Sobota, 16 stycznia
Imieniny: Waldemara, Włodzimierza
Czytających: 2571
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Przenosiny „Elektronika”? Być może już we wrześniu

Sobota, 12 lutego 2011, 8:16
Aktualizacja: Niedziela, 13 lutego 2011, 8:15
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Przenosiny „Elektronika”? Być może już we wrześniu
Przed Gimnazjum nr 3 im. Janusza Kusocińskiego. Jesień 2010.
Fot. TEJO
Od przyszłego roku szkolnego Zespół Szkół Elektronicznych w Jeleniej Górze będzie funkcjonował w Gimnazjum nr 3 przy ul. Grunwaldzkiej pod warunkiem, że ten pomysł zaakceptuje Kuratorium Oświaty. Na najbliższej sesji radni mają podjąć stosowną uchwałę.

Rozmowy dotyczące przeniesienia najlepszego według rankingu Perspektyw i Rzeczpospolitej, technikum na Dolnym Śląsku z ul. Podgórnej do Gimnazjum nr 3 w Jeleniej Górze, trwały od wielu lat. W tym roku szkoły zawarły jednak porozumienie i swój pomysł zgłosiły władzom miasta.

– Dla miasta jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ do oświaty dopłacamy bardzo ciężkie pieniądze. Co najważniejsze nie jest to decyzja administracyjna, prezydenta czy wydziału, ale wynika z porozumienia dyrektorów szkół i całego grona pedagogicznego. Obecnie Zespół Szkół Elektronicznych funkcjonuje w budynku, którego utrzymanie i ogrzewanie jest niezwykle kosztowne. Co więcej, nie ma tam zaplecza sportowego. Gimnazjum nr 3 w Jeleniej Górze ma natomiast najlepszą bazę sportową w całym mieście, a dodatkowo w tym roku ma być ona rozbudowana o wielofunkcyjne boisko m.in. do piłki koszykowej oraz bieżnię do skoku wzwyż. Mam nadzieję, że po połączeniu tych szkół gimnazjum wzbogaci się o dodatkowy profil informatyczno-ścisły, a jego absolwenci będą chcieli kontynuować naukę w Zespole Szkół Elektronicznych – mówi Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.

Władze miasta i dyrekcje zapewniają, że budynek Gimnazjum nr 3, do którego ma zostać przeniesionych około 350 uczniów z „elektronika”, ma dużo wolnych powierzchni, w tym pięć niezagospodarowanych sal. Nie będzie więc potrzeby rozbudowy bazy dydaktycznej, a jedynie jej dostosowania.
– W naszej szkole mamy miejsc na około 700 uczniów. Biorąc pod uwagę fakt, że uczy się u nas około 300 osób i od trzech lat borykamy się z niżem demograficznym, nie będzie żadnego problemu, żeby wszyscy się pomieścili i kontynuowali naukę w systemie jednozmianowym czyli od godziny 8.00 rano – mówi Marek Przeorski, dyrektor Gimnazjum nr 3 w Jeleniej Górze.

Dyrekcje szkół w tych zmianach upatrują niemal samych korzyści. Najważniejsza z nich to uniknięcie zwolnień pracowników, o czym zapewniały też władze miasta.
– Dzięki tym zmianom nasi uczniowie będą mogli korzystać z lepszej bazy sprzętowej w tym komputerowej oraz z wyposażenia pracowni. Ten pierwszy rok będzie dla nas swoistą próbą. Tak naprawdę nie wiemy, czego możemy się spodziewać po tych zmianach, ale wierzymy, że uda nam się stworzyć naprawdę dobrą szkołę. Jedyne nasze obawy dotyczą tego, jak starsi uczniowie będą funkcjonować z gimnazjalistami i czy nie będą pojawiły się między nimi konflikty. Myślę jednak, że jeśli będziemy to kontrolować, to nie będzie żadnych problemów – mówi Marek Przeorski, szef Gimnazjum nr 3.

Sporo zmian na plus czeka też uczniów „Elektronika”, którzy będą się uczyli w budynku położonym bliżej centrum miasta, z dobrą komunikacją. Będą mieli do dyspozycji bazę sportową oraz łatwiejszy dostęp do księgozbiorów Książnicy Karkonoskiej.

Budynek przy ul. Podgórnej, gdzie obecnie mieści się „Elektronik”, ma być w przyszłości najprawdopodobniej sprzedany.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (33) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group