Wtorek, 31 stycznia
Imieniny: Jana, Marceliny
Czytających: 8883
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Przez miasto i jego dzieje wirtualnie

Czwartek, 1 lipca 2010, 8:37
Aktualizacja: 8:38
Autor: Gabi
JELENIA GÓRA: Przez miasto i jego dzieje wirtualnie
Fot. TEJO
„Aplikacja 3D: wirtualny spacer po zabytkach” to prezentowana wczoraj na Wydziale Technicznym Kolegium Karkonoskiego praca świeżo upieczonego inżyniera Bartosza Pięknego zrealizowana pod kierownictwem dr inż. Damiana Dudka.

Pracę przedstawiono podczas pokazu w siedzibie wydziału. Widzowie mogli przespacerować się po kościele św. Erazma i Pankracego. Zobaczyli jego wnętrze z dołu, balkonu, a także ze zbliżenia. Bartosz Piękny zdradził nam, ze najtrudniejszym elementem do odwzorowania był ołtarz, ponieważ zawiera on mnóstwo detali, które są bardzo ważne. Praca nad ołtarzem zajęła mu dwa miesiące.

– Tworzenie takiej pracy jest bardzo czasochłonne, ale przynosi wiele satysfakcji i frajdy. Polecam tworzenie praktycznych prac dyplomowych, a nie teoretycznych.- dodał rozmówca. – Czy gdyby zaproponowano mu poszerzenie swojej pracy, uzupełnienie jej, tak aby mogła służyć turystom, podjąłby się wyzwania? – Nie wahałbym się – odpowiedział pan Bartosz dodając jednak, że musiałoby być zapewnione odpowiednie finansowanie takiego projektu.

Prezentacja multimedialna skojarzyła się wielu z grą komputerową. Nie było tam stuprocentowej wierności w odtworzeniu detali, ponieważ student nie miał zbyt dużo czasu i nie dysponował potrzebnym sprzętem. Aby zrealizować swoją pracę musiał zrobić bardzo dużo zdjęć.

Prezentację Bartosza Pięknego poprzedził powtórny pokaz dokonań Eugeniusza Gronostaja, który z pomocą wirtualnych technik graficznych, odtworzył wygląd średniowiecznej Jeleniej Góry. Slajdy E. Gronostaj pokazywał już w Książnicy Karkonoskiej w kwietniu tego roku.

Tomasz Miszczyk z Muzeum Karkonoskiego zaproponował, aby połączyć pomysł E. Gronostaja i B. Pięknego. Ivo Łobarewicz, kierownik Archiwum Państwowego zauważył, że dla kogoś, kto interesuje się zabytkami pokazana praca dyplomowa na tym etapie na niewiele się zda. Gabriela Zawiła, szefowa MK, zaproponowała, aby multimedialny spacer był uzupełnieniem informacji o obiekcie i był ogólnodostępny. Dyrektorka muzeum zaproponowała stworzenie wirtualnej makiety Jeleniej Góry od najdawniejszych czasów.

Chciałaby, aby klikając na zabytek wyświetlała się o nim informacja. Zwróciła uwagę władzom wydziału, że jako uczelnia wyższa mogą pozyskać środki na działania edukacyjne i badania naukowe z projektów transgranicznych. Zadeklarowała także swoją pomoc.

Padło kilka pomysłów na prace dyplomowe np.: wizualizacja procesu dmuchania szkła, oglądanie z każdej strony szklanego eksponatu, zwiedzanie Chaty Karkonoskiej, spacer po ratuszu z XVIII wieku i wiele innych. Dyrektorzy obiecali przygotować przez wakacje propozycje tematów prac inżynierskich. Miejmy nadzieję, że powstanie więcej takich prac jak inż. Bartosza Pięknego i będą one dostępne dla wszystkich mieszkańców i miłośników miasta.

Podczas spotkania nie zabrakło także kadry dydaktycznej KK, którą reprezentowali: doc. dr inż. Zbigniew Fjałkowski- dziekan WT, doc. dr Danuta Fjałkowska- prodziekan WT, dr Beata Laszkiewicz- kierownik Zakładu Edukacji techniczno-informatycznej, oraz nauczyciele akademiccy: dr inż. Damian Dudek- nauczyciel akademicki i mgr inż. Wojciech Łyczek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1005
Tak
20%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group