Poniedziałek, 22 kwietnia
Imieniny: Kai, Łukasza
Czytających: 14275
Zalogowanych: 27
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION LWÓWECKI: Proboszcz uciekł polną drogą

Poniedziałek, 29 marca 2010, 7:57
Aktualizacja: 8:52
Autor: KAM
REGION LWÓWECKI: Proboszcz uciekł polną drogą
Fot. Paweł Łęcki
W Kotliskach pod Lwówkiem Śląskim grupa kilkudziesięciu mieszkańców, którzy za cel postanowili sobie nie wpuszczać do kościoła ks. Franciszka Jaworskiego, zablokowała wczoraj łańcuchem wejście do świątyni. Duchowny salwował się ucieczką.

Gorąco – wbrew ochłodzeniu – było wczoraj w Kotliskach w okolicy Lwówka. Wieś podzieliła się na zwolenników i przeciwników księdza, o którym mówi się, że poturbował dzieci w świątyni.

Dziennikarze czekali już od 7 rano na planowany protest parafian, którzy mieli blokować wejście do kościoła miejscowemu księdzu. Proboszcz – jak się okazało – w kościele przebywał już od wczesnych godzin porannych. Swój samochód ukrył za kościołem najprawdopodobniej po to, aby nie drażnić parafian. Tuż przed godziną 9 do kościoła przyjechał dziekan parafii w Nowogrodźcu, który odprawił mszę. Jak oceniają świadkowie, dziekan przyjechał po to, aby załagodzić sytuację.

Miejscowy proboszcz przekazał klucze dziekanowi i uciekł przed mieszkańcami polami do swojej plebanii. W tym czasie doszło do incydentów. Grupa parafia założyła na kościelne drzwi gruby łańcuch, który zapięty był kłódką. Postanowili, że dopóki nie będą mieli zapewnienia, że miejscowy proboszcz nie opuści parafii na stałe, nie otworzą drzwi do kościoła.

Protestujący spotkali się także z kilku osobową grupą zwolenników ks. Franciszka Jaworskiego. W pewnym momencie po założeniu łańcucha na drzwi kościoła, kościelny silnym kopnięciem od wewnątrz drzwi zerwał łańcuch i kłódkę. Wówczas doszło do ostrej wymiany zdań między przeciwnikami i zwolennikami miejscowego proboszcza.

Msza w kościele odbyła się, ale z udziałem dziekana z Nowogrodźca. Mieszkańcy wsi zapowiedzieli, że jeśli zobaczą w pobliżu kościoła miejscowego proboszcza zablokują kościół i będą to robili tak długo dopóki ksiądz nie odejdzie z ich parafii.

Mieszkańcy sąsiedniej wsi Niwnice tydzień temu zawiadomili policjantów z Lwówka Śląskiego o tym, że miejscowy proboszcz bije ich dzieci. Parafianie zablokowali kościół w swojej wsi przed miejscowym proboszczem, który ma swoją parafię także w Kotliskach. Starania mieszkańców przyniosły upragniony efekt. W Niwnicach na każde nabożeństwo przyjeżdżają księża z Nowogrodźca. Za mieszkańcami z Niwnic poszli ramie w ramię parafianie z Kotlisk, którzy także chcą pozbyć się miejscowego proboszcza twierdząc, że ten szkodzi ich parafii.

Po niedzielnej mszy w Kotliskach dziekan z Nowogrodźca zapowiedział, że nie odda kluczy do kościoła ks. Jaworskiemu pozostawiając ostateczną decyzję legnickiemu biskupowi.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (38)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
739
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
19%
jest dobrze jak jest
16%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Karkonosze
Jelenia Góra zielona, Śnieżka biała
 
Polityka
Jelenia Góra: Jerzy Łużniak zostaje w urzędzie
 
Polityka
Jerzy Łużniak nadal prezydentem!
 
Aktualności
Pożar Biedronki na ul. Sudeckiej
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group