Czwartek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 6544
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Przebić się pod Śnieżką

Wiadomości: KARPACZ
Środa, 23 grudnia 2009, 13:28
Aktualizacja: Czwartek, 24 grudnia 2009, 8:23
Autor: Ania
Fot. DTP
Na temat wzbudzającego wiele emocji projektu budowy tunelu pod najwyższą górą Sudetów rozmawiali burmistrz Karpacza, Bogdan Malinowski oraz przedstawiciel starosty Pecu pod Śnieżką, projektant, inżynier Ivah Śir i inni. Okazuje się, że przedsięwzięcie to można z powodzeniem zrealizować. Jedyną przeszkodą są pieniądze.

Przedstawiciele obu miast wyrazili chęć współpracy. Na początku przyszłego roku mają zawrzeć porozumienie. Wtedy też rozpoczną się prace przy studium wykonalności, którego koszt, jak przekonuje Bogdan Malinowski, nie będzie ogromny. Wyniesie około czterdziestu tysięcy złotych. Stanowiłby jednak swego rodzaju rozpoczęcie przedsięwzięcia, które powstawałoby w ciągu najbliższych lat.

Czesi mają już opracowaną koncepcję. Byliby więc partnerem wiodącym w projekcie, na który oba samorządy będą chciały pozyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej. Jest ono zresztą niezbędne, bo szacowana kwota powstania projektu to około miliard dwieście milionów euro. Na inwestycję w Karpaczu trzeba byłoby wydać 170 milionów euro. Poza tym w powstaniu tunelu pod Śnieżką nie byłoby żadnych przeszkód. Nie są tu bowiem potrzebne np. uzgodnienia z Karkonoskim Parkiem Narodowym.

Zadowoleni z takiego obrotu sprawy byliby z pewnością ekolodzy, bo dzięki podziemnemu połączeniu kolejowemu w Karpaczu i okolicy zmniejszyłby się ruch samochodów osobowych. Natomiast turyści do Pecu pod Śnieżką dojechaliby w ciągu dziesięciu minut. Byłoby więc to niezwykle atrakcyjne, biorąc pod uwagę, że obecnie dojazd do tej miejscowości jest znacznie dłuższy. Czasami z Polskiej części Karkonoszy zajmuje on nawet około dwóch godzin.

Tunel ma mieć 10,5 kilometra długości, w Karpaczu przewidziano 5,7 kilometra. Polacy wycieczkę do Czech rozpoczęliby przy Dworcu Kolejowym w mieście pod Śnieżką. Z Pecu można byłoby dodatkowo pojechać do Szpindlerowego Młyna. Inwestycja ta ma stanowi także łatwy i szybki dojazd do stacji narciarskich. Byłaby niewątpliwie jedną z największych atrakcji turystycznych Karkonoszy, które być może przestano by już dzielić na polskie i czeskie.

- Najtrudniej jest rozpocząć przedsięwzięcie, bo później wystarczy nad nim pracować. Wiemy jednak, że powstanie tunelu pod Śnieżką jest realne – mówi Bogdan Malinowski.

Podczas poniedziałekowego spotkania w Karpaczu był obecny także starosta lwówecki, Artur Zych (re)animator połączeń kolejowych. – Tego typu inwestycje powinny być dla nas normalnością. W tym przypadku jedyną przeszkodą są pieniądze, ale i je można zgromadzić. Myślę, że istotne jest także zaangażowanie w sprawę eurodeputowanych, którzy również mogliby wziąć udział w jego realizacji – mówi Artur Zych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (34) Dodaj komentarz

~mm 23-12-2009 13:37
hahahahaha...no rzeczywiscie realne przedsiewziecie, obecnie pociag z JG do Wroca jedzie 4 h, JG swietuje bo odzyskala polaczeni do Wawy, do Szklarskiej pociagow niewiele, a czas jazy dlugi, do Karpacza i Kowar pociagi od kilku dobrych lat juz nie jezdza, do Lwowka ostaly sie 3-4 ostatnie, ale co ta, budujemy tunel do Pecu za miliard dwiescie:)))
~t.r 23-12-2009 13:43
marzenia scietej glowy !!!
~ 23-12-2009 13:59
zbudować tunel, czyli jak pozbyć się turystów z polski na rzecz czech...
~Ti 23-12-2009 14:12
Brzmi pięknie i byłbym ZA tym, żeby został zrealizowany.
~leo 23-12-2009 15:04
Panowie burmistrzowie weźcie się za rączki zamknijcie oczka i pędźcie ile się da w betonową ścianę. Jeżeli to nie pomoże to znaczy że już niema dla was ratunku. Pozdrawiam cieplutko
~nart 23-12-2009 15:12
Czesi wiedza co robia, caly czas jest mowa o drodze do kurortow czeskich, cos wiecej dodac ? :). Jako miejscowy od dawna nie bywam na stokach polskich Karkonoszy, kopcie kopcie, bedzie mi szybciej i latwiej pojechac na normalne stoki :).
~tommi 23-12-2009 15:43
DOBRZE ZE ZA MARZENIA NIEKARAJĄ!!!!JAK PLAN SIE UDA TO ZA DARMO MOGE GO POMÓC ZREALIZOWAC:)!!!POCO ONI TAK PIEPRZĄ O TAKICH MARZENIACH,PLANACH JAK TO NIGDY NIEZOSTANIE ZREALIZOWANE-CHCĄ BYC FAJNI CZY CO-LUDZIE WESCIE SIE LEPIEJ PIWA NAPIJCIE:)!!!
~joł 23-12-2009 16:05
jaką to jeszcze inicjatywe podejmie burmistrz przed wyborami? wyciąg na Sniezke, deptak w centrum, połączenie parowozowe z Miłkowem, nowy wyciąg na Kope, odwierty głębinowe, alternatywne centrum miasta... to już było. Teraz tunel. Co potem? Budowa drugiej Śnieżki z zasobów ziemnych pozostałych po budowie Gołębia? Panie Burmistrzu, porywa się Pan na nierealny pomysł zdobycia 5 miliardów złotych, aby wywieźć z karpackiej sypialni turystów do sąsiada... totalny bezsens. a może lepiej postarać się podjąć inicjatywę zdobycia miliarda złotych na połączenie kolejowe Wrocławia z Karpaczem? albo chociaż Jelenią Górą. Też nierealne, ale mniejsze pieniądze do "obiecania". Po co te bajki, skoro budowa takiego tunelu nigdy nie dojdzie do skutku. Szkoda tych 40 tysięcy zł, dajcie to na nowe przedszkole czy coś.
~karpaczfan 23-12-2009 16:12
40 patyków wyrzuconych dla znajomych od koncepcji , strategii szkoleń . Pomyślcie o dojeździe z Wrocławia i Legnicy a potem o tunelach , lotniskach , dworcach kolejowych itp .
~joł 23-12-2009 16:19
jaką to jeszcze inicjatywe podejmie burmistrz przed wyborami? wyciąg na Sniezke, deptak w centrum, połączenie parowozowe z Miłkowem, nowy wyciąg na Kope, odwierty głębinowe, alternatywne centrum miasta... to już było. Teraz tunel. Co potem? Budowa drugiej Śnieżki z zasobów ziemnych pozostałych po budowie Gołębia? Panie Burmistrzu, porywa się Pan na nierealny pomysł zdobycia 5 miliardów złotych, aby wywieźć z karpackiej sypialni turystów do sąsiada... totalny bezsens. a może lepiej postarać się podjąć inicjatywę zdobycia miliarda złotych na połączenie kolejowe Wrocławia z Karpaczem? albo chociaż Jelenią Górą. Też nierealne, ale mniejsze pieniądze do "obiecania". Po co te bajki, skoro budowa takiego tunelu nigdy nie dojdzie do skutku. Szkoda tych 40 tysięcy zł, dajcie to na nowe przedszkole czy coś.
~zxx 23-12-2009 17:04
Boicie się że turyści uciekną do Czech i bardzo dobrze , obniżcie ceny, tam jest taniej i lepiej a do interesu nie dokładają.
~były jg 23-12-2009 17:05
Cuda, cuda ogłaszają! Na kogo tym razem głosować?
~Kret 23-12-2009 17:20
To jest swiatelko w tunelu ! Posiadam bogate doswiadczenie w kopaniu wszelakich tuneli na terenie polski i innych krajow UE , ja i moja rodzina wspolnymi silami wykopalismy setki kilometrow tuneli. Nie widze zadnego problemu w budowie tunelu ba nic nie widze .
~AP. 23-12-2009 17:22
Jak można dzialac na szkode wlasnego miasta i mieszkancow.Czesi tylko czekaja aby z Karpacza wymiotlo przez tunel ludzi samochody i pienadze.
~mim 23-12-2009 17:52
Tunel i jeszcze raz tunel !! To nic, że Czesi mogą zarobić, my przecież też. Taki projekt w dzisiejszych czasach to normalność w normalnym świecie wśród normalnie myślących ludzi. No ,ale my dalej w Polsce ,która chce być zaściankiem Europy, jeśli chodzi o infrastrukturę komunikacyjną. Jeśli będzie tunel,odetchną mieszkańcy Szklarskiej i karkonoska przyroda, a nasz powiat zyska wiele miejsc pracy przy obsłudze tunelu.
~jelgór 23-12-2009 17:57
jakby tunel podciągnąć do liberca, to stamtą przyjeżdżałyby tramwaje z pętlą koło wangu - trzeba zrobić studium wykonalności
rymcycymcy 23-12-2009 18:30
Ze Śnieżką jak z dziewczyną ...każdy chciałby trochę pofedrować ;)
*piipi* 23-12-2009 19:02
~OJEJ !! .. oby nie potłukli następnego talerza ..przy tym *pomyśle !
~palikot 23-12-2009 20:08
Można jeszcze zbudować w Karpaczu kosmodrom, można by wtedy wysyłać statki kosmiczne za wielkie pieniądze. Wspomnę jeszcze że, planowane są w Polsce elektrownie jądrowe, można jedną postawić w Karpaczu. Oczywiście burmistrzem musi zostać gargamel Malinowski lub jego klakier Rzeparzepczyński
~wrocławski student 23-12-2009 20:50
dziurkę to może w czaszce żeby odpowietrzyć i odświeżyć olej i połozyć nowe klepki - zrzućcie się na torowisko do Wro aby ułatwić komunikację a nie rozdziewiczać mi Śnieżkę - jeden z przodu drugi z tyłu :P może zróbcie amerykańcom na złość i tunel do Meksyku bez wiz rzecz jasna :P
~kto 23-12-2009 21:08
Jakiego płynu panowie się napili ?? Maliniak pierwszy przeciwnik revitalizowania koleji do Karpacza , nagle na bredniach o tunelu chce odzyskać elektorat ??? Trza się leczyć na nogi bo na głowę za późno. Kto Wam bronił załapać się na Unijne pieniądze razem z Jakuszycami i Trzebnicą ? Ale trzeba było DZIAŁAĆ a nie ............................, no dobrze opieprzać.
~mim 23-12-2009 21:25
O otwartości na najnowsze osiągnięcia techniki we Włoszech, w Villa san Giovanni w Kalabrii ,czytaj na www.onet.pl w informacji pt. "Rozpoczęła się budowa gigantycznego mostu" . Dla nas to rzecz niepojęta -dla Włochów normalka. Za to, w organizowaniu pielgrzymek ,mamy mistrzostwo świata - przecież Polak potrafi ;(
~jg 23-12-2009 21:25
Mam łopatę i oskarda, możem ze szwagrem się załapać ? Jak 1350m od północnego portalu skręcicie 18,5m na zachód, to traficie na ostatni wagon (brankard) Goldener Zug aus Breslau, jak powiedział wczoraj w wywiadzie dla CCTV9 Herbert Klose, po przeczytaniu w necie słów Burmistrza .
~olo001 23-12-2009 22:00
PANOM BURMISTRZOM W NATŁOKU PRACY POMYLIŁO SIĘ BOŻE NARODZENIE Z PRIMA APRYLISEM. TAKIE PRZEDSIĘWZIĘCIA MOŻNA PLANOWAĆ CO NAJWYŻEJ 1KWIETNIA ALE NASTĘPNEGO DNIA TRZEBA POWIEDZIEĆ ŻE TO BYŁ ŻART.NIE TAK DAWNO ZRESZTĄ PLANOWANO ORGANIZOWAĆ W KARPACZU OLIMPIADĘ (zdaje się że zimową ale pewny nie jestem) ALE NIE WYKONANO NAWET KOSZTORYSU STUDIUM WYKONALNOŚCI. I NA SZCZĘŚCIE
~ 23-12-2009 23:15
Do wykonania bez problemu, tunel pod śnieżką to pikuś przy tunelach w himalajach i w ka...le La Manche
~BLACK 23-12-2009 23:21
Jak tunel to tylko kolejowy tani, mniej pracochłonny i odrazu by można było mysleć z połączeniem Czech z Bałtykiem szybka kolej. A co za tym idzie kasa dla obojga narodów :)
~Grześ 24-12-2009 0:27
A może by tak trochę wydlużyć ten tunel i wtedy wyjazd za Alpami kolo Wenecji? No i wtedy ja to poprę.
~Mike 24-12-2009 1:56
Jak ktoś pisze że po wybudowaniu takiego tunelu turyści będą uciekać do Czech to gratuluję... Jakby teraz nie mogli pojechać przez Jakuszyce albo Przełęcz Okraj... Nie mam pojęcia skąd się biorą takie wybujałe komentarze...
~wyborca 24-12-2009 5:46
kiedy te wybory?zapomniałem na kogo mam głosować!ale po tej informacji przebudziłem sie z amoku alkoholowego.własnie na tym odcinku mam swoje lokum i wara od mojej prywaty.pod śnieżka to też moje grunta palanty!
~Czeski pragmatyzm 24-12-2009 6:52
Czesi upieką dwie pieczenie przy jednym ogniu. W pojedynkę ( bez polskiego partnera) nie dostaną unijnych pieniędzy na ten projekt. A przy okazji wywiozą narciarzy z Karpacza.
~ 24-12-2009 9:46
pod okrajem jest tunel że drugiego końca nie widac...niemcy potrzebowali ,wykopali i zapomnieli a tu w XXI wieku potrzebna ta cała medialna nagonka ...ach tamte czasy już nie wrócą
~grucha 24-12-2009 10:29
Jak któryś z włodarzy nie ma nic mądrego do powiedzenia to wymyśla głupoty żeby zaistnieć w mediach, a potem wszyscy się podniecają fajnym pomysłem. Jelonka też mogła by pomyśleć zanim opublikuje takie brednie. Może ja wymyśle autostrade do nieba , tylko problemem będą pieniądze..........hehehehe.
~asss 24-12-2009 11:54
Moze najpierw "przebic" sie tzn poprawic droge do Karpacza, o obwodnicach w rejonie juz nie wspomne
~grr 25-12-2009 0:14
no "niezle" :) jaka czesci i jakiego miedzynarodowego polaczenia kolejowego mialby byc ten tunel? bo jezeli ma tylko polaczyc dwa tyci, tyci pseudo kurorty turystyczne to z unii nie dostana na to grosza...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group