Sobota, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 5431
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Prokuratura: większa skuteczność, mniej skarg

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 17 lutego 2009, 14:04
Aktualizacja: Środa, 18 lutego 2009, 8:42
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Szybsze doprowadzanie do końca postępowań i lepsze wskaźniki – taki jest bilans działalności Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze za miniony rok. Mówiły o tym dziś najważniejsze prokuratorki tej instytucji.

– Wyniki prokuratury są bardzo dobre, co świadczy o dużym nakładzie pracy prokuratorów w prowadzone postępowania – powiedziała Teresa Łozińska-Fatyga, pełniąca funkcję prokuratora okręgowego w Jeleniej Górze. Powołana jesienią nowa szefowa prokuratury, pochodząca z Legnicy, wraz z prok. Violettą Molendą, Ewą Węglarowicz-Makowską oraz Violettą Niziołek, przyjęła dziś dziennikarzy na dorocznej konferencji prasowej.

Teresa Łozińska-Fatyga dodała, że z bilansu wynika, iż sprawy były prowadzone sprawnie i szybko, a opóźnienia nie są zależne bezpośrednio od prokuratury, ale od czasu oczekiwania na opinie biegłych, co niejednokrotnie przedłuża tok postępowania. Skarg na przewlekłość czynności jest zdecydowanie mniej. W ubiegłym roku takich przypadków było 45, a dwa lata temu – 70 – usłyszeliśmy.

Nowością w placówce jest powołanie tzw. zwierzchniego nadzoru służbowego. – Czterech prokuratorów zajęło się tu najważniejszymi 28 sprawami prowadzonymi w rejonach i w Jeleniej Górze – poinformowała rzeczniczka jeleniogórskiej prokuratury okręgowej Violetta Niziołek. – Prokuratorzy wspierają śledczych prowadzących te sprawy i służą im pomocą oraz radą – usłyszeliśmy.

Prokuratorki umówiły też najważniejsze postępowania zakończone skierowaniem aktu oskarżenia do sądu, toczące się w Prokuraturze Okręgowej w Jeleniej Górze w ubiegłym roku. Wspomniano o sprawie korupcji w Straży Granicznej i Urzędzie Celnym. – Odzyskano 425 tysięcy złotych, które oskarżeni przyjmowali w formie łapówek, skazano 58 osób – podkreśliła prok. Ewa Węglarowicz-Makowska.

Mówiła także o akcie oskarżenia przeciwko Mariuszowi V., który bestialsko zamordował synka swojej przyjaciółki Bartosza K., a także o akcie skierowanym przeciwko matce chłopca, Iwonie K. O sprawie informowaliśmy na naszych łamach. Jeleniogórska prokuratura złożyła wniosek o przeniesienie procesu z sądu wałbrzyskiego do innego ze względu na uniknięcie stronniczości. Czy do tego dojdzie, okaże się 19 lutego.

Wspomniano także o sprawie przemytu śmieci do Polski. 12 transportów odpadów przeznaczonych do recyklingu zostało sprowadzone do naszego kraju. Śmieci wyrzucono w okolicach Bolesławca i Swarzędza. W tej sprawie skazano już 19 osób, a przeciwko dwóm prowadzone jest postępowanie.

Do prokuratury wraca także sprawa o głośne zabójstwo Roberta Sz., który latem 2003 roku zginął zastrzelony w jednej z hurtowni przy ul. Wolności. – Jeden sprawca został już skazany prawomocnym wyrokiem sądu na 15 lat więzienia. Dwóch pozostałych , to Białorusini, którzy odbywali karę w ukraińskim więzieniu. – Jeden już został wydany polskim organom sprawiedliwości, drugi trafi do Polski niebawem. Będą z nimi przeprowadzone czynności. Wciąż poszukujemy listem gończym czwartego ze sprawców Rafała Zabłockiego – powiedziała Ewa Węglarowicz-Makowska.

Z najnowszych spraw śledcze zwróciły uwagę na toczące się w Prokuraturze Rejonowej w Zgorzelcu postępowanie przeciwko kobiecie, którą podejrzewa się o dzieciobójstwo. W październiku ubiegłego roku znaleziono w śmietniku noworodka, którego rzekomo miała porzucić. – Kobieta nie przyznała się do tego. Powiedziała, że nie była w ciąży – mówi prokurator Violetta Niziołek. – Dlatego powołaliśmy biegłych z zakresu genetyki, aby ponad wszelką wątpliwość ustalili, czy między dzieckiem a podejrzaną był stopień pokrewieństwa. Do tego wciąż czekamy na ekspertyzę z Zakładu Medycyny Sądowej, który ma wyjaśnić, czy dziecko przeżyłoby, gdyby do porodu doszło w normalnych warunkach.

Z uwagi na charakter sprawy prokuratura nie ujawnia szczegółów przestępstwa, do którego ostatnio doszło w Bogatyni. Tam 30-letni mieszkaniec jest podejrzany o molestowanie seksualne, którego miał dopuścić się wobec dwójki dzieci w wieku czterech i dziewięciu lat. – Niestety, nie wszyscy dziennikarze wysłuchali naszej prośby, przez co śledztwo może być utrudnione – ubolewa V. Niziołek.

Wspomniano także o ślimaczącym się śledztwie w tzw. aferze corhydronowej. Postępowanie – ze względu na bardzo dużą ilość materiału do przebadania – potrwa jeszcze dwa lata. Chodzi o badanie ampułek z zawartością preparatu. Prokuratura jak dotąd bezskutecznie zabiega o dodatkowych pracowników, którzy mogliby przyspieszyć bieg śledztwa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~jola7 17-02-2009 16:06
Oczywiście ręce same składają się do oklasków,ale jest na to sposób,najlepiej wynik podnieść umarzając sprawy, choćby przykład pani "bibliotekarki"z Mechanika.Kilka lat pracowała na fałszywych dokumentach wyłudziła pieniądze w dwóch szkołach i co prokuratura umarza sprawę,niema winnego/choć każdy wie kto brał pieniądze posługując się fałszywymi dokumentami
~pracejaska 17-02-2009 16:20
wiemy wiemy jak prokuratura pracuje, umarza sie powazne sprawy a ciąga po sądach drobnych złodziejaszków
~Kapitan Bomba 17-02-2009 16:55
90% tego wszystkiego to pijani co na rowerach zostali złapani :)
~ TNT 17-02-2009 18:32
Co Pekacie Pisac ;) Hehehehhhe Bo Sie Beknie ....... :)
~Forumowicz 17-02-2009 19:09
Podziwiam zdjęcie nr 7,które jest fantastycznym portretem Pani prokurator.Wyrazistość spojrzenia,naturalna mimika twarzy,gra światła - klasa.
~Łowca byków 17-02-2009 20:02
Odmawianie wszczęcia dochodzenia poprzez celowe zaniżanie wartości skradzionych rzeczy - to jest metoda na rozładowanie natłoku spraw. Na komisariacie zgłoszona była kradzież rzeczy o wartości ponad 400 zł, a w postanowieniu prokuratury wpisano: kradzież rzeczy o wartości nie większej niż 250 zł. Chyba, że nie rozumiem tego ichnego języka, ale raczej nie podejrzewam.
~baba 17-02-2009 20:02
Gdzie ci mężczyźni? Nawet symbolicznie i gramatycznie wypadalłoby jakiegoś wkomponowac.Prokuratura schodzi na ...baby!
~jelen 17-02-2009 20:10
Gdzie są faceci ja się pytam?
~chwalą nas... 17-02-2009 20:19
Paskudny TVN, w programie "Uwaga" o 19.50, przedstawia nieco inaczej pracę "orłów" jeleniogórskiej Temidy. Nie ma to jak dobry PR.
~a 17-02-2009 20:43
No tak... można powiedzieć, że sprawnie idzie praca, bo umarzają dochodzenia! To skandal, że o tym nikt nie mówi. Sprawy orzeczenia o winie w wypadkach przy pracy też pozostawiają dużo do życzenia. Prokuratorzy widocznie mają w nosie, jak żyją ludzie pokrzywdzeni przez pracodawców, bo nawet nie potrafią podać przyczyny umorzenia. Wiem coś o tym, bo mnie to dotyczy i czym tu się szczycić?!
~Cyklista ale trzeżwy 17-02-2009 20:45
Masz racje ,,Bomba". Na bardzo dobre wyniki składa się wykrywalność rowerzystów po piwie łapanych na zadupiach, małolatów po trawce a nasi dzielni oficerowie ABW śledzą aukcje internetowe zardzewiałych luf karabinowych kolekcjonerów militariów, druga część siedzi w majtkach tj. czatuje czy nie ściągasz filmów z małolatami które niejednego dorosłego wiele mogłyby nauczyć. Zciągający filmiki nawet nie wiedzą co ściągają bo nie znają angielskiego a tak są opisane te filmy. Ale inkwizycja czuwa.
~Prokurator 17-02-2009 21:21
świetna Szefowa! Proszę tak trzymać Pani Prokurator!
~jelonek 17-02-2009 21:36
Co robi jeleniogórska Prokuratura w sprawie JELCHEMU ? , milczy , systematycznie umarza sprawy i udaje że wszystko jest w porzadku , dlaczego ? Wspańiałe wyniki a ,,facet z frotką" robi swoje i sie śmieje bo ........
~do jelonek 17-02-2009 22:17
inna ksywa to "pan z kucykiem" ;-)
~ 18-02-2009 22:27
BRAVO LEJDIS, a poniżej zamieszczam link do fotek z imprezki po konferencji:
~ 19-02-2009 7:57
~totek 3-10-2009 21:47
prawo prawo konie wrabiania luddzi dj remo prawdziwy dyska chodzi bank postawiac dysy art art zamykac prawo szystkie kolein

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group