Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Wtorek, 17 lutego
Imieniny: Łukasza, Zbigniewa
Czytających: 9253
Zalogowanych: 68
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Przeleżał w ziemi ponad 200 lat

Piątek, 19 lutego 2010, 13:10
Aktualizacja: 13:10
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Przeleżał w ziemi ponad 200 lat
Fot. Angela
Fragment wodociągu pochodzącego najpewniej z XVII/XVIII wieku odkryto podczas wykopalisk nadzoru archeologicznego na placu budowy przy ulicy ks. Kubsza w Jeleniej Górze.

Kilkumetrowy odcinek drewnianej rury, wydrążonej z pni drzewa, dostarczał – jak można przypuszczać – wodę do zabudowań parafii Świątyni Łaski pod Krzyżem Chrystusa i dalej – w stronę centrum Jeleniej Góry.

Na ostatnie tego typu znalezisko natrafiono w roku 1998 podczas prac nawierzchniowych prowadzonych na ulicy 1 Maja. Tamtym wodociągiem dostarczano wodę do kamienic zajmowanych przez bogatszych mieszczan jeleniogórskich. Tamten eksponat jest przechowywany w Muzeum Karkonoskim. Najpewniej do jego zbiorów trafi także zabytek odkopany na placu budowy przy Kubsza.

Po zakończeniu prac nadzoru archeologicznego zacznie się tam wznoszenie budynku usługowo-mieszkalnego. Przez długie lata stał tam dom oraz pawilon z produktami chemicznymi.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy płaciłbyś podatek kościelny?

Oddanych
głosów
105
Tak
15%
Nie
85%
 
Głos ulicy
Do dziś lubię marchewkę – przypomina mi dzieciństwo
 
Warto wiedzieć
Brak tej witaminy może nieodwracalnie uszkodzić wzrok
Rozmowy Jelonki
Jeden albo dwa nie zaszkodzą, ale...
 
Aktualności
Violetta Kapcewicz zwyciężczynią „The Voice Senior”
 
Policja Jelenia Góra
Policjanci na Biegu Piastów
 
Teatr im. Norwida
"Powiedzmy miłość" w Jeleniej Górze
 
Aktualności
Bieg Icemana w Przesiece
Copyright © 2002-2026 Highlander's Group