Piątek, 27 maja
Imieniny: Jana, Juliusza
Czytających: 7496
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/ KRAJ: Przez sen Łęckiej można oblać maturę

Wtorek, 13 maja 2008, 8:10
Aktualizacja: 9:05
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA/ KRAJ: Przez sen Łęckiej można oblać maturę
Maturzyści z ZSO nr 1 wychodzą ze szkoły po egzaminie z polskiego
Fot. TEJO
Źle sformułowany temat maturalny może wpłynąć na ocenę z egzaminu z języka polskiego. Chodzi o zagadnienie dotyczące snu bohaterki „Lalki” Prusa. Według specjalistów Izabela Łęcka nie spała, więc maturzyści nie mogli interpretować jej snu.

Doniósł o tym Dziennik we wtorkowym wydaniu. – Sprawa nie jest błaha, bo może się okazać, że wielu maturzystów – znaczna część wybrała temat z „Lalką” – dostanie jedynkę. Nie można bowiem interpretować czegoś, czego nie było. A prace oceniane są według klucza, którego nie można podważyć – pisze gazeta.

Według jej doniesień uczniowie, którzy pisali o „śnie” Izabeli, podzielili się na dwie grupy. Jedni poszli zasugerowanym w pytaniu marzeniu sennym, inni – pisali o marzeniach na jawie bohaterki.
Rozdwojenie mogło się wziąć z dwuznacznego pojęcia snu w polszczyźnie czasów Prusa. Podobnie zresztą jest w wielu językach zachodnich, gdzie pojęcie marzenia i marzenia sennego wyrażane jest tym samym słowem.

Dziennik przepytał Leszka Barszcza, doktora nauk humanistycznych, który nie bagatelizuje sprawy. – Określenie „sen” i „marzenie senne” wprowadza do tematu oniryzm i podświadość, co jest wyraźnie wykluczone przez samego Prusa – mówi ekspert. Dodaje, że Prus dystansuje się zupełnie od romantycznej konwencji, która właśnie we śnie upatrywała istoty świadomości postaci literackiej.

Jak będzie? Prace maturalne z polskiego trafią na biurka oceniających w ten weekend. Oceny uczniowie poznają w czerwcu. Tymczasem we wtorek maturzyści zmierzą się z historią, a w środę - z matematyką, którą wybrała znaczna część przystępujących w tym roku do egzaminów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group