Niedziela, 26 czerwca
Imieniny: Jana, Pawła
Czytających: 5017
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Przetarg na dowóz kowarskich dzieci do szkół unieważniony. Co teraz?

Poniedziałek, 26 listopada 2012, 9:11
Aktualizacja: Wtorek, 27 listopada 2012, 7:27
Autor: Red
– To debilizm – tak komentuje burmistrz Kowar Mirosław Górecki decyzję Krajowej Izby Odwoławczej o unieważnieniu przetargu na dowóz dzieci z gminy do jeleniogórskich szkół specjalnych. – Z jednej strony KIO przyznaje nam rację, a z drugiej zarzuca, że nie zapytaliśmy po raz kolejny jednego z oferentów, czy spełnia warunki, określone w przetargu, choć wiadomo, że nie spełnia – dodaje burmistrz. I dodaje: W sumie KIO ukarała nas kwotą prawie 10 tys. zł!

O co chodzi? Gmina Kowary ogłosiła w lipcu przetarg na dowóz niepełnosprawnych dzieci do jeleniogórskich szkół. - Warunki były trudne, gdyż jednym z wymogów było wykazanie się co najmniej rocznym doświadczeniem w takiej działalności na kwotę 150 tys. zł - mówi Łukasz Durka z jeleniogórskiej firmy Ro-Ko Car Service, która - obok czterech innych firm - stanęła do tego przetargu. Przetarg wygrała firma Jamm z Bogatyni, Ro-Ko Car Service była druga.

- Kiedy firma Jamm nie podpisała jednak umowy z gminą na tę usługę, zgłosiliśmy się do Gminy Kowary o zawarcie umowy, bo przecież zajęliśmy drugie miejsce. Wtedy usłyszeliśmy, że będzie drugi przetarg. Stanęliśmy do niego. Rozstrzygnięcie odbyło się 11 października - opowiada Łukasz Durka. - Cenowo go wygraliśmy kwotą 324 zł za dzień, przed faworytem gminy - Partner Tour z Kowar (395 zł za dzień) - mówi Łukasz Durka. - Jednak to nie my, a Partner Tour został wybrany do świadczenia tej usługi. Okazało się, że tym razem zdecydował wymóg o doświadczeniu, który w poprzednim przetargu nie był brany pod uwagę - podkreśla. I dodaje: Trudno uwierzyć, aby bez znaczenia przy wyborze firmy był fakt, że brat właściciela Partner Tour zajmuje się w Urzędzie Miejskim w Kowarach zamówieniami publicznymi.
Firma Ro-Ko Car Service odwołała się od tej decyzji do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej. KIO przetarg unieważniła wyrokiem z 6 listopada br. i zaleciła powtórzenie czynności. Izba uznała, iż: zamawiający niezasadnie wykluczył odwołującego się w postępowaniu z pominięciem czynności wezwania do uzupełnienia dokumentów.

Co teraz? - Czekamy na to co zrobi Gmina Kowary, jaki ogłosi przetarg, jakie będą w nim obostrzenia i warunki, wtedy dopiero podejmiemy decyzję, czy w nim wystartujemy – twierdzi Łukasz Durka. - Wyrok stwierdza, że Gmina Kowary pośpieszyła się z odrzuceniem naszej oferty, ponadto szukała drogi na skróty,
a mianowicie o wykonaną usługę w Szklarskiej Porębie zapytano jej burmistrza, zamiast naszej firmy. Tego typu działania mogą być rozumiane, jako mające na celu znalezienie możliwości na odrzucenie naszej oferty. W pierwszym przetargu nie było tego rodzaju problemów, ponieważ należy domniemywać, że wtedy była prześwietlana wzdłuż i wszerz firma Jamm. Ponadto, gdy nie doszło do podpisania umowy pomiędzy firmą Jamm, a Gminą Kowary, zamawiający mógł podpisać umowę z naszą firmą, ponieważ w pierwszym przetargu nasza oferta była druga pod względem cenowym, a także złożyliśmy Gminie oświadczenie, o tym, że przedłużamy nasze, gdyż do tej pory w przetargach, w których braliśmy udział, żaden zamawiający starał się nie doprowadzić do kolejnego przetargu dlatego wybierał do podpisania umowy kolejnego wykonawcę, który pod względem cenowym zajął drugie miejsce, a gdyby i ten się wycofał to tego co zajął trzecie miejsce. Wszystkie gminy podpisałyby umowę z następnym z listy przewoźnikiem, byle uniknąć drugiego przetargu, dlaczego w tym przypadku władze Kowar, postąpiły inaczej? - zastanawia się Łukasz Durka.

Na pytanie, czy Gmina odwoła się od decyzji KIO, burmistrz Kowar mówi, że jeszcze nie wiadomo. Sprawą zajmują się prawnicy. Dodaje jednak, że to wiąże się z poważnymi kosztami. - Mamy się cofnąć z przetargiem do ponownego rozpatrzenia ofert i tego się trzymamy – powiedział Mirosław Górecki.
Na razie dzieci wozi do jeleniogórskich szkół firma wybrana tymczasowo z wolnej ręki. Jest nią Partner Tour z Kowar.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group