiście pozostałości nikt nie sprząta.
Zdaniem mieszkańców Zabobrza karygodny jest fakt, że psiarze upobali sobie okolice Krzyża Milenijnego jako miejsce spacerów „za psią potrzebą”. – To skandal, aby w jednym miejscu celebrowano nabożeństwa, a potem załatwiały się tam psy – podkreśla Krzysztof Majewski.
Podobnie na terenie byłego cmentarza przy kościele garnizonowym, który okoliczni mieszkańcy posiadający psy traktują jak wielką psią "toaletę".

Czy kłopot rozwiązałyby tabliczki? – Zawsze budzą jakiś respekt, stanowią ostrzeżenie. Jeśli nie pomogą, to na pewno nie zaszkodzą – mówią zwolennicy wprowadzenia informacji o zakazie wprowadzania psów w tej formie. – Do tego jeszcze bardziej zmobilizować patrole straży miejskiej. Psiarz, którego dotknie kara za niepanowanie nad swoim pupilem, na pewno po raz drugi będzie bardziej uważał – przekonują odpowiedzialni za estetykę miasta.

Przeciwnicy pozostają sceptyczni. – Wandale będą mieli co niszczyć, a ludzie dalej będą robić swoje pozwalając swoim pupilom na wszystko – uważa pan Jerzy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (44) Dodaj komentarz

~cdi 12-03-2007 12:53
Kazdy kto chce miec czworonoga powinien byc zobligowany do sprzatania nieczystosci po swoim pupilu. Tacy jestesmy nowoczesni a lezace klocki na chodnikach musimy omijac ja na polskiej wsi 200 lat temu! Skandal! Straz Miejska powinna bez wahanaia wlepiac mandaty wlascicielom psiakow!
~lubie zwierzaki 12-03-2007 13:00
a może by tak wyznaczyć kilka psich toalet? Niestety, tak brudnego miasta jakim jest Jelenia Góra jeszcze nie widziałem. No cóż...władze miasta nie chadzają pieszo.
~Domino 12-03-2007 13:24
A może by tak zainstalować pojemniki na psie odchody??? Bo co niby mam zrobić z psia kupa wsadzić sobie w kieszeń??? Jakoś na zachodzie nie ma problemu z zamontowaniem takich pojemników nawet ze specjalnymi woreczkami do ich zbierania. U nas nawet nie dostaniesz takich worków na mieście choć by nawet chciał ekstra za nie zapłacić. Jak już rozwiązywać problem to w jakiś konkretny sposób, same tabliczki nic tu nie dadzą.
~osiedlowiczka 12-03-2007 13:54
W Cieplicach na osiedlu "Orle" są zainstalowane specjalne kosze na psie odchody. Niestety, nikt z nich nie korzysta, psie kupy są dosłownie wszędzie, a do specjalnych koszy na ten cel trafiają co najwyżej papierki i puszki, mimo wyraźnego oznakowania. Zaintalowanie pojemników nic nie pomoże, skoro kultura włascicieli psów pozostawia wiele do życzenia.
~ola 12-03-2007 14:00
"Na tereny zielone"? To gdzie wyprowadzać psy? Niektórzy mają daleko do lasu; więc może zamiast "zielonych tabliczek" postawić pojemniki na psie kupy, a włsciciele niech sprzątaja po swoich pupilach.
~krzysztof 12-03-2007 14:26
Podobnie jak pisze Domino, jest problem z brakiem koszy na psie kupki, na miescie nie ma ani jednego pojemnika. Do zbierania po po moim psie wykorzystuję foliowe zrywki, na zabobrzu są pojemniki na skwerku za blaszakiem, są pełne służby za nie odpowiedzialne nie interesują się nimi. Ustawianie tablic nic nie pomoże. Jestem jak najbardziej za karaniem tych właścicieli co nie zbierają psich odchodów, natomiast ustawienie w całym mieście pojemników na odchody oraz ich opróżnianie może się przyczynić do zmniejszania się odchodów na trawnikach itp.
~obserwator 12-03-2007 14:30
brawo domino wlasnie otoz ten problem powinnien byc tak rozwiazany przyklad z sasiadow w czechach wlasnie sa zamontowane takie pojemniki ,a u nas sie tylko wymierza atak na wlascicieli to prosze w takim razie wskazac gdzie ma sie chodzic z psami przyklad centrum jeleniej gory?
~stah 12-03-2007 14:50
Tabliczki nie rozwiążą wszystkiego... najlepszym rozwiązaniem są psie toalety takie jak można zobaczyć w kilku miejscach Wrocławia... bo przecież psy też muszą gdzieś się załatwić. Może MPGK pomyślało by o zrobieniu paru takich na próbę koło parków... zwierzaki lubią najbardziej oznaczać swój teren na zapachu konkurenta i wtedy zamiast zanieczys...ć tereny zielone ciągną do swojej ulubionej toalety z ulubionymi zapachami i tam pozostawiają po sobie bałagan... wystarczy raz na w tygodniu wymienić żwirek i po kłopocie... mamy czyste parki i zieleńce... czy to takie trudne?
~spólka 12-03-2007 15:29
Jak co roku po zimie wraca temat o psach i tak w koło.śniegu nie było,kup nie widać ,to trzeba napisać że kupy są koło krzyża,co jest bzdurą
~Patol 12-03-2007 16:36
Ja swojego psa puszczam wolno i zalatwia sie tam gdzie jemu sie podoba. W koncu demokracje mamy.
~jeżozwierz 12-03-2007 16:56
Domino, na Zabobrzu umieszczono specjalne pojemniki na psie odchody , ładne pomarańczowe, rzucające się w oczy. I co, można w nich znależć wszystkie odpady, tylko nie psie kupy. Tabliczki są niszczone, a właściciele zwierząt zachowują się tak, jakby ich te normy przyzwoitości nie dotyczyły. Chyba trzeba karać, ale może to jest ponad siły Straży Miejskiej, bo musieliby pracować w kilkakrotnie większych zestawach i przez okrągłą dobę. I koło się zamyka. Wszyscy pyskują, Rada Miasta uchwala zasady, Straż Miejska poucza , a właściciele psów i kotów mają to wszystko pod psim ogonem. A tak poza tym to jesteśmy w Europie całą gębą.
~jeżozwierz 12-03-2007 17:12
Żeby jednak właściciele zwierząt odczuli , że wszyscy jesteśmy przyjaciółmi czworonogów, to może by władza tego miasta pomyślała, jak z nieużytków śródmiejskich i śródosiedlowych zrobić wybiegi dla psów. Są w Jeleniej Górze takie miejsca, które straszą swoim widokiem. Pozostanie tylko do opracowania metoda skutecznego poboru podatku od posiadania psa i ... prawie gotowe. Jeszcze czipy. Pojawia się pewna trudność, trzeba wyłapać wałęsające się psy. Może ktoś się po nie zgłosi, a jak nie to pozostaje schronisko. Ale nie jest z gumy. Więc żeby nie mieć na sumieniu uśpionych piesków i kotków, odpuszcza się wszystkie logiczne argumenty prowadzące do unormowania spraw domowych czworonogów. Jesteśmy w punkcie wyjścia. A od czego zaczęliśmy? Aha - od psiej kupy.
~Jacek 12-03-2007 18:13
Przedewszystkim trzymanie psa w mieście to głupota i paranoja, ale jak ktoś ma pod deklem nie tak to potem powstaje problem psiego gówna. Dobrze ze ktoś nie wymyślił sobie że będzie trzymał w bloku konia, albo krowe bo zaraz jeden z drugim nie chciał by być gorszy i też by zakupił konia. Dopiero by był problem z gnojem na ulicach.
~hirschberg 12-03-2007 18:18
Ten koszmarny krzyżyk, o którym mowa, stoi w lesie. Gdzie pies ma się załatwiać, jak nie w lesie. Krzyż trzeba było stawiać pod kościołem.
~Tabliczki?????????? 12-03-2007 18:29
Ja i tak wyjde z psem gdzie będzie mi się podobało.A tabliczki mogą ustawić piesek będzie miał na co się odlać.
~czytelnik 12-03-2007 18:51
ilość psich kup na ulicach jest wprost proporcjo- nalna do poziomu cywilizacyjnego właścicieli zwie- rzaków i sprawności organizacyjnych MPGK,SM i td.
~JARO 12-03-2007 19:38
Ludzie, to sa jaja jakieś? A gdzie jest Straż Miejska? Może wstydzą się upominać, nie mówiąc już o karaniu d...li, którzy robią sobie z chodników toalety. Tak, d...lI, bo trzeba być k...nem, żeby się tak zachowywać. Pretensje o brak kubełków i woreczków proszę wstrzymać - może jeszcze kogoś zatrudnić do sprzątania, co? Weźcie sobie trochę zrywek z PLUSA i noście w kieszeniach! LUDZIE LITOŚCI!! TO NIE ŚREDNIOWIECZE!!! Może tak jak na 'Dniu świra' walnę sobie kupę pod czyimś oknem, co? Bo jak mówił bohater - czym się różni psie od ludzkiego? Kończę bo szkoda pisać. POZOSTAJE WSTYD I NIESMAK W STOSUNKU DO WŁADZ NASZEGO MIASTA!!!
~JARO 12-03-2007 19:41
I jeszcze jedno: czy na takie zgłoszenie Straż Miejska ma obowiązek zareagować? Ktoś może potwierdzić to jakimś paragrafem? Bo wlaśnie niedawno wypowiedziałem wojnę nieodpowiedzialnym ludziom w swojej okolicy (okolicy Sądu...)
~iza 12-03-2007 20:17
Ja chodze na Wiejska,a te "miny",to slad po malych psach na krotkich smyczach,ze nawet biedak nie moze zanurkowac glebiej w krzaki,czy wysoka trawe.Psy tez sie wstydza,i chca te sprawy zalatwic w odosobieniu.A ze,brud?psy nie zostawiaja szkla,plastiku,a ze nakasztania,to sprawa kultury pana,bo najszybciej na trawke kolo wejscia do domu.No to tyle....
~do hirschberg 12-03-2007 20:19
pieknie ;) nie mieszkam w tamtych rejonach, ale zgadzam sie w 100%. zwierzeta do lasu krzyze pod koscioly! ;)
~do jacka 12-03-2007 20:20
trzymanie psa na wsi ma sens w/g ciebie ? zwłaszcza uwiązanego na łańcuchu gratuluje poglądów człowieku IKO
~DAE50 12-03-2007 20:42
Zgadam sie z Jackiem. Jeżeli ktoś ma psa w mieście to powinien nosić jego odchody nawet po kieszeniach a nie nażekać na brak jakiś pojemników na odchody. A czy jak ktoś idzie ulicami miasta i zachce mu sie do toalety to co? Idzie sie na trawnik, sra i potem jak go ktoś upomni to tłumaczy sie tym, że nie miasto nie zrobiło dla niego toalet? Oczywiście, że nie chociaż zdarzają sie przypadki. Dlaczego wobec psów ma być inna sytuacja? Chesz mieć psa w mieście?? To po nim posprzątaj!!!
~Domino 12-03-2007 20:47
Może i na Zabobrzu sa takie pojemniki, pokaż mi taki w centrum Cieplic na nowo wyremontowanym Placu Piastowskim, czy w praku. Pozatym ile macie tych pojemników na Zabobrzu??? Pare sztuk to chyba mało, nikt nie bedzie leciał z kupą swego pupila, przez pół osiedla aby donieść ja do pojemnia do tego celu przystosowanego. Jak by ich było odopwiedzni dużo posypaly by sie mandaty to napewno ludzie zaczeli by sprzątać po swoich pupilach. Kiedys przed remontem Placu Piastowskiego taki jeden pojemnik tam stał ale już dawno go wcieło.
~szymon 12-03-2007 21:11
Tacy cwani?? To jak ma się zwierze to trzeba wyprowadzac i zajmować się nim!! A tu wielce pokrzywdzeni się odezwali!! Pies to pies i zawsze będzie kochany!! Wole zbierać psie odchody niż czytać komentarze!!!
~do PATOLA 12-03-2007 21:11
Patol jest SPOX!!!
~kom17 12-03-2007 21:39
A jednak PATOL żyje!!!
~12 wiecie... 12-03-2007 22:17
o jezu!!!!! na osiedlach powinny być łąki czy otwarte przestrzenie gdzie moznaby sie pobawić z psem i aby piesek się wyprużnił
~Patol 12-03-2007 22:18
Kuuurde to nei ja napisalem tego posta!! Ale wyszło kolesiowi prawie tak jak mi ;-) Mogę dodać tylko tyle ze moje psy załatwiaja sie w cieplickim parku i pod schorniskiem dla psów na placu piastowskim w Cieplicach ;-)
~do patola 12-03-2007 22:58
myśle że skoro taki wyluzowany jesteś to pewne nie przeszkodziłoby ci gdyby mój piesiunio nasrałby ci na wycieraczke?przecież demokracje mamy....niech sra gdzie popadnie ....
~stefan 13-03-2007 0:03
No też jestem za czystością i pieski pomimo demokracji powinny być wyprowadzane właśnie gdzie? A gdzie właściwie są tereny niebieskie?No jednakowóż napewno nie na cmentarz!I ten krzyżyk to proponowałbym jednak postawić na grobach jego pomysłodawców bo zdecydowanie pstrzy krajobraz.
~basia 13-03-2007 8:06
ja proponuję tabliczki zainstalować, ale na dole dopisać odpowiedni artykuł mówiący o tym, że WŁAŚCICIELE WG PRAWA ZOBOWIĄZANI SĄ SPRZĄTAĆ TE KUPY!. Prawie codziennie wychodząc z domu na chodnik mam taką kupę centralnie naprzeciwko furtki! skandal! pomijam fakt, że jak latem przy 30 stopniach chcę otworzyć okno by przewietrzyć w domu to czuję rozgrzane od słońca, śmierdzące odchody z obsranego chodnika!!!
~basia 13-03-2007 8:09
a co do pojemników to nikt nie mówi, że ma się te kupy nosić 3 km. Po drodze napewno znajdzie się zwykły kosz na śmieci jeśli w pobliżu nie ma pojemnika!!!
~Bezrobotny 13-03-2007 8:15
Moherowe berety jak się dowiedzą,że psy załatwiają swoje potrzeby pod krzyżem to zaraz będzie manifestacja i biedny prezydent będzie musiał krzyż ogrodzić co na pewno zrobi kółko rolnicze z Siedlęcina.
~agajg do "szymon" 13-03-2007 8:17
Tylko raz w życiu widziałam właściciela psa jak posprzątał z chodnika po swoim pupilu.A wiesz gdzie to było? W Czechach...Ciekawa jestem czy na prawdę sprzątasz po swoim psie...
~szuster 13-03-2007 8:42
1. HYCEL 2. Mandaty dla obesrancow co nie potrafia upilnowac swojego psa..
~jeżozwierz 13-03-2007 8:45
Domino, mało, czy dużo pojemników, nieważne. Naród musi się zmienić, bo do pojemników nie wrzuca nawet ten, który ma do niego 2 m. Szymon, brawo, pies jeśli jest kochany i ułożony nie powoduje stresów, chyba że chory jest i ma biegunkę.I jeszcze władza tego miasta musi uczynić krok, bo problem jest . Może zamiast polować na majętnych nabywców terenów (którzy i tak nic na nabytych terenach nie robią) warto byłoby stworzyć wybiegi dla czworonogów, tak po europejsku. Zafajdanej Polski nikt nie doceni.
~czyścioch 13-03-2007 12:01
Koło krzyza leja też moherowe berety bo pęcherze ich nie wytrzymuja tak długiego spacerku. Co z nimi?Bo ja jestem za sprzątaniem kup!
~do basi 13-03-2007 12:20
Ta... Wrzuć taka kupę do zwykłego pojemnika na śmieci to ci złomiarze zaczną narzekać ze muszą za puszkami w psich kupach grzebać, brawo dla pomysłowej Basi...:)
~Domino 13-03-2007 12:26
Podejrzewam że postawienie pojemników na psie odchody będzie tańsze niż tworzenie ekstra wybiegów dla psów, poza tym gdzie chcesz je zrobić???? Zauważ że na większości osiedli nie ma gdzie zrobić placu zabaw dla dzieci a ty chcesz miejsce na wybiegi dla piesków???? A może z centrum jeleniej będziesz leciał na obrzeża z psem aby zrobił kupkę i żeby tylko mu sie zbyt wcześnie nie zachciało bo nie doniesie...Poza tym zapomnij o szybkim wypuszczeniu psa w przerwie na reklamę w trakcie ulubionego serialu.
~weterynarz 13-03-2007 14:48
A ja proponuję prócz wszczepianai chipów zaszywanie o...tu! Piesek więcej już nie nasra, bo nie będzie miał jak - i po problemie! Prawda, że proste! ;)
~do weterynarza 13-03-2007 17:25
A może tak Tobie d... zaszyć co?
~Medyk 13-03-2007 17:37
A ja proponuje strzelać do każdego kundla który nasrał, a właściciel po nim nie posprzątał. Problem by znikł po miesiącu.
~Patol ok. 13-03-2007 18:31
Ty Patolku jednak ok. gościu jesteś!!!!
~zabobrzanin 14-03-2007 10:46
powiem tak... są służby sprzątajace nie? bezrobocie jest duże to możę utworzyć oddział który sprzątał by psie kupy? to jest idiotyzm nie kazdy ma blisko las a postawicie pojemniki to banda wyrostkow i szczeniakow je zniszczy bo wg nich swiewtnym zartem bedzie orzewrocic pojemnik plen psich gowienek:) zastanowcie sie nad tym wszysrkim

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group