Sobota, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 6281
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Przetarg na "Klimatyczne Karkonosze"

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 27 lipca 2019, 8:39
Aktualizacja: Wtorek, 30 lipca 2019, 12:16
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Po zejściu z budowy wykonawcy jednego z etapów Centrum Muzealno–Edukacyjnego w Sobieszowie, Karkonoski Park Narodowy ma trudności, aby znaleźć nową – atrakcyjną ofertę. W kilku przetargach proponowane ceny były znacznie wyższe, ale warto pamiętać, że inwestycja podzielona jest na kilka etapów i jest "światełko w tunelu".
Kończymy rozstrzygnięcie przetargu na tzw. Wielką Stajnię - jest to jeden z głównych elementów całego centrum. Tam będzie się mieścić interaktywna ekspozycja Klimatyczne Karkonosze - to główna atrakcja całego centrum - powiedział Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego. - Wydawało nam się, że będziemy to realizować w kolejnym etapie, ale postępowania przetargowe na Pałac musieliśmy unieważniać, ze względu zbyt wysokie ceny - dodał dyrektor, zapowiadając, że na początku sierpnia powinna zostać podpisana umowa na realizację "Klimatycznych Karkonoszy".

KPN chciał przeznaczyć na Etap II/A i II/B ok. 17,25 mln zł, a najniższa z dwóch ofert opiewa na 23,725 mln zł - złożyło ją konsorcjum firm Zakład Usług Budowlanych z Siekierczyna i JGA sp. z o.o. z Jeżowa Sudeckiego.

Co obejmuje zamówienie?

Etap II/A: „Przebudowa budynku Wielkiej Stajni, pod nową ekspozycję edukacyjno-przyrodniczą”, obejmuje:
a) Wykonanie kompleksowego remontu wraz z przebudową układu funkcjonalnego istniejącego budynku Wielkiej Stajni, dostosowujący obiekt do ekspozycji przyrodniczo-edukacyjnej w tym:
— Częściowe podbicie fundamentów,
— renowacja zabytkowych murów i konstrukcji nośnych (w tym przeprowadzanie wymaganych prac konserwatorskich)
— wykonanie nowych elementów konstrukcyjnych,
— dostosowanie istniejących otworów, wymiana zabytkowej stolarki oraz wykonanie nowych okien i drzwi,
— przebudowa i naprawa więźby dachowej z wymianą całego pokrycia dachowego,
— wymiana wszystkich instalacji budynku oraz wykonanie nowych,
— wykonanie przyłączy gazowych, wodno-kanalizacyjnych, kanalizacji deszczowej, elektrycznych (w tym instalacji słaboprądowych) do odpowiednich sieci.
b) Wykonanie odwiertów wraz z instalacją zasilająca pompę ciepła zlokalizowaną w budynku Wielkiej Stajni.
c) Zakup i montaż całego wyposażenia meblowego i funkcjonalnego pomieszczeń biurowych, warsztatowych, toalet i zapleczy socjalnych.
d) Remont zewnętrznych elementów zagospodarowania terenu: zewnętrznych schodów, murków oporowych oraz wykonanie terenów zielonych

Etap II/B: „Rozbudowa Budynku Wejściowego jako kontynuacji budynku Wielkiej Stajni”, obejmuje:
a) Rozbiórkę i utylizację, w zakresie potrzebnym do realizacji etapu, wszystkich podziemnych i naziemnych konstrukcji budowlanych i małej architektury takich jak m.in.: stare fundamenty i ściany, stare instalacje, zbiorniki, ogrodzenia itp. (zakres zadania obejmuje również zabezpieczenie, transport oraz składowanie ewentualnych elementów kamiennych na terenie Centrum Muzealno-Edukacyjnego – Pałac Sobieszów w wyznaczonym przez Zamawiającego miejscu).
b) Wykonanie nowych fundamentów, ścian i słupów konstrukcyjnych, konstrukcji nowych klatek schodowych oraz montaż prefabrykowanego stropu.
c) Wykonanie nowej, stalowo-drewnianej konstrukcji dachu wraz z pokryciem dachówką ceramiczną.
d) Wykonanie instalacji wodociągowo-kanalizacyjnych i gazu z koniecznymi przyłączeniami do poszczególnych sieci oraz wykonanie instalacji grzewczych i wentylacyjnych.
e) Wykonanie wszystkich instalacji elektrycznych (w tym słaboprądowych) z koniecznymi przyłączeniami do zewnętrznych sieci i instalacji (w tym do instalacji światłowodowych)
f) Wykonanie szklano-drewnianej elewacji wraz elementami wykończeniowymi.
g) Wykonanie całego układu funkcjonalnego wraz z jego wykończeniem (tynki, drzwi, posadzki, podłogi).
h) Wykonanie elementów konstrukcyjnych pozwalających dobudować łącznik pomiędzy Budynkiem Wejściowym, a budynkiem Małej Stajni (nie będącego w zakresie powyższego zamówienia publicznego) oraz tymczasowe zabezpieczenie tego elementu.
i) Zakup i montaż całego wyposażenia meblowego i funkcjonalnego pomieszczeń socjalnych, warsztatowych, szatni oraz punktu informacyjnego.
j) Wykonanie zewnętrznych elementów zagospodarowania terenu: nawierzchni, ogrodzenia, zieleni i elementów małej architektury.

Jednocześnie dyrektor KPN zapowiada kolejny przetarg, który niedługo ma być rozstrzygnięty (1 sierpnia 2019 r.) - ma dotyczyć dużego parkingu. Jak zapowiada Andrzej Raj, jest duże zainteresowanie.

W kwestii całej inwestycji i dofinansowania na jej realizację, władze KPN zapewniają, że jest jeszcze dużo czasu.

Główne środki pochodzące z Unii Europejskiej musimy wydać do 2023 roku - tego terminu nie możemy przekroczyć - podkreślił Andrzej Raj, który zapewnia, że zamawiający ma możliwość przyjęcia ofert droższych o 30-40 proc. od założeń, ale w kilku przypadkach ceny były ponad 100 proc. droższe i tego nie można było zaakceptować.

Twoja reakcja na artykuł?

10
37%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
4%
Nudzi
3
11%
Smuci
2
7%
Złości
11
41%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

komentarz usunięty
~Psychiatra 27-07-2019 10:48
odpowiedź na usunięty komentarz
A teraz jeszcze raz napisz po Polsku o co ci chodziło.
~Xyz 28-07-2019 10:37
do: ~Psychiatra (10:48)
Dokładnie! Stek wulgaryzmów i rynsztokowych zwrotów ni jak nie przekłada się na przekaz...
~` 27-07-2019 12:57
odpowiedź na usunięty komentarz
Jak widac dopalacze sa niezdrowe jakosc wypowiedzi spada do poziomu szalenca. O co ci chodzi? Ze placa 3 zl za godzine bo oszczedzaja na przetargu zeby go wygrac a potem placa po 3zl? To do pipu z nimi zara sie nimi zainteresuje i pip i skarbowka a skarbowka lubi takich bo to duza kasa dla nich. Chociaz moze jak firma z jeleniej i znajoa krolika to nic nie zrobia tylko sie po plecach poklepia.
~Jprd 27-07-2019 13:34
do: ~` (12:57)
Po pierwsze nie biore narkotykow i zreszta w Jelenieh prawie nikt nie bierze dopalaczy jak cos to Piko prostaku a po drugie wez sie za robote alkoholiku
~ 27-07-2019 16:33
Za komuny była bida lecz wszystko działało a teraz padło , sprzedać dla hipermarketów oni będą wiedzieć co można zrobić
~zaboberek 27-07-2019 20:39
Czy wartość kosztorysowa planów jest źle wyceniona,czy też firmy startujące do przetargu zawyżają wartość swojej pracy.W Jeleniej Górze,chyba nie było jeszcze żadnego przetargu,podczas którego obie strony od razu doszły by do porozumienia.
~Pozor 27-07-2019 21:08
do: ~zaboberek (20:39)
To jest problem w całej Polsce.Zobacz co się dzieje w przetargach np na remonty linii kolejowych.Tam te rozbieżności są już w milionach.Koszty pracy oraz ceny materiałów idą tak szybko w górę że procedura przetargowa po prostu nie nadąża za wzrostem cen.
~Seba 27-07-2019 22:33
do: ~Pozor (21:08)
Szczucie na Polaków przez POpaprańców. Nie ma żadnego wzrostu cen, lewacka propaganda stara się wciskać kit normalnym, mądrym ludziom.
~ 28-07-2019 7:16
do: ~Seba (22:33)
Winne jest 500+ i obniżony wiek emerytalny. NIKOMU NIE OPŁACA SIĘ PRACOWAĆ. Zobaczymy jak długo Polska to wytrzyma.
~Pozor 28-07-2019 10:49
do: ~Seba (22:33)
No cóż zakupów to Ty raczej nie robisz.Podam tylko dwa przykłady.Zaprawa betonowa w jednym ze sklepów budowlanych kosztowała w kwietniu 9,20zł, na początku lipca 9,50 a w zeszłym tygodniu już 10zł. Mięso mielone w jednym z marketów pakowane kosztowało 6,50 za 500g.Obecnie kosztuje tyle samo jednak za 450g.Czy to nie jest podwyżka? W statystykach to pięknie wygląda bo teoretycznie nie podrożało ale za te same pieniądze kupisz mniej towaru więc na koniec i tak wydasz więcej pieniędzy.
~Cieplik 27-07-2019 21:44
To inflacja na materiałach budowlanych tylko?a reszta pewnie obudzi się troszkę później ,to będzie wtedy szał.
~Ram 28-07-2019 11:18
Pierwszy komentarz gnojku nie rzucaj w komentarzu kuchenna lacina bo nie musi byc
~ccc 28-07-2019 22:52
mieszkam w sobieszowie itak przyglądam się spokojowi pana dyrektora kpn i szlag mnie trafia jak można być spokojnym jak mamy już polówkę 2019 apraktycznie nic nie zostało zrobione kilka scianek w pałacu usuniętych a rok 2023 tak szybko zawita a może tak teoria spiskowa pana dyrektora ja na emeryturę a po mnie chociażby pożar oj przykre to panie dyrektorze należą się nam jakieś wyjaśnienia w istocie całej tej sprawy a nie że termin zakończenia tej inwestycji jest bezpieczny , bo ja i wielu moich znajomych czuje że coś brzydko pachnie ukończeniem tego przedsięwzicia w terminie a wtedy do całego tego ambarasu będzie poproszony prokurator ,wszak chodzi o środki unijne a mogę się mylić a szkoda ,wyremontowanie tego obiektu było by wielką pańską nagrodą za lata pracy w kpn a także wielkim darem dla mieszkańców sobieszowa i przyjezdnych turystów z poważaniem sobieszowianin

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group