• Poniedziałek, 20 stycznia 2020
  • Godz. 23:58
  • Imieniny: Fabiana, Sebastiana
  • Czytających: 6783
  • Zalogowanych: 17
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Przekażą żywność najuboższym

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 29 kwietnia 2010, 7:46
Aktualizacja: Piątek, 30 kwietnia 2010, 7:56
Autor: Angela
Fot. Angela
Ponad sto dwie tony żywności, w tym cukier, mąka, makarony, konserwy w puszkach, kasze, żółte i topione sery i inne w ciągu trzech dni trafi do najbardziej potrzebujących z Jeleniej Góry i okolic. Żywność jest wydawana do piątku w godzinach 10.00 – 14.00 . Zgłosić się po nią może każdy, kto posiada odpowiednie zaświadczenia z MOPS – u i urzędu pracy.

Żywność trafiła do Jeleniej Góry dzięki programowi unijnemu o nazwie PEAT 2010, który dotyczy rozdziału darmowej żywności dla najbiedniejszych członków UE. W ten program zaangażowało się Jeleniogórskie Stowarzyszenie Osób Bezrobotnych, które od środy (28.04) wydaje ją przy ulicy Piotra Skargi z magazynu mieszczącego się nieopodal Szkoły Podstawowej nr 13 w Jeleniej Górze.

– W tym roku z tej puli dostaliśmy pierwszą dostawę żywości w ilości 102 tony. Żywność jest wydawana przez trzy dni, w środę, czwartek i piątek w godzinach 10.00 14.00. Warunkiem skorzystania z tej pomocy jest zgłoszenie się do naszego biura mieszczącego się przy ulicy Wolności 28, czynnego w godzinach od 8.00 do 14.00 i przedstawienie zaświadczenia o korzystaniu przez osobę czy rodzinę z pomocy społecznej oraz o zarejestrowaniu w urzędzie pracy bez prawa do zasiłku. Mamy jeszcze żywność i osoby potrzebujące posiadające takie zaświadczenia mogą się do nas zgłaszać – mówi Janusz Jędraszko, prezes Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Osób Bezrobotnych.

Wszystkim osobom korzystającym z takiej formy pomocy stowarzyszenie zakłada specjalne kartoteki. Osoby, które odbierały darmowe produkty, nie ukrywały, że ta żywność dla wielu z nich jest na wagę złota.
– Nie mam pracy, a jeść trzeba. Na taką żywność czekam od miesiąca do miesiąca. Kiedy przed świętami nie było dostawy, ludzie siadali do stołu nawet bez podstawowych produktów żywnościowych. Ten dodatek bardzo nas ratuje – mówił jeden z mężczyzn czekających w kolejce.

W kolejce oczekujących stała również pani Bogusława. Wraz z mężem są osobami niepełnosprawnymi jeszcze boleśniej odczuwają brak miejsc pracy. Darmowa żywność poważnie ratuje ich domowy budżet.
– Bezrobocie jest okropne. Dodatkowo mam pierwszą grupę niepełnosprawności i nigdzie mnie do pracy nie przyjmą. Mój mąż ma drugą grupę i też ma problem ze znalezieniem zajęcia. Ta żywność, która płynie stąd, znacznie poprawia nasz domowy budżet. Jeśli jest coś w zapasie, makarony, mąka czy cukier, to można z tego ugotować jakiś posiłek – mówi.

Inni oczekujący na żywność dodali, że z roku na rok widać coraz więcej osób potrzebujących, i coraz dłuższe kolejki, nie tylko po jedzenie, ale również w do podpisania listy osób bezrobotnych w urzędzie pracy.
W minionym roku darmową żywność odebrało ponad dwa tysiące osób.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~salsa 29-04-2010 7:51
Bardzo potrzebna akcja! Dużo ludzi jest naprawdę w trudnej sytuacji, takie akcje wspierają najuboższych.
~Jano 29-04-2010 9:01
akcja jest potrzebna bo bieda w naszym kraju jest ogromna, ale nasz rząd z Tuskiem i Rostowskim na czele twierdzą ze jesteśmy potentatami UE , to skąd ta bieda
~uuuu 29-04-2010 9:40
tylko ze czasami w tej kolejce stoja ludzie ktorzy oszukuja i to jest zalosne, ze niby tacy biedni a mieszkania maja wykupione poremontowane, zyja lepiej niz niejeden pracujacy , a w dodatku klamia w zywe oczy , MOPS nie sprawdza w srodowisku czy ta pomoc kazdemu sie nalezy faktycznie, ale co robia znajomosci, albo cwaniactwo,/ patrz artykul w j24 pt " bieda coraz wieksza"/
~Obywatel 29-04-2010 9:40
Dobrze że jest taka instytucja która pomaga najbardziej potrzebującym ludziom bez wchodzenia w butach do mieszkań jak to robi MOPS ze swoimi tłustymi pracowniczkami których stanowczo jest za dużo jak na zarejestrowane tam osoby. Martwi mnie tylko to że prywatne instytucje muszą w tak priorytetowe rzeczy zaopatrywać najuboższych a nie państwo dla którego nierzadko pracowało się przez długie lata oddając podatki i składki. Pytam się gdzie są podejmowane jakiekolwiek działania przeciwko ubóstwu i wykluczeniu społecznemu na które specjalnie utworzono wieloletnią strategię na którą miały być przeznaczone miliony z unijnej kasy, niemówiąca o likwidowaniu miejsc pracy w Simecie ludziom dla których to był jedyny pracodawca który chciał ich zatrudniać jako parkingowych nie pytając się o wykształcenie, staż zawodowy czy karalność.
~madlen 29-04-2010 10:14
łatwiej dostać za darmo... gdyby poszli do pracy, a nie stali w kolejce po zaśwaidczenie w MOPS-ie zyskali by dużo więcej...
~kij ma dwa końce 29-04-2010 10:19
Dawać wędkę a nie ryby! W Biblii napisano kto nie chce pracować niech nie je!
~ 29-04-2010 11:11
Akcja moze i potrzebna, ale sam osobiscie znam osobe, ktora posiadajac dwie nieruchomosci na terenie Jeleniej Gory korzysta z tej pomocy. No ale najwidoczniej to jakas "dobra" znajoma prezesa. ps. Zeby nie być goloslowny powiem tylko ze Pani ta w jednym z ostatnich wydan NJ zalila sie na swoj stan. Wszakze wyremontowanie domku jednorodzinnego kosztuje i nie ma sie na jedzenie. hahhaha. KPINY
~al 29-04-2010 14:27
a kto sprawdzi pracowników MOPS-U ile kto ukradł???????
Paula 30-04-2010 20:18
tak najgorsze jest tylko to jak ludzie między sobą wymieniaj te towary bąć odsprzedają za alkochol .... brak słów

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group