Czwartek, 20 czerwca
Imieniny: Bogny, Bogumiły
Czytających: 9716
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Przetarg na "Klimatyczne Karkonosze"

Sobota, 27 lipca 2019, 8:39
Aktualizacja: Wtorek, 30 lipca 2019, 12:16
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Przetarg na "Klimatyczne Karkonosze"
Fot. Przemek Kaczałko
Po zejściu z budowy wykonawcy jednego z etapów Centrum Muzealno–Edukacyjnego w Sobieszowie, Karkonoski Park Narodowy ma trudności, aby znaleźć nową – atrakcyjną ofertę. W kilku przetargach proponowane ceny były znacznie wyższe, ale warto pamiętać, że inwestycja podzielona jest na kilka etapów i jest "światełko w tunelu".
Kończymy rozstrzygnięcie przetargu na tzw. Wielką Stajnię - jest to jeden z głównych elementów całego centrum. Tam będzie się mieścić interaktywna ekspozycja Klimatyczne Karkonosze - to główna atrakcja całego centrum - powiedział Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego. - Wydawało nam się, że będziemy to realizować w kolejnym etapie, ale postępowania przetargowe na Pałac musieliśmy unieważniać, ze względu zbyt wysokie ceny - dodał dyrektor, zapowiadając, że na początku sierpnia powinna zostać podpisana umowa na realizację "Klimatycznych Karkonoszy".

KPN chciał przeznaczyć na Etap II/A i II/B ok. 17,25 mln zł, a najniższa z dwóch ofert opiewa na 23,725 mln zł - złożyło ją konsorcjum firm Zakład Usług Budowlanych z Siekierczyna i JGA sp. z o.o. z Jeżowa Sudeckiego.

Co obejmuje zamówienie?

Etap II/A: „Przebudowa budynku Wielkiej Stajni, pod nową ekspozycję edukacyjno-przyrodniczą”, obejmuje:
a) Wykonanie kompleksowego remontu wraz z przebudową układu funkcjonalnego istniejącego budynku Wielkiej Stajni, dostosowujący obiekt do ekspozycji przyrodniczo-edukacyjnej w tym:
— Częściowe podbicie fundamentów,
— renowacja zabytkowych murów i konstrukcji nośnych (w tym przeprowadzanie wymaganych prac konserwatorskich)
— wykonanie nowych elementów konstrukcyjnych,
— dostosowanie istniejących otworów, wymiana zabytkowej stolarki oraz wykonanie nowych okien i drzwi,
— przebudowa i naprawa więźby dachowej z wymianą całego pokrycia dachowego,
— wymiana wszystkich instalacji budynku oraz wykonanie nowych,
— wykonanie przyłączy gazowych, wodno-kanalizacyjnych, kanalizacji deszczowej, elektrycznych (w tym instalacji słaboprądowych) do odpowiednich sieci.
b) Wykonanie odwiertów wraz z instalacją zasilająca pompę ciepła zlokalizowaną w budynku Wielkiej Stajni.
c) Zakup i montaż całego wyposażenia meblowego i funkcjonalnego pomieszczeń biurowych, warsztatowych, toalet i zapleczy socjalnych.
d) Remont zewnętrznych elementów zagospodarowania terenu: zewnętrznych schodów, murków oporowych oraz wykonanie terenów zielonych

Etap II/B: „Rozbudowa Budynku Wejściowego jako kontynuacji budynku Wielkiej Stajni”, obejmuje:
a) Rozbiórkę i utylizację, w zakresie potrzebnym do realizacji etapu, wszystkich podziemnych i naziemnych konstrukcji budowlanych i małej architektury takich jak m.in.: stare fundamenty i ściany, stare instalacje, zbiorniki, ogrodzenia itp. (zakres zadania obejmuje również zabezpieczenie, transport oraz składowanie ewentualnych elementów kamiennych na terenie Centrum Muzealno-Edukacyjnego – Pałac Sobieszów w wyznaczonym przez Zamawiającego miejscu).
b) Wykonanie nowych fundamentów, ścian i słupów konstrukcyjnych, konstrukcji nowych klatek schodowych oraz montaż prefabrykowanego stropu.
c) Wykonanie nowej, stalowo-drewnianej konstrukcji dachu wraz z pokryciem dachówką ceramiczną.
d) Wykonanie instalacji wodociągowo-kanalizacyjnych i gazu z koniecznymi przyłączeniami do poszczególnych sieci oraz wykonanie instalacji grzewczych i wentylacyjnych.
e) Wykonanie wszystkich instalacji elektrycznych (w tym słaboprądowych) z koniecznymi przyłączeniami do zewnętrznych sieci i instalacji (w tym do instalacji światłowodowych)
f) Wykonanie szklano-drewnianej elewacji wraz elementami wykończeniowymi.
g) Wykonanie całego układu funkcjonalnego wraz z jego wykończeniem (tynki, drzwi, posadzki, podłogi).
h) Wykonanie elementów konstrukcyjnych pozwalających dobudować łącznik pomiędzy Budynkiem Wejściowym, a budynkiem Małej Stajni (nie będącego w zakresie powyższego zamówienia publicznego) oraz tymczasowe zabezpieczenie tego elementu.
i) Zakup i montaż całego wyposażenia meblowego i funkcjonalnego pomieszczeń socjalnych, warsztatowych, szatni oraz punktu informacyjnego.
j) Wykonanie zewnętrznych elementów zagospodarowania terenu: nawierzchni, ogrodzenia, zieleni i elementów małej architektury.

Jednocześnie dyrektor KPN zapowiada kolejny przetarg, który niedługo ma być rozstrzygnięty (1 sierpnia 2019 r.) - ma dotyczyć dużego parkingu. Jak zapowiada Andrzej Raj, jest duże zainteresowanie.

W kwestii całej inwestycji i dofinansowania na jej realizację, władze KPN zapewniają, że jest jeszcze dużo czasu.

Główne środki pochodzące z Unii Europejskiej musimy wydać do 2023 roku - tego terminu nie możemy przekroczyć - podkreślił Andrzej Raj, który zapewnia, że zamawiający ma możliwość przyjęcia ofert droższych o 30-40 proc. od założeń, ale w kilku przypadkach ceny były ponad 100 proc. droższe i tego nie można było zaakceptować.

Twoja reakcja na artykuł?

10
37%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
4%
Nudzi
3
11%
Smuci
2
7%
Złości
11
41%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
1030
Tak, regularnie
25%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
15%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
24%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Dostali 8 mln zł na szkołę
 
112
Nawet 10 lat więzienia za podpalenie łąki lub lasu!
 
112
Strażacy dbają o bezpieczeństwo kierowców
 
112
Zadymienie i ewakuacja
 
Aktualności
NASA docenia naszych fotografów!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group