Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 1867
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Przynieśli plon

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Niedziela, 7 października 2007, 0:00
Aktualizacja: Niedziela, 7 października 2007, 6:54
Autor: AGA
Fot. Agnieszka Gierus
Barwne dożynki we dworze w Łomnicy - fotoreportaż.

Stoły uginające się od pachnących, domowych ciast, gorących pierogów, świeżego chleba ze smalcem i wielu innych ekologicznych pyszności oraz ludowa muzyka w wykonaniu ludowych kapel to jedne z wielu atrakcji dożynkowej imprezy w Łomnicy.

Sobotnio-niedzielne świętowanie rozpoczęło się kolorową paradą Orszaku Dożynkowego, który przeszedł spod Pałacu do Folwarku.

W programie znalazł się też konkurs młócenia cepem, pokaz tradycyjnych stołów i kapel, m.in. z Żabnicy, Milikowa i Mirska oraz degustacja niemieckich win Ralfa Plötza.

Swoje wyroby prezentowali również uczniowie Liceum Plastycznego w Jeleniej Górze. Imprezę zorganizowała Fundacja Dominium Łomnica przy wsparciu Fundacji Partnerstwa Ducha Gór i Gminnego Ośrodka Kultury w Mysłakowicach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~CU–Dok 7-10-2007 15:59
Fajne zdjecia , normalnie jak z lamusa .Tylko pytanie jaki region Polski reprezentuja te "stroje ludowe "? Na Dolnym Slasku raczej nie ma historycznie udokumentowanych polskich strojow ludowych . Ale impreza pewnie fajna , te cukinie na zdjeciu wielokrotnie przerosniete ale , polak potrafi , duze nie znaczy piekne . Marchew za to wyglada super no i chleb .
~kazimierzp 7-10-2007 19:23
Kotlina Jeleniogórska jak i cały Dolny Śląsk w 1945 roku doznał czegoś czego nie miały żadne ustabilizowane krainy Europy. Nastąpiła całkowita wymiana ludności. Z ich zwyczajami, przyzwyczajeniami, kulturą. Powoli tożsamość tego miejsca odbudowuje się. Jest ona po trochu z polskich kresów, jest domieszka centralnej Polski, są też naleciałości reptriantów z zachodniej Europy, czy Bałkanów. Budynki w którym przyszło nam mieszkać to w większości budynki wybudowane przez Niemców: Bawarczyków, Tyrolczyków, Ślązaków, Prusaków. Dlatego duch tego miejsca ("genius loci" – jak to lubią określać uczeni w mowie i piśmie!;–) nas wszystkich kształtuje, a może już ukształtował!!! Mieszkancy dzisiejszego Dolnego Śląska i wszystkich tzw "ziem zachodnich" są w pełni Europejczykami. W nas jest kultura całej Europy! Dlatego nie ważne jaki rejon Polski reprezentuja stroje, czy też potrawy, obyczaje pokazane w Łomnicy! One są nasze, bez względu na to który mieszkaniec Europy to mówi! Z tego bądźmy dumni!
~Zbyszek 7-10-2007 19:38
Było super – do zobaczenie za rok. Pozdrowienia dla Zagrody Ekologicznej ,,Kozia Łąka,, wasz ser był naprawdę wspaniały. Szkoda tylko, że remontowany Pałac w Wojanowie w niedzielę był zamknięty.
~maja 7-10-2007 22:37
tak żałuje ,że nie byłam , ale prosze wcześniej zamies...ć ogłoszenia o tej imprezie jeśli jest cykliczna papa
~jestem przeciw 7-10-2007 23:13
może juz wystarczy niemieckiej hrabiny pokazującej się na tle polskiej kultury!!! i uważajcej że to jest "bardzo europejskie".
~jestem za 9-10-2007 13:35
Nieważne czy ktoś jest narodowości niemieckiej czy polskiej. Ważne jest to, że są ludzie, którym się chce. Chce się coś zrobić dla miejsca, w którym mieszkają.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group