Wtorek, 15 czerwca
Imieniny: Jolanty, Witolda
Czytających: 4373
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Przedstawiciele Changzhou u nas. Z nadzieją na współpracę

Sobota, 16 kwietnia 2011, 8:00
Aktualizacja: Niedziela, 17 kwietnia 2011, 7:38
Autor: Angela/Accipiter
JELENIA GÓRA: Przedstawiciele Changzhou u nas. Z nadzieją na współpracę
Fot. Angela
W Jeleniej Górze gościła czteroosobowa delegacja z Changzhou, miasta położonego we wschodnich Chinach. Goście zwiedzali Jelenią Górę i zapoznawali się z ofertą inwestycyjną miasta. Za dwa tygodnie planowana jest rewizyta jeleniogórskich przedstawicieli, którzy w Changzhou podpiszą porozumienie o współpracy i partnerstwie.

To nie był pierwsza wizyta delegacji chińskiej w Jeleniej Górze. 23 października 2009 roku przedstawicieli Changzhou przyjął w ratuszu poprzedni prezydent Marek Obrębalski. Kontakty zostały umocnione podczas ubiegłorocznego Expo w Chinach, na które Polska Izba Gospodarcza wysłała delegacje z polskich miast, w tym z Jeleniej Góry. W końcu aktualne władze Jeleniej Góry otrzymały od strony chińskiej list intencyjny. Chińczyków zaproszono do stolicy Karkonoszy.

– Changzhou ma około dwudziestu miast partnerskich, a w tym roku podpiszą porozumienia z czterema kolejnymi, wśród których znalazła się Jelenia Góra – mówi Cezary Wiklik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

Wczoraj zarówno Prezydent Jeleniej Góry, Marcin Zawiła, jak i przedstawiciele z Chin podkreślali, że ta wizyta to dobry początek przyszłej współpracy gospodarczej, kulturalnej i społecznej. Praktycznie współpraca jeleniogórsko-chińska już trwa. Cieplicki zakład PMPoland S.A. ma fabrykę w Changzhou. Z Chinami współpracuje także jeleniogórska firma informatyczna Code Two, która jako jedyna w regionie dostała specjalny certyfikat od Microsoftu. Z ich programów korzystają giganci światowej gospodarki, w tym właśnie m.in. Chiny - do obsługi telefonii komórkowej.

– Podstawą naszej współpracy jest kontakt z przedsiębiorcami. Chińczycy to nie tylko kraj, który wyciąga od nas firmy, ale jest również zainteresowany różnymi projektami. Wśród czteroosobowej delegacji pojawili się przedstawiciele różnych wydziałów. Zadawali oni wiele bardzo szczegółowych pytań dotyczących inwestowania w Jeleniej Górze, polityki podatkowej czy ulg w strefach ekonomicznych. Robili wrażenie, jakby badali rynek. Przekazaliśmy im komplet naszych ofert inwestycyjnych, teraz zobaczymy co z tego wyjdzie. Błędem byłoby, odrzucenie ich propozycji współpracy – mówił Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry Delegacja chińska z Changzhou spotkała się także z Jerzym Łużniakiem, członkiem zarządu województwa dolnośląskiego.

Zdaniem Chińczyków Prezydent Jeleniej Góry to „bardzo praktyczny człowiek”. Mówili, że upatrują szansę na współpracę w wielu dziedzinach. Wyrazili też nadzieję na rozwinięcie wspólnych wymian młodzieży.
- Celem naszej współpracy jest poprawa sytuacji mieszkańców obydwu miast. Po tej wizycie widzimy co Jelenia Góra oferuje, wiemy też, że jej symbolem jest jeleń. To silne zwierzę i wierzymy, że Jelenia Góra będzie też coraz silniejsza w przyszłości – mówią przedstawiciele Chin.

Goście z Chin przyjechali do Jeleniej Góry w czwartek popołudniu. Nocowali w Pałacu Paulinum, gdzie zjedli typowo polskie potrawy na obiad i kolację. W piątek odwiedzili Zakłady Farmaceutyczny Jelfa, zwiedzali różne zakątki miasta (byli m.in. w Kościele Łaski), uczestniczyli w prezentacji oferty inwestycyjnej i konferencji prasowej. Przed odjazdem zwiedzili Cieplice i zjedli obiad w restauracji Caspar.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group