• Piątek, 6 grudnia 2019
  • Godz. 17:01
  • Imieniny: Emiliana, Mikołaja, Jaremy
  • Czytających: 8258
  • Zalogowanych: 21
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Przedwyborczy spór o tramwaje, których nie ma

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 22 października 2010, 7:30
Aktualizacja: 8:11
Autor: Angela
Tramwaj na linii Jelenia Góra – Podgórzyn. Okres przedwojenny
Fot. www.wroclaw.hydral.com
Prezydent Marek Obrębalski wysłał wczoraj pismo do Ministra Infrastruktury i marszałka województwa dolnośląskiego. Pyta w nim, czy sfinansowanie szybkiego tramwaju z Jeleniej Góry do Jakuszyc przez Cieplice jest w ogóle realne. To odpowiedź na pomysł zaprezentowany podczas spotkania z Miłośnikami Cieplic przez Marcina Zawiłę, posła PO i kandydata na prezydenta miasta.

Pismo w najbliższych dniach ma trafić do Cezarego Grabarczyka, ministra infrastruktury oraz do Marka Łapińskiego, marszałka województwa dolnośląskiego. Powstało po tym, jak Marcin Zawiła spotkał się w hotelu Caspar ze Stowarzyszeniem Miłośników Cieplic i zaprezentował pomysł usprawnienia systemu komunikacyjnego poprzez uruchomienie szybkiego tramwaju lub szynobusu, który jeździłby z Jeleniej Góry, przez Cieplice do Jakuszyc.

– Ten szybki tramwaj, o którym mówił jeden z kandydatów na urząd prezydenta, nie jest jakimś novum, ani odkrywczym pomysłem. Jelenia Góra dysponuje zatwierdzonym w 2006 roku przez radę miejską, zintegrowanym planem rozwoju transportu publicznego w Jeleniej Górze na lata 2007 – 2013. Ten „szybki tramwaj” tam się właśnie znajduje. Póki co, są to pomysły, ale każdy pomysł musi mieć stronę nie tylko projektową, ale przede wszystkim finansową. Stąd moje zapytanie – mówił na wczorajszej konferencji Marek Obrębalski.

Tramwaje jeleniogórskie zlikwidowano po 29 kwietnia 1969 roku. Idea ich reaktywacji ożyła w latach 90. XX wieku. Powrót komunikacji szynowej bywa od tamtego czasu częstym tematem spekulacji, który nigdy nie wyszedł poza plany i dyskusję.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28) Dodaj komentarz

~ZABOBRZANIN 22-10-2010 7:44
Mi sie zawsze podoba przed wyborami. Jak tak dalej będzie to bicie tej piany pozwoli na obdarowanie wszystkich w JG. Skończa się problemy żywieniowe nawet !
~Lee 22-10-2010 7:53
Wysłał pisma ... a co sam nie wie... nie może obalić!... TAKKKI fachowiec!!! Specjalista od projektów komunalnych i strategii! Może wyśle list do wróżki Izoldy z pytaniem o swój wynik! Oj słaby PIARek ... słaby! Miłoszek spał... czy znowu własny pomysł autorski!
~Lee 22-10-2010 7:59
Wiktorek na urlopie... a co raz więcej bąków prezia na jelonce... dziwne?
~ja 22-10-2010 8:27
A skąd nagle taka aktywność Pana Prezydenta - to od 2006 roku nie miał czasu zadac tego pytania odnośnym ministrom, tylko wtedy, kiedy z takim pomysłem występuje konkurencja ?! Żałosne !!!
~jur 22-10-2010 8:31
Do tych wszystkich miłośników tramwai szybkich czy też wolnych podniecacie się tymi absurdalnym planami a zobaczcie ten wasz wagon tramwajowy stojący przy zajezdni MZK w jakim on jest opłakanym stanie.Już nie mówię o odmalowaniu go o odrdzewieniu a przynajmniej go umyjcie bo to wstyd. Ile turystów tamtędy przejeżdża i widzi tę wizytówkę nie wiem czy to wizytówkę MZK czy tez kogoś innego.
~Motorniczy 22-10-2010 8:32
Niech powstaną nowe miejsc a pracy i to nie za 1100 brutto które już cztery lata temu obiecała PO. Jak zawsze znajdują tematy zastępcze.
~ja 22-10-2010 8:34
za stalina realizowano takie pomysły bez zadawania pytań o koszty. W ramach walki z głodem zabierano chłopom ziarno. Całe ziarno. To na zasiewy też. Tego chcecie? Róbmy tramwaj - cała kasa na tramwaj. Bez zbędnych pytań o koszty. Zróbcie sobie jakieś testy na inteligencję - jeśli wypadnie
~ 22-10-2010 8:45
Bo Obrębalski to konkretny facet! Ma już dość piany przedwyborczej o tramwajach - dlatego odpowiedź ministerstwa NIEREALNE! może zamknie ten pusty temat. Swoją drogą likwidacja linii tramwajowych była w Jeleniej Górze głupotą stulecia! teraz ... to se ne wrati! Panowie od kupy mielą kiełbasę wyborczą!
ebee 22-10-2010 10:09
Zawiła i inni rządni władzy mogli by przestać w końcu się wygłupiać. czy ci ludzie maja nas za idiotów ? Tramwaj puszczony po trasie kolejowej sie nie sprawdzi, choćby z tego powodu, że trasa ta idzie po obrzeżach miasta i od kazdego przystanku wszędzie będzie daleko. Układ Jeleniej Góry jest idealny do trakcji tramwajowej, ale w układzie jaki był "za niemca" Niestety wizjonerzy podobni do Zawiły zniszczyli istniejące linie tramwajowe. A teraz aby złapać stołki wstawiają kit wyborcom. Myslę, że szanowni wyborcy na te bajery sie nie złapią EBEE
ross222 22-10-2010 10:38
O Boże, okazuje się pan Obrębalski jest autorem koncepcji szybkiego tramwaju bo jego kadencji zatwierdzono plan. To nie Zawiła wymyślił tramwaje , a pan Marek Obrębalski! Zawiła tylko ukradł ten pomysł. Na miejscu pana Obrębalskiego zgłosił bym tą sprawę do prokuratury!!!!
ross222 22-10-2010 10:44
O Boże, okazuje się pan Obrębalski jest autorem koncepcji szybkiego tramwaju bo jego kadencji zatwierdzono plan. To nie Zawiła wymyślił tramwaje , a pan Marek Obrębalski! Zawiła tylko ukradł ten pomysł. Na miejscu pana Obrębalskiego zgłosił bym tą sprawę do prokuratury!!!!
~taaaaak 22-10-2010 11:32
No dobrze, ale co z aqua parkiem, pamiętam wiele lat temu, w Cieplicach wisiały projekty- wizualizujace to przedsięwzięcie. Do dnia dzisiejszego realizacji niewidać, chociaż wydano spore pieniądze. Dodam jeszcze, ze w tym czasie powstało kilka aqua parków wokół Jeleniej Góry. Mam wrażenie, że począwszy od prezydentury M Zawiły poprzez Z Czernow J Kusiaka NIC NIEZROBIONO. Czekam kiedy po raz kolejny w kampanii wyborczej usłyszę obietnice.
~, 22-10-2010 11:47
ktos chce sie zrobic prezesem lini tramwajowej, bo to przyniesie mu pieniadze i to niezle najpierw oblowi sie przy odbudowie i budowie linii tramwajowej a potem bedzie kosil za bilety i tzw legende, a ja mysle ze sa inne braki w miescie i nie pora na spelnianie zachcianek i mrzonek p. Zawily, ludzie mieszkaja w norach i tu tzeba szukac zadan i spelniac je a nie zabawiac sie zabwkami , to jest najmniej potrzebne spoleczenstwu, wy panowie rada juz macie domy dzialki udzialy i inne dobra , a my jeleniogorzanie taplamy sie w bagnie jakie nam zafundowaliscie przez 20 lat pseudo demokracji
___x 22-10-2010 12:53
wogóle po jaki ch** jakiś debil wiele lat temu zlikwidował te tramwaje u nas, nie trzeba by było teraz ponosić tylu kosztów i wysiłku na ich przywrócenie, jeśli jeszcze żyje to proponuje go powiesić za jaja na ratuszu aczkolwiek z drugiej strony są pilniejsze sprawy np bezrobocie i pusta strefa na spółdzielczej są tam tylko 2 obozy koncentracyjne i trzecia firma w której da się bezstresowo pracować ale zarabia się marne grosze
~cerber 22-10-2010 14:09
Pan Obrębalski niech lepiej zrobi cos żeby nie było likwidacji kilku linji autobusowch która ma nastąpic wraz z podwyszką cen biletów,prawdopodobnie od nowego roku.Nasza rada miejska pod przewodnictwem pana prezydenta chce nam zafundowac długie spacery.Np.z Cieplic ma zniknąc 6 linji autbusowych ,żeby nie było tak jak z tramwajami za którymi nagle zaczeli tęsknic nasi kandydaci na prezydenta.Bo ludzie juz piszą o pociągnieciu do odpowiedzialnosci likwidatorów tramwaji ale ich teraz trudno odnależc. A Ci którzy chca zlikwidowac połaczenia autobusowe są znani , o zgrozo twierdzą ,ze robią to dla naszego dobra. Ja rozumie że spacery są wskazane,ale nie w drodze do pracy lub z dzieckiem do przedszkola.Jakos tego tematu nie porusza żaden z kandydatów.
~cerber 22-10-2010 14:21
Zainteresowanie tramwajami widzimy na przykładzie wagonu tramwajowego,który stoi przy zajezdni MPK w naszym mieście.Jego stan jest opłakany i nie przeszkadza to miłośnikom tramwaji ani zarzadowi MPK.Chociaż doprowadzenie go do porządku nie wymaga wielkiego kosztu.Skoro dyrekcja zgodziła sie na postawienie go koło swojego zakładu ,to niech albo wyegzekwuje od tych co go tam postawili aby o niego dbali albo niech go zabieraja.Przez nasze miasto przejezdrza wielu turystów i widok tego tramwaju kojarzy im sie z konycją naszego przewożnika.
~diabelek 22-10-2010 14:26
jakos nikt w tym miescie nie rozumie, że trzeba sie zdecydowac, albo rozbudowuje sie drogi, dla samochodow i autobusów, albo wydziela nawet na siłę trase tramwajową (Wrocław jakos sobie radzi), albo puszcza autobusy sznurkiem co 10 minut, mnijesze, ale za to pewne, że jak zobaczyłem tył poprzedniego, zaraz będzie nastepny ... jak zaczniemy sie rozdrabniać, to zaraz pojawi sie pomysł gondoli i parowców na bobrze i kamiennej ... moze te gondole p.Obrzepalskiemu ktos podpowie ... bedzie przynajmniej wesoło ...
~do ~ceber 22-10-2010 14:29
Tam chyba w jakimś towarzystwie tramwajów działa pan poseł.Jeden tramwaj w ruinie już jest pod jego opieką.Drugim w lepszym stanie "jeżdzi" po mieście jeden radny z innej opcji.Jest jeszcze jeden tramwaj w podgórzynie którym nie wiem kto jeżdzi.Wiec jakaś sieć tramwajowa w regionie istnieje.
~diabelek 22-10-2010 14:30
... a tylko czekać, aż się do "tramwaju" wtrąci konserwator zabytków ... że farba nie taka, ze orginalna nie była bezołowiowa ... a na to woś, że ołowiowa być nie może ... a na to złomiarze, ze jak zostanie sama rdza, to tez nie wezmnom ... no i zostanie juz tylko mpgk ...
~elo$ 22-10-2010 18:10
panie Obrębalski szczerze pan na księdza nie pasuje ,bo w klasztorze rządzi ktoś inny .co boli was ze pis !! wam chce wytłumaczyć ,kto tu rządzi.i kto tu kradnie ,nagle pan zmienia poglądy polityczne ,co za cham,dziękuje.
elster 22-10-2010 20:03
Coś sobie przypominam, że chyba rok temu w Empiku Konrad Przezdzięk, pomysłodawca spotkania, przedstawił krótką prezentację multimedialną ilustrująca losy tramwajów jeleniogórskich.
~JELENIOGÓRZA 23-10-2010 2:56
PANIE OBRĘB - ALSKI OD 2006 JEST PROJEKT I NIC TERAZ JAK KTOŚ INNY CHCE to zrobić to Pan pisze pisma, niech się Pan tak nie spieszy. Pan Zawiła wybudował już Coś w jeleniej a Pan ? co Pan pozyskał?
~gorol 23-10-2010 3:41
To że jesteśmy z Jeleniej to nie róbcie z nas "jeleni",aby miasto odżyło potrzeba modernizacji PKP /szybsze połączenie z Wrocławiem /i szeroka droga do granicy Czech i RFN.Muzealnicy niech się zajmą wspomnieniami Pa.
~tropiciel 23-10-2010 11:57
Do 2x wyżej.Pan Zawiła od dawna w Jeleniej budował i buduje..Jak się okazuje jakąś kupę.
~krystka 23-10-2010 13:34
obecnie urzedujacy prezydent jak i poprzedni skuoiali sie na budowaniu super marketow,a nikt nie pomysli ze np. na Zabobrzu konieczny jest obilekt rozrywkowy jak kino , kregle itp. Twraz to osiedle to tylko sypialnia.
~TKI 23-10-2010 18:55
Co to za pytanie czy pomysł jest mozliwy ? Żałosne. koncepcja REGIOTRAMU jest juz opracowana przed laty czyli koljeow-tramwajowych połączęń wrejonie Zittau Liberca i Jeleniej Góry....o co tu pytać ?
~@ ELSTER 24-10-2010 9:52
To było dwa lata temu. Był pan Konrad i pan Cezary Wiklik - radny od tramwaju. Tramwaje nie powrócą - to wynikało ze spotkania, możemy sobie je tylko powspominać. Za dużo kasy to wymaga.
~aa 4-11-2010 6:35
przeciez jezdzi szynobus do Harrachova wystarczy dodac kilka przystankow

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group