Piątek, 22 września
Imieniny: Maurycego, Tomasza
Czytających: 7359
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Przybędzie pstrągów

Poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 9:12
Autor: WAC
Region: Przybędzie pstrągów
Fot. WFOŚiGW
Po udanej zeszłorocznej akcji organizatorzy powtarzają inicjatywę zarybiania dolnośląskich rzek pstrągiem potokowym. Ponad 3 tony tych ryb trafi do pięciu rzek i ich dopływów. Akcję ratowania populacji tych ryb prowadzoną przez Polski Związek Wędkarski wspiera finansowo Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Około 650 tysięcy sztuk młodych pstrągów potokowych (wylęg żerujący i dwulatek) trafi do rzek naszego województwa, m.in. do Ścinawki, Włodzicy, Bystrzycy, Nysy Kłodzkiej. Są to m.in. dwuletnie pstrągi pochodzące z Ośrodka Hodowli Pstrąga w Ścinawce Średniej. Koszt tegorocznego zarybiania to ponad 160 tys. zł z czego 60 tys. zł to dotacja z WFOŚiGW

Pstrąg potokowy potrzebuje do życia czystej, zimnej i dobrze natlenionej wody, szybkiego prądu i dna pokrytego kamieniami lub żwirem – tłumaczy Łukasz Kasztelowicz, prezes WFOŚiGW we Wrocławiu. - W Polsce i na Dolnym Śląsku gatunek ten jest zagrożony przez susze, niskie stany wód, zanieczyszczenia ściekami komunalnymi, z upraw rolniczych oraz ferm hodowlanych, a także powtarzające się powodzie. Zagrożeniem są także remonty w obrębie koryt rzek prowadzone z użyciem ciężkiego sprzętu, które niszczą siedliska oraz tarliska pstrąga.

Od 2007 do 2020 roku z pomocą WFOŚiGW wędkarze wypuścili łącznie do rzek i zbiorników wodnych blisko 12 milionów ryb. Łączny koszt tych akcji wyniósł ponad 2,7 mln złotych. Wysokość dotacji z WFOŚiGW we Wrocławiu wyniosła ok. 1,7 mln złotych.

Twoja reakcja na artykuł?

56
84%
Cieszy
5
7%
Hahaha
1
1%
Nudzi
1
1%
Smuci
1
1%
Złości
3
4%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wiek 50 lat to już senior?

Oddanych
głosów
62
Tak
15%
Nie
85%
 
Głos ulicy
Drogo czy tanio w Jeleniej Górze?
 
Miej świadomość
Jak REALNIE zmieni się Twoje ciało, gdy odstawisz cukier
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Piłka nożna
Karkonosze w ćwierćfinale [SKRÓT VIDEO]
 
Aktualności
Przedszkolaki poskakały
 
Aktualności
Kto znajdzie złoty bilet?
 
112
Radiowozy na prąd
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group